Mýto v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 15.6.2014 o 20:41 | (upravené 21.2.2016 o 18:54) Karma článku: 11,10 | Prečítané:  4812x

Snáď všade na svete štát spoplatňuje cesty a používanie rýchlostných ciest, diaľnic, tunelov alebo mostov spoplatňuje extra. V Nórsku je tento systém úplne iný, každoročne ako majiteľ motorového vozidla musíte zaplatiť cestnú daň.

Brány

Áno, mýtne brány sú spoplatnené aj pre osobné automobily. Na celom území Nórska je cena tradične rozdielna. Ja budem písať o cenách na území kraja Rogaland, konkrétne v okolí Stavangeru. Z pohľadu Slováka je spoplatnenie cesty odôvodnené jej lepšou kvalitou, komfortom jazdy alebo vyššou maximálnou rýchlosťou. V Nórsku to však nie tak celkom platí. Úseky ťažko budovaných ciest plné tunelov vysekaných do tvrdého kameňa sú spoplatnené spravidla vyššou sumou (50-100 NOK). Môže sa vám však stať, že narazíte na mýtnu bránu v strede ulice. Zdanlivo nejasný dôvod prečo zaplatiť 20 NOK za prejazd. Vstupujete však do mesta a práve na tej ulici sa začína Stavanger a končí napríklad Randaberg. Ak bývate blízko mýtnej brány, máte bohužiaľ smolu. Na benzínovej pumpe si môžete kúpiť bielu krabičku, ktorá vaše prechádzanie mýtnymi bránami môže zlacniť až o 20 %, ale predstavte si, že cez pomyselnú mýtnu bránu musíte prechádzať každý deň aj niekoľkokrát…

Bežný život

Rodina s 2 malými deťmi, ktoré treba odviezť do škôlky, zo škôlky, do práce a z práce znova po deti. Každodenný kolobeh života, ktorý je snáď všade na svete podobný. Avšak v Nórsku vám príde každý mesiac extra faktúra od mýtnej spoločnosti. Téma tak horúca, že zdobí titulku nórskeho denníka. Bežná rodina zaplatí ročne 25 000 NOK za myto!!! Nórsko je bohatá krajina, áno je. V bohatej krajine, akou je Nórsko, predstavuje približne 25 000 NOK - priemerný prijem. Čiže predstavte si, že musíte celomesačnú výplatu zaplatiť za to, že prechádzate nejakou mýtnou bránkou cestou do práce a naspäť. Váš rodinný rozpočet by sa určite nepotešil.

Mýto v Stavangeri

Je oproti iným mestám v Nórsku, dovolím si napísať, drahšie. Ceny v iných mestách sa pohybujú okolo 10 - 16 NOK za prejazd. Áno, Stavanger je hlavné mesto ropy, všetci sa tu majú lepšie. Nie je to až tak pravda. Dopravné zápchy v Stavangeri sú už legendárne a jediné čo chyba, je, aby o nich bola zložená pieseň. Podľa počtu nadávok a cynických komentárov pod akoukoľvek diskusiou o Stavangeri by to bol hit. Každý, kto mal tú česť ísť ráno medzi 7-9 hodinou cestou na Forus, vie, že cesta 7 km dlhá môže trvať aj hodinu. V Stavangeri je príliš veľa áut, proste do 2 dcl pohára 3 dcl vody nenalejete. A miesto na viac ciest si tiež nevykúzlite. Dlhodobú diskusiu o riešení z čista jasna vyriešili miestni radní ambicióznym plánom.

Nulový rast automobilovej prepravy

Na prvé prečítanie nadpis vyvolávajúci závrat. Slovo nereálne a nezmysel stojí na konci radu nadávok a pejoratív, ktoré vás automaticky napadnú. Ako je možné, v dynamicky sa rozvíjajúcom meste, kde sa chce za lepším životom prisťahovať snáď každý a to, že má každý vlastné auto, je bežná vec. V dopravnej zápche každý sedí v aute sám. Región sa má rozrásť o x tisíc ľudí v najbližších rokoch, ako je  to možné docieliť - nulový rast automobilovej prepravy? 

Šialenstvo

O ambicióznom prianí informovali noviny a predostreli víziu budúcnosti. Zdvihneme ceny mýta! Poviete si, nie je v prepočte 2,5 eura veľa za jeden prejazd? Povedali si, že nie je a že zvýšenie ceny v dobe dopravnej špičky z 20 NOK na 43 NOK nestačí. V Stavangeri a okolí pridajú ešte k terajším 21 mýtnym bránam, aby ich bolo dohromady 38!!! V meste veľkosti Banskej Bystrice budete platiť za prejazd skoro každej väčšej ulice mýto a v dobe špičky bude stáť prejazd viac ako 5 euro. Toto je plán magistrátu v Nórsku, ktorý predostreli verejnosti a teraz ho čaká schvaľovanie. Ak ho schvália, tak v roku 2017 sa bude jazdiť podľa nových mýtnych pravidiel. Koľko bude potom platiť ročne rodina za mýto? 50 000 NOK? (1 euro = cca 8 NOK )

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?