Lov lososov v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 17.6.2013 o 18:49 | (upravené 17.6.2013 o 20:45) Karma článku: 8,88 | Prečítané:  3785x

Nórsko, sen každého rybára, rozprávkovo krásna krajina, chladná, veľká a plná dobrodružstva. Je veľa rybárskych snov a väčšina z nich sa dá splniť na jednom mieste. Sny o love veľkých morských obrov, Slovákovi nepoznaznaných druhov rýb, ťahaných priamo z náruče hĺbky mora. Vyloviť halibuta, obrovskú tresku alebo inú kráľovnu mora je zážitkom na celý život. Počas môjho života v Nórsku ma nadchol lov pre mňa nepoznanej ryby, lososa. V dnešnom článku sa vynasnažím podeliť sa s vami o skúsenosti, ktoré som nadobudol počas niekoľkých sezón lovu tejto krásnej a opatrnej  královny  nórskych riek.

Losos atlantickyLosos atlantickyAndrej Tichy

Vačšina rybárov prichádzajúcich do Nórska za rybami má sen o veľkom množstve kapitálnych rýb a úžasných zážitkoch. Áno, Nórsko je tým správnym miestom a aj keď tu žijú krásne ryby,  nie vždy a nie každému sa podarí uskutočniť svoj sen.  Ja osobne  som na tom bol podobne, veľmi som sa tešil , motivovaný , s novou výbavou a samozrejme drahým rybárskym lístkom som sa vybral v ústrety svojmu snu o nádhernom lososovi. Prvú sezónu (sezóna je od júna do polovice septembra) som sa naozaj snažil, chodil som loviť a skúšal som všetko, čo mi poradili miestni rybári. Až na zopár menších rýb (cca 1,5 kg) žiadny väčší úspech neprišiel.  Bol som sklamaný a  hľadal som informácie na internete, čítal som diskusie od ľudí z celého sveta, ktorí prichádzajú do Nórska na lov lososov. Ako som sa dočítal,  nebol som sám, kto si kládol podobné otázky. Našiel som tu nespočetne veľa ľudí, ktorí sa na rybolov v Nórsku tešili roky. Boli to  skúsení  rybári, ktorí majú veľa skúseností a sami písali o svojom sklamaní z rybačky v Nórsku, kedy ich nemalé úsilie a nehovoriac o úsporách, vyšlo nazmar. Raz som sa porozprával s otcom môjho nórskeho kamaráta. Bol to pán, ktorý mal cez 50 rokov a chytal ryby od dectva a ten mi na moje sklamanie povedal, že asi pred piatimi rokmi si kúpil sezónny lístok na rieku (čo stoji cca 3000€ !) a chytil asi len jedneho 1kg lososa. Týmto sa nesnážím povedať, že v Nórsku nie je možné uskutočniť si svoje rybárske sny, len platí staré dobré pravidlo, že šťastie praje pripraveným.

Žijem v kraji,  ktorý sa volá Rogaland. Najväčším mestom  tohto kraja je Stavanger, do ktorého sa pohodlnene dostanete priamou  leteckou linkou z poľského Krakowa alebo Katovic za dve hodiny. Rozhodol som sa napísať o konkrétnych miestach a riekach pre ľúdí, ktorí nad rybačkou v Nórsku roky rozmýšľajú a priblížil im spôsob, ktorý je reálne splniteľný. Rieky,  na ktorých som mal možnosť chytať,  sú nížinné rieky, ktoré pretekajú cez polia a pieskové duny. Rieky su malé, väčšinou pomaly tečúce.  Miestami prechádzajú do rýchlejších prúdov, kde sa kamenné dno strieda s dnom pieskovým, ktoré býva často zarastené, nakoľko na okolí je množstvo polí a pasienkov. Aj keď rieky môžu vyzerať veľmi podobne a  sú pri sebe relatívne blízko, každá z nich má svoje špecifiká, pravidlá a najmä je na nich rozdielna cena rybárskeho lístku, bez ktorého riskujete mastnú pokutu( môže to byt aj 3000€). Miestny rybári a  porybní sú väčšinou príjemní ľudia, s ktorými sa dohovoríte po anglicky a sú ochotní vám pomôcť a poradiť.

