Zdravotný systém Nórska

Autor: Andrej Tichy | 11.5.2013 o 11:31 | (upravené 21.2.2016 o 18:54) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  15028x

Téma rezonujúca všade na svete - zdravotný systém. Ťažká, komplikovaná a veľakrát spojená s rôznymi emóciami. Ako systém reálne funguje zistíte, až keď ho potrebujete. Vašu mienku ovplyvňujú skúsenosti s konkrétnymi ľuďmi, ktorí s

Vitajte v Nemocnici

Vitajte v Nemocnici

 

V Nórsku funguje Národná zdravotná služba s jednou zdravotnou poisťovňou – Helfo. Tá zastrešuje celý zdravotný systém v krajine. Poisťovňa každoročne stanovuje maximálnu spoluúčasť, ktorú môžete ako pacient v Nórsku u lekára zaplatiť. V roku 2013 je to 2 040,- NOK. Do tejto sumy sa započítavajú aj lieky na predpis. Po dovŕšení stropu 2 040,- NOK vám bude zaslaná Poisťovňou Helfo takzvaná Frikort, ktorá slúži na preukázanie sa u lekára, že máte nárok na bezplatné ošetrenie. Preplatok stropu maxima vám bude vyplatený na budúci rok.

Obvodný lekár - Fast Lege

Na stránke Helfo.no si môžete nájsť oblasť, kde žijete a vybrať si svojho lekára. Ak nie, bude vám pridelený podľa oblasti, kde žijete. Obvodný lekár funguje v podstate ako u nás. Zavoláte do ambulancie a počkáte, pokiaľ sa dostanete na rad. Ak máte šťastie, dostanete ,,time,, ešte v ten deň. Niekedy si musíte počkať aj niekoľko dní, pokiaľ príde na vás čas. Obvodný lekár je človek, ktorý vás ochotne vypočuje a napíše vám recept, prípadne ”sykemelding” t.j. PN-ku, ktorá je v Nórsku uhrádzaná vo výške 100 % mzdy. Sestrička vám zoberie bežné odbery, dá fľaštičku s adresou, ktorú spolu so svojou ,,vzorkou,, pošlete poštou do laboratória.

Pošta, Pošta, Pošta

V prípade, že má obvodný lekár podozrenie, že máte problém, ktorý spadá do kompetencie  lekára špecialistu, napíše mu o tom list. Na tento úkon má samozrejme čas. Mne osobne sa stalo, že lekár nemal čas napísať list aj viac ako týždeň a musel som za ním osobne prísť, aby si ho našiel. Samozrejme som za to zaplatil. Keď je list napísaný a nájde odborného lekára, musí sa nájsť čas na odpoveď. Táto potom príde priamo vám do vašej poštovej schránky. Listy bývajú pekne napísané, všetko je podrobne vysvetlené: kedy, kam a v akom stave sa máte dostaviť, čo sa vám bude robiť a koľko to bude stáť. Lekári a sestry v Nórsku sú spravidla milí ľudia, ktorí komunikujú dobre po anglicky a majú ľudský prístup.

Trpezlivosť list prináša

Následne po vyšetrení u špecializovaného lekára je výsledok poslaný vášmu lekárovi a prípadný recept a záver vyšetrenia vám. V prípade, že sa neprišlo na príčinu vašich problémov, sa tento celý postup opakuje. Jednotlivé objednania na vyšetrenie napr. CT trvá aj niekoľko týždňov, mesiacov, v závislosti od oblasti, kde žijete. Ďalší čas pohltí listová komunikácia medzi doktormi. Z mojej osobnej skúsenosti viem, že absolvovanie viacerých odborných vyšetrení trvalo niekoľko rokov.

 

 

Pohotovosť - Legevakt

Pohotovosť je miesto, kde som po príchode dostal do ruky pero a formuláre. Popri vypisovaní množstva papierov si ani nevšimnete, koľko ľudí čaká pred vami a čakanie vám príjemne utečie. Za ošetrenie na pohotovosti sa platí spoluúčasť v závislosti od druhu ošetrenia, ktoré vám bolo poskytnuté.

Zdravotníctvo všade na svete je veľmi komplikovaný systém. To či,  a ako funguje, zistíte až v momente, keď ho potrebujete. Preto buďte zdraví a ak sa náhodou niečo pritrafí, buďte trpezliví. Aj lekári sú len ľudia.

 

Buďte zdraví!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?