Milionári z Nórskeho Stavangeru - Nerealita realít.

Autor: Andrej Tichy | 4.5.2013 o 13:49 | (upravené 21.2.2016 o 18:53) Karma článku: 12,37 | Prečítané:  7686x

Stetol som sa s tým už x-krát, ty robíš v Nórsku ty sa máš…Život v Nórsku je však iný, ako na prvý pohľad vyzerá. V rámci Nórska sú tiež ako na Slovensku rozdiely medzi východom a západom. Ja žijem v Stavangeri - v meste ropy. Sta

Dom z dreva za priaznivú cenu 900 000 – 1 200 000 €

Dom z dreva za priaznivú cenu 900 000 – 1 200 000 €


Dnes sa upriamime na to najdôležitejšie a najnákladnejšie v živote každého, na bývanie.

Od nájdenia prvého ropného poľa v Severnom mori Ekofisk ubehlo už pár desaťročí. Rast Stavangeru a chuť ľudí sa sem presťahovať za prácou, sa však nezmenili. Výsledkom je, že je stále viac ľudí, ktorí chcú kúpiť bývanie, sú odkázaní akceptovať ceny, ako im ponúka trh. Ceny za tie isté domy a byty sú dramaticky vyššie ako v iných mestách, napríklad Kristiansand či Hausgesund. A tak je celkom bežné, že kúpite dom v radovej zástavbe, ktorý je komplet z dreva za cenu okolo 500 000 €! Byty, ktoré sú samozrejme z najväčšej možnej miery z dreva a sú veľké s plochou okolo 50 m2,sa začínajú niekde okolo 300 000 €.

Aj pre slušne zarábajúcich Nórov je to drahé.

Ak vás to zaujíma, pozrite si ceny na http://www.finn.no/finn/realestate/homes/result?areaId=20196. Stránka je v nórštine, ale číslam bude rozumieť každý. Všetci vieme, že Nórsko je drahá krajina. Prečo o tom píšem? Prečo ten istý dom z dreva stojí o 100 km ďalej o 50% menej? Viem, viem reality, viac práce. Rozdiel vo výplate bežných ľudí v rôznych mestách, skoro žiadny. Veľa ľudí v Stavangeri si nemôže dovoliť bývanie a to nehovorím o tom, že keď chcete od banky úver, musíte mať min. 15 % akontáciu! Keď tie nehnuteľnosti toľko stoja, človek by si povedal, že za svoje ťažko zarobené peniaze niečo aj dostane. O štandarde môžeme polemizovať, ale každý, kto býval v dome z dreva s drevenými stenami a podlahou vie, aké to je. Za takýto dom má človek zaplatiť sumu, ktorú si požičia od banky +samozrejme úroky, ktoré keď si spočítame zo sumou úveru nám výjdu neuveriteľné čísla. Do kedy budú ľudia ochotní platiť takéto nezmysly? Do kedy bude rásť takáto bublina?

Na našej ulici stavajú domy Česi.

Jedno ráno vstanem a pred domom parkuje auto na CZ značkách. Partia 4 mladých Čechov si prišla privyrobiť do Nórska. Sú šikovní, práca im ide od ruky. Dom mi rástol pred očami. Postavili ho 2 chlapi za 5 týždňov! Skladačka z dreva. Pred tým, ako začali stavať tých pár domov, nám v susedstve developer poslal do schránky letáky, čo sa bude diať a ak by sme si chceli náhodou kúpiť dom, boli tam aj ceny. Teraz si sadnite, podpivničený dom z dreva od majstrov z Česka predávajú v Stavangeri za priaznivú cenu 900 000 – 1 200 000 €. Neuveríte, domy nie sú ešte ani postavené, a už sú predané. Je toto možné? Ako dlho ešte bude možné predávať v malom meste 50 km od Stavangeru, ktoré sa volá Nærbø 600 m2 stavebný pozemok za 500 000€ ?? Čo bude o 5 -10 rokov?

Keď si pozriete nehnuteľnosti v napr. Kristiansande, niektoré ponuky musia znižovať cenu, lebo sa ich nedarí predať. V Stavangeri je predaj nehnuteľností asi snom každého predávajúceho!

Kolega si kupoval dom.

V Stavangeri nie je cena ako „vyvolávacia cena“, lebo na prehliadku sa príde pozrieť aj niekoľko desiatok záujemcov. Tí, ktorí majú záujem, sa zapoja do dražby. A tak sa stáva, že počiatočná cena sa zdvihne aj o 20-30 %. Draží sa cez telefón. Príde vám správa o cene a je na vás, či môžete dať viac. Takto sa ceny dostávajú do nezmyselných výšok. Neplatíte za nehnuteľnosť, ale za možnosť žiť v Stavangeri! Choré? Nie! Ľudia tu tak žijú. Je ich tu toľko, že cesta do práce sa stáva nekonečnou a ľudia v rannej špičke idú 5 km aj viac ako hodinu, ale to je iný príbeh.

Keď som si hľadal podnájom, aby som mohol zaplatiť v prepočte 1 300 € mesačne za pivničný 2 izbový byt, trvalo to skoro 2 mesiace. A tak som sa stretol z množstvom úletov. Pýtali sa ma koľko zarábam, aby som napísal o sebe krátke resume (ako keby som žiadal o prácu), samozrejme chceli odo mňa referencie (áno, referencie na bývanie) a podobné nezmysly. Človek, ktorý prenajíma akýkoľvek byt, si môže doslova vyberať z desiatok záujemcov.

Taká je realita nerealít tu v Stavangeri. Čas ukáže, dokedy...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?