Figgjo Elva ( Elva-Rieka)

Je krásna rieka, ktorú jej majiteľ prenajíma rybárskemu združeniu a ono ju následne obhospodaruje a predáva rybárske lístky. Rieka ma vlastnú internetovú stránku,  ktorú si môzete nájsť na internete, je to úhľadne spravená stránka s množstvom zaujímavosti, je však v nórčine. O rieku je dôkladne postarané. Jej okolie je čisté, pokosené a samotná rieka je rozdelená do viacerých zón. Rybársky lístok je možné zakúpiť priamo na mieste,  alebo cez internetovú stránku.  Počet povoleniek je obmedzený, na mieste je možné platiť kartou. Súčasťou povolenia je parkovacie miesto, možnosť použiť altánok na grilovanie a v prípade dlhšieho pobytu je aj možnosť prenájmu chatky.  Cena rybárskeho lísku závisí od sezóny a zóny. Čim bližšie ku koncu sezóny a k moru chcete loviť,  tým viac si priplatíte. Cena sa začína na cca 30€ za možnosť lovu na 12 h, možete si vybrať od polnoci alebo od obeda. V najlepšej sezóne stojí zóna číslo 1 na 12 hodín 100€. Zóna číslo 1, ktorá je najbližšie k ústiu do mora,  je krásne miesto,  ktoré je vyhradené pre lov na muchu a mnoho rybárov tu chytilo krásne ryby, ktoré je možné zhliadnuť na fotkách zverejňovaných na internetovej stránke rieky. V ostatných zónach je povolené loviť aj inými spôsobmi ako sú červy, blinkre, voblery. Zakazuje sa  lov na slimáky a brodenie sa v rieke. Z mojich skúseností je lov na červy, ktoré su v Nórsku dosť drahé ( jedna krabička cca 25 kusov  stojí v rybárskom obchode cca 7 €  ), asi najzábavnejší spôsob lovu a častokrát aj najefektívnejší. Lososy veľa krát odmietajú prijímať potravu alebo su veľmi opatrné a  vtedy vám lov vie sprijemniť aj menšia ryba ako je  pstruh dúhový/ morský, ktorý tu žije. Po dlhých rozhovoroch s miestnym porybným o tom, ako loviť som prišiel postupom času na to, že počasie je jedným z veľmi významných faktorov. V peknom počasí, keď je bezvetrie, nemusíte míňať peniaze na povolenku. Ideálne počasie je veterno a mierny dážď. Viac vody v rieke  zvyšuje prietok v ústi do mora a tým aj šance na ťah rýb z mora. Príliv je tak isto faktorom, ktorý vie priplaviť nové ryby do rieky. Jedno leto, kedy bolo veľmi suché počasie a málo vody v rieke,  sa ryby cez pár centimetrový prietok nevedeli dostať do rieky . Pri ústi do mora je spravidla zakázane loviť. 200m od tejto hranice je lov bez obmedzenia a zadarmo, čo bolo v tomto prípade , zálivu plného lososov,  ideálne a dali sa chytať na privlač z pláže. Rieka Figgjo je známa kapitálnymi kusmi, ktoré môžu vážiť aj 12 kg! Je to nezabudnuteľné miesto, kde sa určite budete chcieť vrátiť. Povráva sa, že sem na rybačku chodí aj nórsky kráľ.

