reklama

Ako si nájsť prácu v Nórsku v roku 2016?

Každý deň mi píše množstvo ľudí s prosbou o pomoc, ako si nájsť prácu v Nórsku. Keďže deň má iba 24 hodín a nemôžem odpisovať každému, tu je moja rada!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Začiatok

Najdôležitejšia vec na začiatok, neberte môj blog ako kritiku, ale ako spôsob, ako sa snažím poradiť čo najlepšie. Mnoho ľudí mi píše svoje smutné príbehy, z ich písmeniek cítiť frustráciu. Či sú mladí alebo starší, každý sa chce mať dobre. Samozrejme to chápem a prial by som všetkým, aby sa mali dobre. Väčšina správ, ktoré mi prichádzajú, má dosť spoločného. Píšu mi ľudia zo Slovenska. Pýtajú sa, či sa dá zarobiť a či je možné nájsť prácu bez nórčiny. Hneď na začiatok si chcú všetko uľahčiť. To chápem, ale tak to nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V podstate sú dve cesty, ako sa sem môžete dostať. Prvá je, že máte šťastie a poznáte niekoho, kto pracuje v Nórsku a prácu vám vybaví. To vám mnohé uľahčí. Ak nie ste ten šťastný, tak čítajte ďalej.

Ako to teda funguje?

Pre orientáciu si môžete kliknúť na stránku finn.no alebo nav.no kde si môžete pozrieť, aké ponuky na prácu tam sú a čo požadujú od uchádzačov. Keďže sme v Nórsku, 99 % inzerátov je v nórčine a 99 % zamestnávateľov vyžaduje nórčinu. Angličtina je v dnešnej dobe štandardná vec a myslím si, že aj na Slovensku. Inak, v Nórsku to funguje úplne tak isto ako na Slovensku. Nájdete si inzerát s prácou, o ktorú máte záujem a pošlete tam svoj životopis. Samozrejme po nórsky. Ak neviete po nórsky a neviete si napísať alebo nejako preložiť váš životopis do nórčiny, máte prvý problém. Odporúčam vám ho vyriešiť alebo sa vzdať sna na prácu v Nórsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kvalifikácia

Áno aj v Nórsku je potrebná kvalifikácia. Ak ste napríklad stavbár, je výborné hľadať si prácu ako stavbár. Ľudia mi však často píšu, že budú robiť akúkoľvek prácu. Taká práca neexistuje! A tobôž nie v Nórsku. Nízko kvalifikovaná práca sa dá zohnať hlavne spôsobom, ktorý som opísal vyššie, ak niekoho dobre poznáte. Ak nie, musíte sa prispôsobiť a hľadať prácu ako všetci. Takže ak máte kvalifikáciu a hľadáte konkrétny typ práce, vaše hľadanie sa zúži. Keď už viete, čo idete hľadať, je potrebné napísať si životopis na mieru. Áno na mieru, na pozíciu, o ktorú sa idete uchádzať.

CV

Alfa a omega. Úplný základ. Správne napísať životopis je hotová veda. Napísať životopis je to najdôležitejšie! Musíte dôkladne čítať, čo v inzeráte hľadajú! A samozrejme im dať možnosť nájsť to vo vašom životopise. Ak to tam nebudete mať, aký by mali dôvod pozvať vás na pohovor? To je tá najdôležitejšia otázka. Položte si otázku, prečo by mal niekto dať prácu práve vám? Keď človek, ktorý preberá životopisy, má na výber často zo stoviek iných, ktorý majú vzorný životopis a kvalifikáciu. Predstavte si, že by ste boli vy na jeho mieste a niekto by vám poslal životopis, ktorý by nebol po slovensky, boli by tam samé chyby a ešte k tomu by ten človek nemal ani potrebnú kvalifikáciu. Čítali by ste ho vôbec? Väčšina HR po prvej zlej vete dá zlý životopis nenávratne bokom. Takže moja rada nad zlato znie nasledovne. Buďte majster písania životopisu! Dajte si na tom extrémne záležať, vyšperkujte ho! Dajte ho skontrolovať niekomu, kto sa vyzná! Čítajte si o tom na googli. Zistite si informácie. Venujte tomu dlhé hodiny, kľudne dni. To je to, čo vás prezentuje. Ak dáte do písania vášho životopisu 30 minút práce, nemôžete čakať, že z toho niečo bude. Teda môžete, ale otázka znie, či sa dočkáte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Søknad

Motivačný list po nórsky je tak isto nutnosť. Je to veľmi, veľmi dôležitý text, ktorý odporúčam napísať čo najlepšie a bez chýb! Treba ho prikladať k CV a predať v ňom čo najviac vaše skúsenosti a dôvody, prečo by ste práve vy mali dostať danú prácu. Napíšte tam, prečo práve vy ste ten top kandidát pre danú firmu. Je to možno zvláštne, ale v Nórsku aj na pozíciu za pokladňou v Reme 1 000 sa hlásia stovky záujemcov. Aj malá chyba vás môže vyradiť. Rozhodujú detaily.

Oplati sa?

