Nerealita realít v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 13.4.2014 o 19:15 | (upravené 13.4.2014 o 19:20) Karma článku: 9,04 | Prečítané:  3317x

V malebnom Nórsku ceny nehnuteľností rozprávkovo rastú už dlho, ako je to možné? Budú rásť navždy? Z médií sa šíria protichodné správy. Ľudia uvažujú nad podobnými otázkami.  Už roky si môžete prečítať v novinách titulky, ako „mnohí majú problém predať svoj starý byt“. Nedostatok bytov dvíha ceny nehnuteľností . Ako to vlastne je s nehnuteľnosťami v Nórsku? Kto to vie? Najsprávnejšie bude urobiť si vlastný názor na základe faktov.

Na prvý pohľad

by sa po pohľade na štatistiku ceny Boligprisstatistik mohlo zdať, že ceny nehnuteľností stabilne rastú  od roku 1985 z vtadajšej priemernej ceny 4953 Nok za m2 na 31352 Nok za m2 k 1.1.2013. Šťastný príbeh nemusí byť úplne tak celkom. Aj iné krajiny v minulosti boli v dobrej situácii, zaznamenávali veľké hospodárske rasty, a predsa to nedopadlo dobre. Nesnažím sa tým predznamenávať nič tragické, ako sa stalo v Irsku, určite nie. Skôr pod tlakom z každej strany sa vynárajúcich informácií nahlas rozmýšľam. Z rádia počujete debatu, kde hlavný maklér veľkej siete realitných kancelárií odpovedá na otázku: „Kedy je dobre predať? Dnes alebo zajtra?“ S pokojom odpovedal: „Predajte kedy chcete. Ak chcete predať dnes, predajte dnes. Ak chcete, predajte o týždeň. Žiadne veľké zmeny neočakávam.“ Ukľudňujúca odpoveď, neviem si predstaviť vlastne ani inú.

V novinách

Často píšu o tom, že ceny stabilne rastú aj keď pomaly a o pár dní na tej istej stránke napíšu, že v mesiaci marec klesli ceny podnájmov v regióne Osla o neuveriteľných 10 percent a v ostatných častiach krajiny tiež miere poklesli. Čo to znamená? Je aj na Nórskom trhu strop? Suma, pri ktorej si ľudia povedia, dosť! Toto je už příliš! Je možné, že sa stávame svedkami, že tento moment prichádza ? Niekoľko dní predtým som v rádiu cestou domov počul, ako sa región Rogaland rozrastá a že je nedostatok bytov a treba ich údajne postaviť 19 000 do roku 2040. Stojíte v dopravnej zápche, ktorou je Stavanger dobre známy, v každom aute okolo vás sedí jeden človek a aj vy sedíte sami. Míňate miesta, kde sa stavia alebo len práve začína stavať. Na budovách je množstvo reklám na prenájom veľkého množstva priestorov a pritom sa zdá byť ich nedostatok. Niekde sa stavajú celé ulice, inde nové cesty. Jar akoby bola v stavebníctve stále. Aj napriek tomu sa kde tam mihnú reči o kríze v stavebnictve.

Nájdi

Snáď najpoužívanejšia a notoricky známa Nórska stránka kde nájdete všetko, čo hľadáte, zaznamenala veľký nárast inzerátov na predaj bývania. Nárast bol údajne spôsobený problémami s predajom. Časy, keď ste kupovali bývanie a museli ste cez telefón prihadzovať a prebíjať ponuky ostatných kupcov, sú  preč. Zdá sa, že v dnešnej dobe máte možnosť si vybrať z väčšieho množstva ponúk ako v minulosti. Otázne je, dokedy a ako bude pokračovať tento trend. Skončí sa táto veselá Nórska rozprávka úsmevom na tvárach kupujúcich alebo sa budú usmievať tí na druhej strane?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?