Ako si nájsť prácu na ropnej plošine ?

Autor: Andrej Tichy | 10.12.2013 o 13:32 | (upravené 10.12.2013 o 16:58) Karma článku: 12,15 | Prečítané:  32037x

Od zverejnenia môjho blogu o živote na ropnej plošine sa mi ozvali stovky ľudí s prosbou o pomoc pri hľadaní práce na ropnej plošine. V nasledujúcom článku sa budem snažiť odpovedať na otázku, ako nájsť prácu na ropnej plošine. Vychádzať budem z mojich skúseností s prácou na ropnej plošine v Severnom mori. Vopred sa ospravedlňujem za zovšeobecňovanie, kvôli obšírnosti témy nie je možné sa mu vyhnúť.

Vidina peňazí

Množstvo ľudí sníva o práci na ropnej plošine. Ekonomická kríza vytvára veľký tlak na ľudí a o to viac sa zaujímajú práve o tento druh práce. Prvotná motivácia sú spravidla peniaze. Ropný biznis je veľmi organizovaný a plný pravidiel. Časy, keď sa k práci snov dostal človek bez kvalifikácie a skúsenosti, sú nenávratne preč. “Keď bude najhoršie, pôjdem na ropnú plošinu”, znie v hlavách mnohých. Práve to je hlavný problém, príliš veľa ľudí by chcelo, ale počet  pracovných miest je obmedzený. Ako sa dostať k takej práci, čo je potrebné a čo musí človek ponúknuť ako protihodnotu za vysnívanú prácu? Jazyk, je kľúčová vec. Angličtina na veľmi dobrej úrovni je štandard. Ak neviete anglicky, buď sa naučíte jazyk, alebo prestanete snívať. V nórskom sektore je nórsky jazyk taktiež potrebný. Závisí to od pozície a vašej kvalifikácie, avšak položme si otázku, keby ste vy zamestnávali niekoho, zamestnáte anglicky hovoriaceho kandidáta, alebo toho, čo hovorí vašim rodným jazykom? Offshore kurz je ďalšia základná podmienka na to, aby ste sa dostali na palubu helikoptéry, ktorá vás odvezie do práce. Vo všeobecnosti firmy uprednostnia vždy uchádzača, ktorý má tento kurz, a teda mu ho nemusia platiť oni.

Plošina

Je veľké množstvo inštalácii, ktoré plnia rôzne úlohy. Dve základne sú plošiny vrtné a produkčné. Plošiny ktoré vŕtajú, sa odlišujú konštrukčne, účelovo a v neposlednom rade zložením posádky, ktorá ich obsluhuje. Vŕtanie do morského dna je náročná technológia a vrtná súprava vyžaduje množstvo kvalifikovaného personálu. Na pozície súvisiace s vŕtaním vás predpripravia v Nórsku na špecializovaných kurzoch. Minimálne požadované vzdelanie na tento typ pozície je výučný list (fagbrev) mechanika alebo chemika.  Na plošinách, ktoré produkujú (ťažia) ropu sú potrební hlavne ľudia s chemickým a mechanickým vzdelaním. Samozrejme na každej plošine sú ľudia, ktorí sa starajú o jej chod. Kuchári v kantíne a servisný personál, ktorý upratuje izby a stará sa o čistotu na plošine. Aj na pozíciu upratovača je žiadaná škola-kurz upratovania a patričné skúsenosti. Nakoľko o akúkoľvek prácu offshore je extrémny záujem, požiadavky bývajú spravidla tiež extrémne. Na každej plošine je taktiež medic- lekár a dôstojníci, ktorí sa starajú o letovú prevádzku a kontakt so svetom.

NDT-Non destructive testing

Nedeštruktívne testovanie. Ropná plošina je veľký a komplikovaný stroj na peniaze. Všetko musí ísť ako po masle. Keď stroj nejde, nezarába peniaze. O jeho bezproblémový chod sa stará množstvo technických pracovníkov. Od jednoduchých chemických testov cez röntgeny, ultrasonické testy po najpokrokovejšie technológie je snáď NDT najfrekventovanejšia ponuka práce na plošine. NDT kurzy sú drahé a spravidla si ich musíte zaplatiť sami. Získať potrebnú kvalifikáciu a skúsenosti musíte tiež sami. Väčšina NDT kontraktov je na určitú dobu a teda cestovanie po svete sa stáva rutinou. NDT je relatívne dobre platená práca a množstvo technikov pracuje na živnosť. Čim máte viac kurzov, tým je väčšia možnosť nájsť si prácu. Kurz ako rope access zvýši vašu použiteľnosť, keďže množstvo testov sa robí na ťažko prístupných miestach, kam treba šplhať alebo sa zlaniť.

 

Šťastie

Najrôznejšie technické profesie, ako zvárači, lešenári, elektrikári sú veľmi často žiadané. Potrebná je znalosť jazyka, kurzy a veľká dávka šťastia. Veľa šťastia ak sa to dá tak nazvať. Keď na jednu pozíciu príde niekoľko tisíc žiadosíi o prácu, musíte sa niečim odlišovať od ostatných. To je napríklad kvalifikácia, pracovné skúsenosti, jazykové kurzy. Predstava veľkého silného chlapa udierajúceho ťažkým kladivom, alebo dvíhajúceho ťažké bremená je mylná. V dnešnej dobe je práca na platforme sofistikovaná a všetko je podriadené jedinému - bezpečnosti. Aj tá najmenšia nehoda stojí obrovské peniaze, a preto sa im všemožne snažia zamedziť. Jeden zo spôsobov je vyber kvalifikovaných ľudí s výbornými referenciami. Majú na to najlepšie podmienky - veľké množstvo kandidátov.

Výber

Keď neviete kam idete, je jedno akú cestu si zvolíte, platí obzvlášť v tomto prípade. Najdôležitejšia vec pri písaní vášho cv je napísať ho konkrétne na pozíciu, na ktorú reagujete. Neexistuje univerzálne cv. Z toho vášho musia cítiť, že ste si dali záležať a napísali ste ho pre nich. Musíte si vymyslieť stratégiu na akú pozíciu sa chcete dostať. Ak chcete byt zvárač, podriaďte tomu všetko. Na plošinách pracuje v prilbách a montérkach  aj množstvo inžinierov v najrôznejších odvetviach, práce je tu snáď pre každého, pre každého kto chce a vie ako sa tá jeho pozícia správne volá. Hľadanie práce offshore je dlhodobý proces. Nenechajte sa odradiť počiatočným neúspechom. Poznám ľudí, ktorí hľadali prácu offshore roky, posielali stovky cv bez odpovede, kým sa na nich usmialo šťastie. Cesty na plošinu sú rôzne, majú však jedno spoločné, musíte silno chcieť a hlavne veľmi veľa pre to urobiť.

 

Veľa šťastia!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?