17. máj v Nórsku: Krajina má narodeniny.

Autor: Andrej Tichy | 17.5.2013 o 11:07 | (upravené 17.5.2016 o 15:19) Karma článku: 9,81 | Prečítané:  3524x

Národná hrdosť - vec relatívna, nehmatateľná, niekedy neviditeľná. Každý určite zažil pocit, keď pri víťazstve národného tímu za zvuku národnej hymny cítil jemné teplo v sebe a zalesklo sa mu v očiach. 

 

Niečo čo dokáže prirodzene spojiť ľudí, rozveseliť a pozdvihnúť. Nielen pri športe, ale aj pri bežných životných okamihoch sa niekedy pozastavíte a zacítite to.

 

17. máj

17. máj

 

Národný deň

Jeden deň v roku sa ľudia rozhodli usmievať, oslavovať a tešiť zo života. Obliecť si národný kroj, mávať vlajkami a byť proste hrdí, že sú Nóri. Každé dieťa dostane toľko zmrzliny, koľko zje, lebo dnes je to dovolené, dnes sa teší, raduje a gratuluje vlasti k narodeninám. Ľudia vyjdú do ulíc, na námestia, stretávajú sa a majú pekný deň. To teplo vo vnútri a lesk v očiach je nielen cítiť ale aj vidieť. Nikto ich nenúti a predsa sa tradícia udržuje. Kráľ Harald vyjde na balkón kráľovského paláca a spolu zo zástupom svojich „deti“ si všetci zaspievajú.

 

Deň ústavy

Pôvodne bola v tento deň podpísaná Nórska ústava, čo po dlhej dobe umožnilo Nórsku nezávislosť. Odhaduje sa, že 17. máj bol ako štátny sviatok zavedený v roku 1836 a úplne prvýkrát bol oslavovaný v roku 1815 v meste Trondheim. Sprievody zábavy chtivých deti, dospelých v krojoch sa vraj nezmenili. Je to deň jednoty a rovnakých práv pre všetkých. Deň, keď sa ďakuje za úsmev úsmevom.

 

Na kurze

Na kurze kultúry a jazyka ktorý ma pomôcť adaptovať sa ľuďom, ktorí chcú žiť v krajine som sa dozvedel veľa zaujímavých vecí. Je to potrebné, aby ste pochopili ľudí okolo seba i spoločnosť, v ktorej chcete žiť. Krajina sa stará a zaujíma o nás tak, ako my o ňu. Mesiac pred Vianocami sa platia polovičné dane, aby mal každý krásne Vianoce. Štát sa stará o to, aby mali mladí ľudia možnosti na vzdelanie, šport a seba realizáciu. Deti sú od mala v školách vedené k úcte a rešpektu ku krajine, majú možnosť to vidieť a majú možnosť si vybrať.

 

Pochopenie

Je dôležité, aby ľudia chápali, ako systém funguje, pre koho funguje a čo v ňom každý znamená. Vysvetlenie - ako najjednoduchšia cesta výchovy občana, ktorý bude mať možnosť pracovať a posúvať systém, ktorý ho vychoval. Námestie plné ľudí, ktorí sú radi a vďační za to, čo im krajina dáva. Slušný a bezpečný život. Za systém, ktorý produkuje ľudí, čo majú prácu, sociálne istoty. Usmievajúce sa deti, ktoré majú budúcnosť. Za to všetko, čo už bolo a pre to všetko, čo ešte len príde. Ľudia veselo idú a mávajú vlajkami. Ja idem a mávam s nimi.

Gratullere med dagen Norge!  Všetko najlepšie Nórsko!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?