Ako sa dostať do Nórska ?

Autor: Andrej Tichy | 18.3.2014 o 12:46 | (upravené 18.3.2014 o 13:03) Karma článku: 12,27 | Prečítané:  12930x

„Pohľad z druhej strany“ Stretol sa s tým už snáď každý Slovák žijúci v Nórsku. Vybav prácu, pomôžeš mi? Otázka mnohými opakovaná a často nezodpovedaná alebo ak, tak len čiastočne. Čo treba naozaj urobiť preto, aby ste sa v roku 2014 dostali do Nórska? Snahou môjho blogu je čo najviac odpovedať na túto najčastejšiu otázku. Vopred upozorňujem, že článok nie je zaručeným návodom ale iba mojím názorom.

 

Kamaráti, známi, neznámi

Od momentu, keď som si našiel prácu a po prvý raz sa vrátil na ,,dovolenku,, na Slovensko, sa ma neprestali ľudia pýtať na prácu. Čo tam robíš? Koľko zarábaš? Vybavíš mi prácu? Na začiatku som sa snažil pomôcť. Čo si robil predtým? Vieš po anglicky? Po čase sa okruh známych, ktorí ma žiadali o pomoc, rozširoval a okruh mojich ,,friends,, zužoval. Všetky žiadosti mali mnoho spoločného, predstavy o práci boli samozrejme neúmerné ich schopnostiam. Po čase som na socialnej sieti objavil skupinu Slováci v Nórsku. Pre zaujímavosť som sa pridal, pozoroval som príspevky neznámych a všimol si veľmi zaujímavú podobnosť medzi mojími známymi a neznámymi zo skupiny. Po niekoľkých rokoch života v Nórsku a stovkách podobných konverzácií som si povedal, keď to ľudí tak zaujíma, napíšem článok o živote v Nórsku. Dúfal som, že môj pohľad na život v Nórsku niekomu pomôže. Bol som naivný.

Neznámi

Odozva na článok bola rýchla a tisíce ľudí si čítali môj blog, množstvo komentárov, žiadostí o priateľstvo a e-mailov. Naivne som sa snažil odpisovať a dávať rady. Reakciou boli desiatky niekedy stovky odpovedí, ľudia mi písali ich príbehy a o tom, ako veľmi sa túžia dostať na Sever. Dobrý deň, chcel by som sa vás opýtať na informácie ohľadom platu v Nórsku. Vedeli by ste mi zistiť, ako si nájdem prácu? Je mi treba nórština? Musím vedieť anglicky? A množstvo pre mňa nepochopiteľných otázok. Haló, je rok 2014 - doba internetu, existuje taká zázračná adresa google.com a tam vedia všetko. Išlo mi mnohokrát hlavou. Nie, anglicky ani nórsky nemusíte vedieť, tu všetci vedia po slovensky. Ahoj! Volám sa Peťo a v USA som robil pol roka plavčíka, anglicky viem super, čo myslíš, nájdem si v Nórsku prácu? Pri otázke,čo myslím sa ma zmocňuje silná chuť uvolniť sa. Z hlboka sa nadýchnem a s výdychom odpisujem. Čau Peťo, pol roka praxe z USA by malo určite stačiť, v Nórsku ešte nikto nikdy nevidel nikoho, kto bol v USA, a tak si myslím, že by si mohol byť aj slávny. S pozdravom Andrej. Odpísať na nespočetné množstvo podobných otázok pohltí množstvo času. Odvtedy nie je na mojom blogu možnosť napísať autorovi.

Pomôžte

V skupinách sa to len tak blýska perlami, ktoré nenápadne vytŕčajú medzi tradičnými otázkami ako: Nájdem si prácu? Koľko sa tam zarába? Občas natrafíte na niekoho, kto má odvahu, aby verejne požiadal o pomoc pri preprave manželskej postele zo Slovenska do Trotheimu. Je toho množstvo,  čo moje oči videli a uši počuli. Avšak cieľom môjho článku nie je niekoho urážať alebo sa vysmievať. Keďže si myslím, že právo kritizovať ma, ten kto ponúka lepšie riešenia, napadlo ma:

Ako na to?

