Ako funguje fotoklub v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 25.11.2013 o 19:12 | (upravené 25.11.2013 o 20:15) Karma článku: 6,48 | Prečítané:  1449x

Fotoklub je miesto, kde sa raz do mesiaca stretávajú ľudia so spoločnou vášňou pre fotenie. Nezávisle od skúseností a vybavenia sa vo fotoklube odovzdávajú skúsenosti a zaujímavé nápady. Členovia môžu priniesť ukázať svoje fotky a verejne o nich diskutovať. Všetci môžu vyjadriť svoj názor a aj kritiku. Fotoklub je otvorený pre každého, koho zaujíma fotenie, všetci sú vítaní.

Stavanger foto messeStavanger foto messeAndrej Tichy

Stretnutia

Bude zaujímavé stretávať sa s fotografmi s rôznymi skúsenosťami a pohľadmi na svet, povedal som si. Členom fotoklubu som sa stal ako jediný cudzinec po zaplatení ročného členského (v prepočte asi 50€) Posledný utorok v mesiaci môže každý člen vložiť svoje fotky na vopred zvolenú tému na stránku fotoklubu a zistiť aký názor majú ostatní na jeho fotky. Farebné, čiernobiele a téma, sú kategórie ktoré sa hodnotia. Každý dostane hlasovací lístok a môže rozdeliť 10 bodov v každej kategórii. Fotky majú čísla a hlasuje sa anonymne. Nakoniec sa hlasy spočítajú a vyhodnotia sa výsledky. Autori môžu čo to povedať k svojim fotkám a tri prvé miesta v každej kategórii sú zverejnené na web stránke fotoklubu.

Prečo byt člen?

Večerné stretnutia prebiehajú v priateľskej atmosfére a živo sa diskutuje o fotkách, ktoré projektor premieta na stenu. Z členského príspevku sa zabezpečí káva a niečo sladké, čo je stole pre všetkých. Aktívny  členovia fotoklubu majú možnosť sa zúčastniť kolektívnych výstav s fotoklubom a vystavovať svoje fotografie na rôznych výstavách. Väčšinou sú výstavy predajné a každý fotograf má možnosť zvoliť si cenu za svoje fotky. Na poslednej výstave to bolo v rozmedzí 200-500 € za laminovanú fotku 50x 70 cm. Keďže komunita fotografov nie je veľká, takmer všetci miestni sa poznajú. Medzi miestnym fotoobchodom a fotoklubom sú priateľské vzťahy a členovia majú príjemne zľavy na najrôznejšie služby a tovar.

U fotografa

Fotoklub aktívne pracuje na tom, aby vyhľadával a vytváral zaujímavé aktivity pre svojich členov. Na druhej strane sa jeho členovia týchto aktivít zúčastňujú. Miestny známy fotograf na otázku či je ochotný privítať vo svojom štúdiu členov fotoklubu, z úsmevom odpovedal: Príďte, ste vítaní! A tak pán fotograf privítal voňavou kávou a dobrou náladou 20 nadšených fotografov vo svojom štúdiu. Bez problémov odpovedal na všetky naše otázky a maximálne nám priblížil, ako funguje profesionálny fotograf. Ukázal nám každé zakutie svojho kráľovstva a porozprával množstvo príhod, ktoré zažil za 20 rokov práce s foťakom. Prakticky nám ukázal, ako sa pracuje s bleskom a svetlom pri fotení portrétov. Nakoniec nám prakticky na fotkách, ktoré sme nafotili, ukázal, aké veľké rozdiely sú v malých detailoch. Bol na nás pripravený a jeho prezentácia plna názorných ukážok ku každej preberanej téme mnohé objasnila. Za pútavé rozprávanie a odovzdanie zaujímavých vedomostí mu bol odmenou potlesk a fľaša vína z rúk lídra fotoklubu.

Fotomíting

Fotoklub je organizovaný a členovia si medzi sebou vymieňajú zaujímavé rady a informácie o výstavách a foto súťažiach. Miestny fotoobchod organizoval fotostretnutie. Pozval významných fotografov zo Škandinávie, aby sa podelili s miestnymi nadšencami o svoje bohaté skúsenosti z cestovania a fotenia. A tak som mal možnosť počúvať prednášku o ceste životom najznámejšieho švédskeho fotografa. Staffan Widstrand bol menovaný wild life fotografom roka vo Švédsku a počas jeho 30 ročnej kariéry publikoval svoje fotky snáď v každom významnom časopise. Fascinujúce príbehy k fotkám počúvala s napätím celá sála. Každý, kto mal akúkoľvek otázku, sa mohol opýtať a pán fotograf ochotne odpovedal. Po skončení sme mali možnosť sa sním osobne strebnúť a porozprávať. Ďalší deň fotomíting pokračoval prednáškou miestneho známeho fotografa. Roy Mangersnes bol ocenený "BBC Wildlife Photographer of the Year", "European Wildlife Photographer of the Year". Jeho prednáška bola zameraná na to, ako urobiť lepšie fotky v prírode. Krok po kroku rozprával o faktoroch, ktoré najviac vplývajú na úspech fotenia. So zúčastnenými sa podelil o množstvo praktických rád a vychytáviek, ktoré uľahčujú prácu každého fotonadšenca.

Grátis

Bolo veľmi zaujímavé vidieť množstvo  fotiek a fotenie aj z druhej  strany objektívu. To, ako fotograf musí hodiny sedieť v mínusových teplotách a čakať na svoj moment. Brodiť sa vodou a utekať pred divokými zvieratami v najrôznejších miestach sveta. Toto príjemné stretnutie daroval všetkým fotonadšencom miestny predajca fototechniky grátis. Ako formu podpory a motivácie k foteniu krás okolitého sveta, aj to je možné v dnešnej dobe. Klišé vraví, najlepšie veci sú zadarmo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?