17. máj v Nórsku: Krajina má narodeniny.

Autor: Andrej Tichy | 17.5.2013 o 11:07 | (upravené 17.5.2016 o 15:19) Karma článku: 9,81 | Prečítané:  3470x

Národná hrdosť - vec relatívna, nehmatateľná, niekedy neviditeľná. Každý určite zažil pocit, keď pri víťazstve národného tímu za zvuku národnej hymny cítil jemné teplo v sebe a zalesklo sa mu v očiach. 

 

Niečo čo dokáže prirodzene spojiť ľudí, rozveseliť a pozdvihnúť. Nielen pri športe, ale aj pri bežných životných okamihoch sa niekedy pozastavíte a zacítite to.

 

17. máj

17. máj

 

Národný deň

Jeden deň v roku sa ľudia rozhodli usmievať, oslavovať a tešiť zo života. Obliecť si národný kroj, mávať vlajkami a byť proste hrdí, že sú Nóri. Každé dieťa dostane toľko zmrzliny, koľko zje, lebo dnes je to dovolené, dnes sa teší, raduje a gratuluje vlasti k narodeninám. Ľudia vyjdú do ulíc, na námestia, stretávajú sa a majú pekný deň. To teplo vo vnútri a lesk v očiach je nielen cítiť ale aj vidieť. Nikto ich nenúti a predsa sa tradícia udržuje. Kráľ Harald vyjde na balkón kráľovského paláca a spolu zo zástupom svojich „deti“ si všetci zaspievajú.

 

Deň ústavy

Pôvodne bola v tento deň podpísaná Nórska ústava, čo po dlhej dobe umožnilo Nórsku nezávislosť. Odhaduje sa, že 17. máj bol ako štátny sviatok zavedený v roku 1836 a úplne prvýkrát bol oslavovaný v roku 1815 v meste Trondheim. Sprievody zábavy chtivých deti, dospelých v krojoch sa vraj nezmenili. Je to deň jednoty a rovnakých práv pre všetkých. Deň, keď sa ďakuje za úsmev úsmevom.

 

Na kurze

Na kurze kultúry a jazyka ktorý ma pomôcť adaptovať sa ľuďom, ktorí chcú žiť v krajine som sa dozvedel veľa zaujímavých vecí. Je to potrebné, aby ste pochopili ľudí okolo seba i spoločnosť, v ktorej chcete žiť. Krajina sa stará a zaujíma o nás tak, ako my o ňu. Mesiac pred Vianocami sa platia polovičné dane, aby mal každý krásne Vianoce. Štát sa stará o to, aby mali mladí ľudia možnosti na vzdelanie, šport a seba realizáciu. Deti sú od mala v školách vedené k úcte a rešpektu ku krajine, majú možnosť to vidieť a majú možnosť si vybrať.

 

Pochopenie

Je dôležité, aby ľudia chápali, ako systém funguje, pre koho funguje a čo v ňom každý znamená. Vysvetlenie - ako najjednoduchšia cesta výchovy občana, ktorý bude mať možnosť pracovať a posúvať systém, ktorý ho vychoval. Námestie plné ľudí, ktorí sú radi a vďační za to, čo im krajina dáva. Slušný a bezpečný život. Za systém, ktorý produkuje ľudí, čo majú prácu, sociálne istoty. Usmievajúce sa deti, ktoré majú budúcnosť. Za to všetko, čo už bolo a pre to všetko, čo ešte len príde. Ľudia veselo idú a mávajú vlajkami. Ja idem a mávam s nimi.

Gratullere med dagen Norge!  Všetko najlepšie Nórsko!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?