Nahlas sa spolu zamyslime. Keď chce niekto odísť zo Slovenska, prečo ? Asi nie je spokojný a chce zmenu. Súhlasite? Dúfam, že áno, inak by mi to pokazilo sľubne rozpísanú myšlienku. Je podľa vás ako prvá vec, ktorou sa rozhodnete zmeniť váš život,  správna vec - napísať do nejakej skupiny na nástenku? Seruste, sme mladý pár, neviete niekto o nejakej práci, najlepšie s ubytovaním? Hmm 3 sekundy na premyslenie. Ak ste si odpovedali áno, nemusíte čítať ďalej. Správna odpověď je Nie, nie je to správne. Prečo? Lebo tak sa zmena nezačína, preto. Uvediem príklad. Túžite cvičiť, tak sa budete pýtať ľudí, ktorí cvičia. A nebudu ma z toho bolieť ruky? Chápete? Išli by ste sa opýtať v posilovni niečo podobné neznámeho človeka? Asi nie. Čo by ste namiesto toho urobili? Za a, vzdali to. Za b, skúsili cvičiť sám. Alebo za c, skúsili nájsť niečo o cvičení v knihách alebo na internete. Áno, c, je správna odpoveď, snažili by ste sa urobiť niečo sami. Presne to je ten najkľúčovejší moment. Uvedomiť si zodpovednosť za vlastný život a energiu, ktorú vkladať s planou nádejou,  že čo ak sa niekto ozve. Nikdy sa nikto neozve. Miesto toho využite len to, že použijete ten istý čas a ten istý počítač, jedine čo zmeníte - je prístup. A neinvestujete svoj čas do hľadanie napr. môjho čísla na internete ako cca 50-ročný pán z Čiech, ktorého týmto zdravím a nezavoláte mi a nebudete sa ma pýtať na elementárne veci a rozprávať mi, že ste prišli o prácu so synom. Čo ma osobne mrzí, ale nemám vám ako s tým pomôcť.

Pomôžte si sami

Je tá najúprimnejšia a najlepšia rada, akú vám môžem dať. Ak ste plavčík so super angličtinou položte si otázku, čím budem pre zamestnávateľa zaujímavý? Hodinu letu je Anglicko, bude moja angličtina lepšia ako angličtina Angličanov, ktorí budú moja konkurencia pri hľadaní práce. Ak si neviete nájsť na internete, koľko sa v Nórsku zarába a nemáte dostatočné zručnosti na používanie internetu - ako chcete žiť v krajine, kde je všetko v cudzom jazyku a na internete? Prečo by práve vám mal dať nejaký Nór prácu, kde v rade na jedno miesto je 500 iných? Prečo by vás mali pozvať na interviu, kde im prišlo 800 životopisov? Je to tvrdé, ale tak to je. Nórsko je tak isto krajina, kde sa treba vedieť presadiť. Nikto to tu nemal na začiatku ľahké a každý sa musel prispôsobiť a veci, ktoré nevedel, expresne sa doučiť. A preto ak chcete, myslím naozaj chcete prísť do Nórska, urobíte to. Budete iný, nebudete lenivý a začnete si prekladať nórske stránky ako finn.no a zistíte, že tam je vlastne všetko a tí drzáni v skupine mali pravdu.Odlíšite sa od ostatných tým, že budete chcieť a hlavne budete preto niečo robiť. Nebudete mrhať energiou a písať ľuďom, ktorí už v Nórsku sú, akí sú looseri, že vám nepomohli tak, ako ste si predstavovali, ale radšej sa ich opýtate. Počuj Mišo, veľmi ťa nepoznám , viem, že ubytovanie je drahé, pomohol by si mi niečo nájsť? Nevieš o nejakom mieste na spanie, zaplatím ti 4000 nok za mesiac. Nehovorte mi, že to nejde. Takto som sa do Nórska dostal ja, pozdravujem Miša u ktorého som mesiac v Sandnes býval. Pomohlo mi to, venoval som enormné úsilie na hľadanie práce. Sám som si prácu našiel a som tu už 5 rokov.

Cesta

Žiť v Nórsku nie je ľahké, musíte chodiť do práce, platiť dane, všetko ako na Slovensku. Samozrejme tu je množstvo vecí inak, iná kultúra, iný jazyk. To  a množstvo iného sa vyžaduje od Vás ak naozaj chcete prísť do Nórska a byť úspešný, aby ste zabudli na to, ako to bolo. Tu je to všetko úplne iné a aj vy musíte byť iný. Musíte zmeniť postoje a prístup a ak náhodou Nórsko pre vás nie je lacné, musíte to urobiť v čo najkratšom čase. Toto vám garantuje rýchlu jazdu prvými mesiacmi vášho vysnívaného života v Nórsku. Množstvo prekvapení každý deň. Ak niečo chcete, urobte to, ak niečo neviete, naučte sa to. V každej krajine musíte pracovať a snažiť sa, bez toho vám nič nespadne z neba samo. V Nórsku to je o to ťažšie, že neviete reč a všetko je po nórsky. Ak sa nebojíte práce a výziev, nech sa páči, dvere máte otvorené, letenka sa dá kúpiť už za pár desiatok eur.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?