Koľko sa zarába na ropnej plošine?

Autor: Andrej Tichy | 4.10.2014 o 23:13 | (upravené 21.2.2016 o 18:50) Karma článku: 10,82 | Prečítané:  48816x

Otázka, ktorá zaujíma snáď každého a odpoveď na ňu je jednou z najhlavnejších motivácii pri hľadaní práce, štúdia a celkovo cestou Offshore (mimo pobežia). Rôzne fámy o závratných sumách za nepredstaviteľnú drinu a luxusný život p

Severné more

Úplne na začiatku treba napísať, že rozdiely v platoch na ropnej plošine sú veľké ako všade vo svete. Sú rozdiely geografické, keď pracujete na ropnej plošine v Amerike, Kuvajte alebo Nórsku. Môj článok sa bude venovať platom v Nórskom sektore. Najzásadnejšia vec, ktorá ovplyvňuje výšku vášho zárobku na ropnej plošine je vaša funkcia, vzdelanie a skúsenosti. Typ práce, ktorú vykonávate, zodpovednosť, ktorú máte a v neposlednom rade zmluva a firma pre ktorú pracujete. Výsledok rovnice na výpočet mzdy pracovníka na ropnej plošine ovplyvňuje množstvo veličín. Poďme sa pozrieť na niekoľko možných variant. 

 

Žiadny spôsob, ako sa dostať k práci, nie je jednoduchý, ale asi najľahšie je dostať sa na horšie platenú prácu. Stretol som niekoľko Poliakov, ktorí stavali po nociach lešenia na plošine, keď sa rekonštruovala. Pracovali pre poľskú firmu, ktorá mala kontrakt s nórskou, a tak sa dostali na plošinu do Nórska. Ich plat bol 150 NOK (1 EUR = 8 NOK) a mali príplatok za to, že sú na plošine 1 000 NOK za deň. 150 NOK na hodinu je bežná mzda v Nórsku napríklad v McDonalde, páni, čo stavali lešenie, riskovali však trochu viac ako že sa popália hranolkami.

Rotácia

Je niekoľko spôsobov, ako firmy zamestnávajú ľudí, niektoré firmy dávajú kontrakt ľudom na rotáciu 2 týždne v práci a 4 týždne voľno a výplata chodí každý mesiac. Pochopiteľne tento typ kontraktu chce každý. Potom sú kontrakty 2 týždne v práci a 3 týždne voľno, 2 týždne v práci a 2 týždne voľno. Na každý typ sa nájde niekto, kto tú prácu bude robiť. Je veľmi veľa možností a spôsobov, ako firmy zamestnávajú ľudí. Niektoré zamestnávajú ľudí cez personálne agentúry, iné priamo. 

Doprava

Keďže miesto práce na ropnej plošine je spravidla ďaleko v mori, do práce letíte helikoptérou, čo je najprv dobrodružstvo. Po čase si však uvedomíte, že je to problém, najmä v zime, keď je silný vietor a hmla, nedostanete sa domov. Nedobrovoľný pobyt v práci máte síce dobre zaplatený, ale ak ste práve v ten deň mali nejaké lepšie plány, bohužiaľ. Termín cesty z práce sa často mení aj z dôvodu počasia. Pokiaľ nebývate v Nórsku v blízkosti heliportu odkiaľ lietavate, môže sa vaša cesta z Offshore domov znova predĺžiť. V závislosti od firmy, pre ktorú pracujete a kontraktu, vám firma môže a nemusí platiť letenky, hotel atď. v prípade nepredvídanej zmeny. Mali by, nie však vždy je to pravidlom. 

Nadčasy

Tvoria značnú časť príjmu každého, kto pracuje na plošine. V prípade zlého počasia sa vy nedostanete z práce a kolega, ktorý vás mal striedať zase do práce. Musíte teda pomôcť. Často sa stáva, že niekto ochorie a príde za vami šéf s otázkou: budeš pracovať týždeň extra? Málokto povie nie za 100 % extra mzdu. Samozrejme aj nadčasy majú maximálne limity, ale nie vždy sa to dodržuje. 

Dane 

Ak pracujete v Nórsku a pri rotácii 2 týždne v práci a 4 doma, ste v práci 16 týždňov z roku. Nemusíte platiť v Nórsku také veľké dane ako vaši kolegovia Nóri. To vám výrazne ušetri nielen náklady na život, ale aj väčšia časť vašej výplaty ostane vám a nemusíte ju odovzdať štátu.

A nakoniec peniaze

Ako som už písal, mzda môže byť veľmi rozdielna, závisí od vašich skúsenosti a vzdelania, ale pre ilustráciu: začiatočná ročná mzda pre absolventov nórskej 2 - ročnej strednej školy môže byť okolo 400 000-450 000 NOK. Ak máte už skúsenosti, môžete sa dostať na 500 - 600 000 NOK / ročne. To je mzda bez príplatkov za nadčasy. Podľa štatistického úradu priemerná mzda medzi ľuďmi pracujúcimi na ropných plošinách za rok 2013 bola 780 000 NOK. Treba si však uvedomiť, že do priemeru sa počítajú aj inžinieri a šéfovia platforiem (plošín). Vo firme Statoil bola najvyššia mzda pre fagarbeider (pracovník s výučným listom) 590 000 NOK. Inžinieri a ľudia zo špecifickými vedomosťami a skúsenosťami zarábajú často aj niekoľkonásobne viac. Tak ako všade, aj tu závisí len od vás, koľko budete zarábať a čo budete robiť. Treba si uvedomiť aj to, že za 2 týždne na plošine odpracujete toľko hodín ako za mesiac v normálnej práci. Často pracujete aj v noci a mimo práce iba jete a spíte. Ste na uzavretom malom mieste obklopení nekonečným morom. Na ceste domov trávite dni na letiskách čakaním na meškajúce lety a niekedy môže byt cesta domov nekonečna. Každá minca má 2 strany a ani práca na ropnej plošine nie je výnimkou. Nič nie je zadarmo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?