Koľko zarába učiteľ v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 2.2.2016 o 13:27 | (upravené 8.2.2016 o 14:35) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  20666x

Je aj v iných krajinách práca učiteľa tak zle platená ako na Slovensku? Koľko zarába učiteľ v Nórsku a ako sa mu žije z jeho výplaty?

Učiteľ

Práca učiteľa v Nórsku sa určite líši od tej, ktorú vykonáva učiteľ na Slovensku. Avšak v mnohom je to práca podobná a určite sa zhodneme, že veľmi potrebná. Porovnávať konkrétne čísla je veľmi ťažké, a tak som pre vás pripravil porovnanie oficiálnych čísel, koľko zarába učiteľ v Nórsku. 

Začínajúci učiteľ dostane minimálne 373 700 NOK/rok v hrubom (1 EUR = 9,5 NOK potom 373 700 : 9,5 = 39 336 EUR/rok v hrubom). Daná mzda je pre učiteľa, ktorý má bakalárske vzdelanie (napríklad učiteľ v materskej škole ). Ďalšou úrovňou je 4-ročné bakalárske štúdium, kde budúci učiteľ získa kvalifikáciu na vyučovanie rôznych predmetov ( tzv. Adjunkt, napr. učiteľ na základnej škole). Tu je minimálny nástupný plat 415 800 : 9,5 = 43768 EUR/ rok v hrubom. V prípade, že by mal kompletné 5-ročné magisterské vzdelanie (Lektor, učiteľ základná alebo stredná škola) a 0 rokov skúseností, by jeho  mzda bola minimálne 468 800 NOK/rok, čo je 49 347 EUR/rok v hrubom. V prípade, že je učiteľ s 10-ročnou praxou a má magisterské vzdelanie, má minimálne 518 500NOK/rok, čo je  54 578 EUR/rok. Z tejto mzdy je treba odpočítať 36 % daň, raz ročne Vám vrátia 12 %  (hrubej ročnej mzdy) formou peňazí na dovolenku. 

zdroj: http://www.ung.no/yrkesvalg/2566_Hvordan_bli_l%C3%A6rer.html

Veľmi veľa?

Môže sa zdať, že príjem učiteľa v Nórsku je veľmi vysoký. Nie je tomu tak. Mzda učiteľa je skôr priemerná. Hlavný rozdiel medzi slovenským a nórskym učiteľom je životný štandard. Nórski učitelia chodia bežne na dovolenku, majú vlastné auto, bývanie a žijú normálny život. Samozrejme, že sú veci, ktoré si nemôžu dovoliť. Avšak určite je ich oveľa menej ako na Slovenku.

Som si vedomý toho, že nie je možné porovnávať príjmy v Nórsku a na Slovensku. Jedine čo môžete porovnávať je kvalita života, ktorú vám tieto príjmy zabezpečia. Mojim blogom som chcel poukázať na skutočnosť, že pokiaľ na Slovensku učiteľ žije v podpriemerných sociálnych podmienkach, sú tu aj krajiny, kde tomu tak nie je. Učitelia v týchto krajinách majú možnosť žiť lepšie z príjmu, ktorý dostavajú za svoju (tak prepotrebnú) prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?