Daňový systém Nórska

Autor: Andrej Tichy | 10.6.2013 o 20:55 | (upravené 10.6.2013 o 21:16) Karma článku: 13,35 | Prečítané:  29530x

Dane a smrť - jediné životné istoty. Chcem sa podeliť o moje postrehy z bežného života (pracujúceho človeka) a platenia daní jeho vplyvu na život. Téma daní je obrovská a daňové predpisy sú snáď nekonečné. Mojou snahou je aspoň z časti priblížiť ako dane fungujú pre bežného zamestnanca v Nórsku.

O daniach v Nórsku sa už popísalo veľa, každý už určite počul príbehy o extrémne vysokých daniach, ktoré ľudia v celej Škandinávii musia platiť. V Nórsku je Progresívny daňový systém, od určitej zarobenej sumy platíte viac daní. Dane sú v Nórsku geograficky rozdielne, napr. Úplne na severe platíte menšie dane ako v Oslo. Aj takto sa snaží Nórska vláda zatraktívniť život na Severe krajiny. Aj kvôli tomu budem zovšeobecňovať. Vopred sa ospravedlňujem za možné nepresnosti (možné kombinácie daňových výmerov nie je možné rozobrať vo formáte blogu). Pre ľudí, ktorí majú záujem o podrobnosti odporúčam navštíviť stránku Nórskeho daňového úradu http://www.skatteetaten.no/

 

Dane a benefity za ne

Zamestnanci, dôchodcovia a firmy sú povinní platiť dane samospráve ( Kommune) a štátu dane. Odvody do sociálneho poistenia vo výške 7,8% tvoria časť dane, ktorú vám zamestnávateľ odpočíta zo mzdy. Zamestnávateľ platí za zamestnancov príspevok na poistenie v nezamestnanosti. V Nórsku a Škandinávii sú daňové sadzby relatívne vysoké, treba však vidieť úroveň poskytovanej sociálnej pomoci a služieb. Z daní sa financujú okrem iného škôlky, školy, bezplatné vzdelávanie, nemocnice, domovy dôchodcov, podpora sociálne slabších, výstavba ciest atď. Úroveň služieb poskytovaných štátom za dane odporúčam posúdiť každému na vlastnej koži.


Nóri a dane

Nóri platia dane radi, sú si vedomí servisu, ktorý dostávajú za ne od štátu. Benefity platenia daní sú rôzne. Od sociálnych dávok, sociálne istoty, dávok v nezamestnanosti - Dag penger (ktoré ak to zjednodušene napíšem sú 66% z hrubej mzdy, ktorú ste zarobili minulý rok, musí byť minimálne cca 120 000,- NOK, z toho platíte 20% daň. Na dávky máte nárok 1 rok a o rok máte nárok zase na 66% z vášho minuloročného príjmu). Bezplatné zdravotníctvo (pacient sa spoluúčastní max. sumou 2 040,- NOK, viď. môj starší blog). Všetky ostatné sociálne služby sú financované prostredníctvom dane z príjmu. Cudzincom žijúcim v Nórsku je poskytovaná 10% úľava na dani, o ktorú môžu požiadať prvé 2 roky pobytu v Nórsku na miestnom daňovom úrade. Mesiac pred Vianocami sa všetci veľmi tešia na platenie dani, platí sa iba 50% daň aby mali všetci pekné Vianoce.


Skattekontor – Daňový Úrad

vám raz ročne, spravidla na konci roka pošle poštou vašu Skattekort - Daňový výmer. Na skattekort je napísané percento dane, ktorú budete platiť na budúci rok. Kartičku odovzdáte v práci a v prípade, že tak neurobíte, vás pre istotu zdania 50%. Ak v priebehu roka zaplatíte príliš veľa dani, bude vám preplatok refundovaný budúci rok medzi májom a novembrom. Každý rok medzi marcom a májom Daňový úrad posiela Selvangivelse - Daňové priznanie. Ktoré obsahuje podrobné informácie koľko ste zarobili v akej práci, koľko ste zaplatili dani a koľko vám v lepšom prípade bude vrátené alebo v tom druhom koľko musíte doplatiť. Sú tam zohľadnené všetky možné odpočty z dani, bonusy a odpočítané sumy úrokov (napríklad z vašej hypotéky, stavebného sporenia -BSU ...)


Áno, ak vlastnite nehnuteľnosť,  platíte menej dane.

 

Štát podporuje ľudí v kúpe vlastného bývania aj takouto formou. Podporuje rodiny s deťmi (formou odpočtu z dani na dieťa, čo zaplatí napr. škôlku). Kommuna – Obec,  v ktorej bývate, podporuje ľudí, čo si chcú kúpiť bývanie a nemajú našetrené požadovaných 15% kapitálu, formou štartovacej pôžičky – Starlån, ktorá je výhodnejšie úročená. Ak priemerne zarábajúci človek platí 36% daň z čoho je 12% feriepenger. Feriepenger sú peniaze, ktoré vám raz ročne v lete vyplatia ako náhradu za dovolenku . Existujú 2 formy  feriepenger v závislosti na dĺžky dovolenky 4 alebo  5 týždňov. Ten, kto spláca hypotéku a má 2 deti, môže si uplatniť odpočet z dane a iné bonusy. Takto sa dostane na podobné percento, aké platia zamestnaní ľudia na Slovensku. Jediný rozdiel je v tom, čo za zaplatené dane dostanete.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?