Zdravotný systém Nórska

Autor: Andrej Tichy | 11.5.2013 o 11:31 | (upravené 21.2.2016 o 18:54) Karma článku: 13,57 | Prečítané:  14907x

Téma rezonujúca všade na svete - zdravotný systém. Ťažká, komplikovaná a veľakrát spojená s rôznymi emóciami. Ako systém reálne funguje zistíte, až keď ho potrebujete. Vašu mienku ovplyvňujú skúsenosti s konkrétnymi ľuďmi, ktorí s

Vitajte v Nemocnici

Vitajte v Nemocnici

 

V Nórsku funguje Národná zdravotná služba s jednou zdravotnou poisťovňou – Helfo. Tá zastrešuje celý zdravotný systém v krajine. Poisťovňa každoročne stanovuje maximálnu spoluúčasť, ktorú môžete ako pacient v Nórsku u lekára zaplatiť. V roku 2013 je to 2 040,- NOK. Do tejto sumy sa započítavajú aj lieky na predpis. Po dovŕšení stropu 2 040,- NOK vám bude zaslaná Poisťovňou Helfo takzvaná Frikort, ktorá slúži na preukázanie sa u lekára, že máte nárok na bezplatné ošetrenie. Preplatok stropu maxima vám bude vyplatený na budúci rok.

Obvodný lekár - Fast Lege

Na stránke Helfo.no si môžete nájsť oblasť, kde žijete a vybrať si svojho lekára. Ak nie, bude vám pridelený podľa oblasti, kde žijete. Obvodný lekár funguje v podstate ako u nás. Zavoláte do ambulancie a počkáte, pokiaľ sa dostanete na rad. Ak máte šťastie, dostanete ,,time,, ešte v ten deň. Niekedy si musíte počkať aj niekoľko dní, pokiaľ príde na vás čas. Obvodný lekár je človek, ktorý vás ochotne vypočuje a napíše vám recept, prípadne ”sykemelding” t.j. PN-ku, ktorá je v Nórsku uhrádzaná vo výške 100 % mzdy. Sestrička vám zoberie bežné odbery, dá fľaštičku s adresou, ktorú spolu so svojou ,,vzorkou,, pošlete poštou do laboratória.

Pošta, Pošta, Pošta

V prípade, že má obvodný lekár podozrenie, že máte problém, ktorý spadá do kompetencie  lekára špecialistu, napíše mu o tom list. Na tento úkon má samozrejme čas. Mne osobne sa stalo, že lekár nemal čas napísať list aj viac ako týždeň a musel som za ním osobne prísť, aby si ho našiel. Samozrejme som za to zaplatil. Keď je list napísaný a nájde odborného lekára, musí sa nájsť čas na odpoveď. Táto potom príde priamo vám do vašej poštovej schránky. Listy bývajú pekne napísané, všetko je podrobne vysvetlené: kedy, kam a v akom stave sa máte dostaviť, čo sa vám bude robiť a koľko to bude stáť. Lekári a sestry v Nórsku sú spravidla milí ľudia, ktorí komunikujú dobre po anglicky a majú ľudský prístup.

Trpezlivosť list prináša

Následne po vyšetrení u špecializovaného lekára je výsledok poslaný vášmu lekárovi a prípadný recept a záver vyšetrenia vám. V prípade, že sa neprišlo na príčinu vašich problémov, sa tento celý postup opakuje. Jednotlivé objednania na vyšetrenie napr. CT trvá aj niekoľko týždňov, mesiacov, v závislosti od oblasti, kde žijete. Ďalší čas pohltí listová komunikácia medzi doktormi. Z mojej osobnej skúsenosti viem, že absolvovanie viacerých odborných vyšetrení trvalo niekoľko rokov.

 

 

Pohotovosť - Legevakt

Pohotovosť je miesto, kde som po príchode dostal do ruky pero a formuláre. Popri vypisovaní množstva papierov si ani nevšimnete, koľko ľudí čaká pred vami a čakanie vám príjemne utečie. Za ošetrenie na pohotovosti sa platí spoluúčasť v závislosti od druhu ošetrenia, ktoré vám bolo poskytnuté.

Zdravotníctvo všade na svete je veľmi komplikovaný systém. To či,  a ako funguje, zistíte až v momente, keď ho potrebujete. Preto buďte zdraví a ak sa náhodou niečo pritrafí, buďte trpezliví. Aj lekári sú len ľudia.

 

Buďte zdraví!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?