U lekára v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 1.6.2014 o 21:15 | (upravené 21.2.2016 o 18:53) Karma článku: 12,06 | Prečítané:  6720x

Diskutovaná téma na Slovensku ohľadom lekárov a ich povinnosti vydávať pokladničné bločky, neunikla ani mojej pozornosti. Necítim sa byť odborníkom na túto tému a účelom môjho blogu ani nie je kritika. Ale nedalo mi, keď som si pr

Praktický lekár 

Lekár prvého kontaktu s pacientom je väčšinou živnostník, pokiaľ má vlastnú prax a v jeho priestoroch je sám. Často však niekoľko lekárov pracuje v spoločných priestoroch, poskytujú rôzny druh služieb a zakladajú akciové spoločnosti. Či už podnikajú takou alebo onakou formou bez rozdielu po vypočutí si vašich problémov a predpísaní liečby pre vás, naťuká lekár sumu do platobného terminálu, alebo vám vystaví účet/ faktúru. Niektorý lekár to robí sám, niekde vám účet vystavia na recepcii. V prípade, že odídete bez zaplatenia, váš účet s príplatkom za spracovanie pošlú v obálke domov. Ak na svoj termín u lekára zabudnete, spravidla si faktúra za ošetrenie, ktoré ste nepodstúpili, nájde miesto vo vašej poštovej schránke.V závislosti na druhu vyšetrenia sa platí u praktického lekára 160-240 NOK.Praktický lekár žije z platieb jedinej nórskej štátnej poisťovne Helfo a zo spoluúčasti pacientov na liečbe. U lekára si platíte spoluúčasť na lekárskej starostlivosti, ktorá je presne stanovená pre každý rok. Pre rok 2014 je to maximálne 2105 NOK. Do tejto sumy sa započítavajú aj niektoré lieky a úkony u špecializovaného lekára. Naopak, návšteva zubára sa do sumy maximálnej spoluúčasti nezapočítava.

Lekár špecialista

K lekárovi špecialistovi sa dostanete v Nórsku dvomi spôsobmi. Prvým spôsobom je na odporučenie vášho praktického lekára, ktorý napíše lekárovi list a on vás na jeho základe pozve na návštevu do špecializovaného pracoviska, spravidla štátnej nemocnice. V liste vám podrobne opíšu, čo vás na vyšetrení čaká, prípadne vás informujú, ako sa máte pripraviť. Po absolvovaní vyšetrenia zaplatíte na recepcii v nemocnici buď v hotovosti alebo kartou. Pre vytvorenie predstavy sa cena za špecializované vyšetrenie pohybuje medzi 150 až 400 NOK v závislosti od vyšetrenia . V prípade, že sa nedostavíte na vyšetrenie vám príde účet poštou. Druhý spôsob je ten, že si zvolíte rýchlejšiu cestu a pôjdete k súkromnému lekárovi. Rýchlejšie znamená aj v tomto prípade drahšie. Cena vyšetrenia na súkromnej klinike je rôzna a závisí od množstva faktorov. Štandardne však nie je nič neobvyklé, ak vám lekár vystaví účet na 800 a viac NOK. Na rozdiel od štátnej siete zdravotníckych zariadení sa poplatky na súkromných klinikách nezapočítavajú do sumy maximálnej spoluúčasti pacienta. Aj kvôli finančnej náročnosti niektorých druhov ošetrení si množstvo Norov platí extra poistenie, ktoré im v prípade potreby uhradí niektoré typy akútnej starostlivosti. Namiesto nekonečného čakania vám zavolá pani z poisťovne a cez telefón vám pomôže. Napríklad: chiropraktik, ktorý vám pomôže s bolesťami chrbta za 10 minút, zrazu nestojí 500 NOK a nemusí vám tlačiť účet, ale zbavenie bolesti u neho máte zadarmo. 

 

U zubára

Návšteva zubára vyzerá tak isto, ako u nás s jediným rozdielom, že po návšteve vám zubár vystaví účet, ktorý je možné uhradiť kartou alebo v hotovosti. Deti do 18 rokov majú v Nórsku zdravotnú starostlivosť zadarmo a teda u zubára neplatia nič. Účet za zuby vášho dieťaťa zaplatí štátna zdravotná poisťovňa Helfo. Ak máte 18 rokov, máte 50% zľavu, ak 19 rokov, zaplatíte 70% za ošetrenie a od 20 rokov platíte plné ceny. Ceny u zubára sú rôzne, za plombu môžete zaplatiť 800 NOK a viac. No môžete zaplatiť aj menej, keď viete kde. Návšteva zubára nie je nikde lacná a obzvlášť nie v Nórsku. Strojček na zuby pre vaše dieťa môže vyjsť až na astronomickú sumu. V závislosti na komplikovanosti a dobe liečenia sa môže cena vyšplhať až na 50 000 NOK. 

Na koniec

Schválne som napísal, že páni, ktorí mi poskytli informácie pre môj blog, majú 50 a viac rokov. Pri otázke, ako to bolo v Nórsku predtým, počas ich detstva, mi odpovedali: Vždy sa platilo a vždy sa dávali pokladničné bločky. Ako povedal pán, ktorého som spomenul na začiatku článku, v Nórsku je tak nastavený systém, že každý obchodník alebo človek poskytujúci služby, je povinný vydávať daňový doklad. Keby sa zamedzilo množstvu daňových únikov, mohli by ľudia platiť menšie dane. 

V prípade, že by ste mali pocit, že som napísal niečo nesprávne alebo nepresne, kľudne ma doplňte. Nie som neomylný a je možné, že niektoré informácie sa lokálne líšia. Dúfam, že mi môj pán doktor a pán zubár na Slovensku odpustia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?