Ako na lososy v Nórsku ?

Autor: Andrej Tichy | 28.4.2013 o 17:36 | (upravené 21.2.2016 o 18:53) Karma článku: 7,96 | Prečítané:  2499x

Nádherne vyfarbený losos s masívnou vyhnutou čeľusťou - sen snáď každého rybára. Poďme sa spolu pozrieť na to,  čo preto treba  urobiť, aby sa zo sna stala skutočnosť. Sezóna lovu lososov (losos-Laks) sa začína od 15.jún

Hå Elva , Kraj Rogaland

Hå Elva , Kraj Rogaland

 

Rybárske lístky v Nórsku sa väčšinou predávajú na deň ( niekde na pol dňa) a ceny sú variabilné - od 100 NOK na deň až po 800 NOK na pol dna (1€=7,5 NOK). Samozrejme, kto si chce priplatiť, je tu možnosť sezónnych lístkov. Rieka je rozdelená väčšinou na niekoľko zón, spravidla tá najbližšie k ústiu do mora je najdrahšia. Na niektorých súkromných riekach má dokonca jedna strana brehu iného majiteľa ako druhá.

 

Ako získať rybársky lístok?

Aj v Nórsku prekvitá byrokracia, avšak väčšina vecí sa dá urobiť cez internet a väčšina stránok je v angličtine. Štátny rybársky lístok je v Nórsku forma poplatku, ktorý sa platí raz ročne (240 NOK) za právo loviť ryby. Po nórsky „Statens Fiskeagift“ sa dá pohodlne zaplatiť na stránke http://fiskeravgift.dirnat.no/. Bez štátneho rybárskeho lístka sú rybárske lístky zakúpené na iných revíroch neplatné a môžete dostať dosť mastnú pokutu až do 25 000 NOK. Oplatí sa zaplatiť.

Keď už ako nádejný lovec lososov máte zakúpený rybársky lístok, môžete začať plánovať dovolenku. Nóri sú spravidla milí ľudia, ktorí vedia po anglicky a k turistom sa správajú pekne. Lososové rieky si strážia a starajú sa o ne. Pre našinca je tu veľa nových nezvyčajných pravidiel. Ako napríklad: na červíky sa môže chytať, ale na slimáky sa nesmie. Pred začatím lovu v niektorých riekach si musíte dať vydenzifikovať vašu výbavu,  o čom musíte mať doklad. Nórsko je veľká krajina s množstvom riek a ešte väčším množstvom pravidiel. Odporúčam každému si preštudovať pravidlá ešte pred začatím lovu alebo sa opýtať domácich.

Ja bývam v okoli Stavangeru, kde sa dostanete za 2 hodiny letu z Poľska. Na stránke http://www.scanatura.no/webshop/butikk.aspx?lang=1 máte možnosť pozrieť si a zakúpiť rybárske lístky v okolí Stavangeru. Viac na http://www.fiskinginorge.no/Laksefiske.html je to stránka zameraná celkovo na rybolov v Nórsku. Lov lososov je veľmi špecifická vec, ktorá je pre našinca skomplikovaná vybavovaním administratívy v cudzej krajine. Nie je to však také ťažké a dá sa to zvládnuť. Po prekonaní tej prvotnej bariéry sa môžete tešiť na nádhernú nórsku prírodu a vysnívané skáčuce krásne sfarbené a neúnavne bojujúce nórske lososy.

 

Lovu Zdar ! Skitt Fiske!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?