Hå Elva

Veľmi pekná rieka, ktorú má v prenájme jedem miestny farmár,  príjemný pán, ktorému nejde až tak o finančný profit, ale o to,  aby sa tam stretávali ľudia a mali  príjemné zázitky z lovu. Povolenie sa dá kúpiť priamo u spomínaného pána na farme a je  za vynikajúcu cenu cca 14 €  na deň počas celej sezóny a počet povoleniek je neobmedzený. Viac informacií a prospešných rád je možné ziskať priamo od neho. Tento milý pán dokonca vytvoril mapu úseku rieky, na ktorom za svoje peniaze môžete loviť. Na miestne pomery je to veľmi dlhý úsek cca 5,5 km rieky.  Pre porovnanie na rieke Figgjo sú zóny dlhé cca 300-400m. Táto mapa je rozdelená na úseky a je na nich vyznačené, na čo je najlepšie na týchto miestach chytať. Rieka nie je síce pokosená, ale je tu dovolené brodiť sa a preto na úsekoch, kde rieka prechádza z pomalého prúdu cez kamenné plytčiny  to je príjemným spestrením. Dajú sa tu chytiť krásne pstruhy potočné a samozrejme lososy. Tie síce nedosahujú rekordné veľkosti, ale veľa krát sa tu podarí chytiť viac rýb  s hmotnosťou od dvoch do šeť kíl, čo je tak isto veľkým zážitkom. Väčšina miestnych rybárov používa na lov rotačky s veľkosťou aj 30g. Muškári používajú rôzne muchy od imitácií hmyzu až po malé rybky.  Jeden pán mi na otázku, že prečo používa taký veľký hák odpovedal, že predsa na veľkú rybu je porebná aj veľká návnada. Nesmieme zabúdať, že losos je veľmi silná bojovná ryba, ktorá pláva tisícky kilometrov na miesto, kde sa narodila, aby sa vytrela. Je to šikovná a odhodlaná ryba, ktorú nie je ľahké vyloviť hoci len na 5 metrov  širokej riečke. Lov nám často krát sťažuje husto zarastené dno, strmé porastené brehy a  hlboká voda. Väčšina miestnych rybárov loví lososy na jednoduchý systém. Malé olovko ca 30-50g a na jeden  alebo dva návezce s jednoduchým háčikom na veľké červíky a nahadzuju to do prúdu. Zábery sú buď jemné alebo neprehliadnuteľné. Takýmto spôsobom sa dá v najlepšie dni chytiť aj viac ako desať rýb. Privlastnit si možete ale iba tri. Aj keď chuť vlastnoručne uloveného lososa je neporovnateľná s tou nám známou zo slovenkých obchodov, rybačka v Nórsku nie je o mäse, ale predovšetkým o neuveriteľných zážitkoch. Je o tom, ako sa vám pod nohami hádžu nádherné lososy atlantické a vy rozmýsľate ako ich dostať z vody von.

Všeobecne sa v Nórsku dajú rieky rozdeliť na štátne a súkromné. Na štátnych riekach potrebujete štátny rybársky lístok a povolenie na  konkrétnu rieku/zónu, alebo môžete skúsiť šťastie na súkromnej rieke. V mojom článku som sa zameral na dve súkromné rieky. Lov na štátnych riekach a tých najlepších miestach je často nedosiahnuteľný pre ľudí,  ktorí v Nórsku nemajú známosti a vedomosti, pretože niektoré rieky sa vypredajú už pár dní po začatí predaja povoleniek. Niekedy máte šťastie a podari sa vám. Rieky sú rôzne,  od nížinných zarastených po horské rieky s kamenným dnom, perejami a skákajúcimi lososmi.  Jedno je isté, rybártvo je o trpezlivosti a šikovnosti, je o láske k prírode a mám taký pocit, že Nórsko si žiada o niečo viac trpezlivosti a šikovnosti, ale na druhej strane vám ponúka prekrásne miesta, nezabudnuteľné zázitky a neuveritelne ryby.

Dufám, že vám môj článok aspoň trochu pomohol priblížiť čaro rybolovu v Nórsku.

Petrov zdar Andrej Tichý

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?