Mnohí mi píšu, či sú priaznivé podmienky, či sa oplatí pracovať v Nórsku, či sa dá zarobiť na domček alebo byt. Toto je úplne zlý prístup. To je, ako kedy ste prišli do posilňovne a pýtali sa trénera, či sa dá dostať na olympiádu ešte pred tým, než ste vôbec začali trénovať. Postup je presne opačný! Musíte najprv začať makať! Makať, makať a znova makať. A tým nemyslím, že pošlete 10 CV a potom budete deprimovaný, že sa to nedá. Musíte ich poslať stovky! A hlavne správnych a na správne miesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Offshore

Ďalšou veľmi špeciálnou kategóriou sú ľudia, ktorí mi píšu: Som tak zúfalý, že by som išiel robiť aj na tú plošinu. Budem robiť hocičo. Kľudne aj záchody umývať. Drahí! Všetci, čo chcete pracovať na plošine, verte alebo nie, zúfalých ľudí tam nehľadajú a tých, čo by išli umývať záchody na plošinu, sú státisíce. Počuli ste už o cene ropy? Už takmer 2 roky je na rekordne nízkej úrovni. To vôbec nepomáha ropným spoločnostiam a len v Nórsku prišlo v petrochemickom priemysle o prácu za posledné 2 roky takmer 50 000 kvalifikovaných zamestnancov. To všetko sú ľudia, s ktorými súťažíte o každú jednu voľnú pracovnú pozíciu. Ich plusom je, že majú relevantné skúsenosti, vedia jazyk a majú veľmi dobrú motiváciu na hľadanie si práce! Oni ju potrebujú, lebo tu žijú a musia platiť účty, hypotéku, živiť rodinu. Väčšina z tých ľudí má známosti, rodinu, kamarátov a iné možnosti, ako sa dostať k práci, ktorú by chcel niekto zúfalý zo Slovenska robiť. Prečo by práve vám mal niekto dať lukratívnu prácu? Ak nájdete veľmi dobrú odpoveď na túto otázku, môžete to skúsiť. Netvrdím, že takí ľudia na Slovensku nie sú. Verím, že sú šikovní ľudia, ktorí majú špecifické vzdelanie a skúsenosti, ktoré napríklad v Nórsku nikto nemá. Potom máte šancu. Ak nie, položte si otázku, keby ste hľadali niekoho na pozíciu na ropnú plošinu, uprednostnili by ste za a – niekoho, kto rozpráva vaším jazykom, má relevantné pracovné skúsenosti a dobre referencie? Alebo za b – niekoho, kto nevie váš jazyk, nemá relevantné pracovné skúsenosti a má neisté referencie?

Na plošine

Na to, aby ste sa dostali na plošinu, musíte mať základný kurz (offshore kurs), plus potvrdenie od nórskeho lekára o vašej zdravotnej spôsobilosti. Na bežné práce ako rigger (robotník na palube) sú tu špeciálne školy nortrain.no a iné, kde sa môžete za 3 roky a v prepočte asi 20 000 EUR vyučiť. Je veľmi veľké množstvo ľudí bez práce, ktorí tieto kurzy a vzdelanie majú. Tak prečo by mal niekoho zaujímať váš životopis v angličtine? Ak si myslíte, že vám niekto vybaví prácu na plošine bez skúseností, jazyka a ak mu zaplatíte nejaký poplatok alebo si kúpite nejakú knihu, veľmi sa mýlite. To, čo vás dostane do práce, je to, čo viete vy sami.

Angličtina

Mnohí mi budú oponovať, že práca sa dá zohnať aj v angličtine. Áno, dá sa, ale aká? A čo s vami bude, keď o ňu nebodaj prídete? Akú kvalitu života vám vaša angličtina v Nórsku zabezpečí? Akú šancu máte získať prácu, keď na inzerát príde 200 CV a z toho 150 v nórčine. Myslíte, že tých 50 napísaných po anglicky nejaký Nór na oddelení ľudských zdrojov bude s nadšením čítať? 1-2-3 a sú v koši. Je ešte jedna možnosť, že angličtina vám stačí na prácu, ktorú nechcú robiť ľudia, ktorí vedia nórsky. Môže to byť z najrôznejších dôvodov. Je to zlá práca, je zle platená, zamestnávateľ nedodržuje nórske zákony o mzde, pracovnom čase atď. A preto sa mu veľmi hodia zamestnanci, ktorí nevedia, aké majú práva. Alebo ste naozaj tak veľký odborník vo svojom odbore, že ste pre nich atraktívny, aj keď neviete ich jazyk.

Referencie

V Nórsku veľmi dôležitá vec! Veľmi pozorne si zvoľte osobu, ktorá bude vaša referencia. Pretože keď úspešne absolvujete pohovor a dostanete sa do úzkej skupiny kandidátov na danú pozíciu, sú práve referencie to, čo rozhoduje. Pokiaľ vaša referencia vlažne do telefónu povie, že ste fajn, alebo sa nevie vykoktať po anglicky a bude sa kŕčovito snažiť vyhapkať aspon 2 rozumné vety, nevyužívajte takéto referencie! Zožeňte si niekoho, kto zrozumiteľne a jasne povie do telefónu, že vy ste tá osoba, ktorá je na tú pozíciu stvorená, že dokážete chodiť po vode a ak budú mať šťastie, tak budete pre nich pracovať! Dnes vám už volali z 2 ďalších firiem! Referencia musí vzbudiť dôveru u človeka, ktorý sa rozhoduje, či vás zamestná. Myslite na to.

Zhrnutie

Cesta za novou prácou nie je ľahká nikde na svete. Ani na Slovenku vám nikto dobrú prácu nedá len tak na počkanie. Obnáša to určitú dávku trpezlivosti, disciplíny a hlavne tvrdej práce. A teda pokiaľ to naozaj chcete, makajte na tom, máte to vo svojich rukách. Ak sa vám nechce, nevadí, niekomu inému sa bude chcieť žiť si fajn život namiesto vás.

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  15x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu