O skrachovaných poisťovákoch

Autor: Andrej Tichy | 10.11.2014 o 3:45 | (upravené 10.11.2014 o 19:28) Karma článku: 11,47 | Prečítané:  14187x

Určite to poznáte. V telefóne sa ozve - Dobrý deň! Pán ten a ten, dostal som na vás kontakt od Jožka Mrkvičku ako na človeka, ktorý chce ušetriť peniaze. Je to pravda? Buď po prvej vete položíte alebo rozhovor pokračuje. 

O poisťovákoch sa popísalo už kvantum článkov a skoro každého minimálne raz nejaký oslovil. Tento boom trvá na Slovensku už nejakú jednu - dve dekády a kadekto už poisťovákom, predajcom teplej vody, maklérom alebo finančným poradcom aj bol. Čo sa však deje s takýmito ľuďmi ? Kto sú a kým sú po ukončení spravidla krátkej ,,kariéry“? 

95% 

V podnikaní známa vec - 95% podnikateľov skrachuje do 1 roka a z tých zvyšných 5 % do 5 rokov skrachuje ďalších 95 %. Trh ich neprijme, nepresadia sa, je mnoho dôvodov. Či šťastie skúšate ako finančný poradca alebo sa pokúšate presadiť v inej profesii, štatistika nepustí. Nič to nemení na fakte, že to ľudia stále skúšajú. Pokúšajú sa presadiť aj v oblasti, o ktorej nič nevedia. Napríklad financie. Nevadí, že o tom nič neviete, my vás všetko naučíme! Namotivujú vás, ukážu vám aké ma manager veľké auto a drahý oblek. Mladému človeku sa to samozrejme páči, zavalia vás množstvom informácii a vám sa šanca na úspech 95 ku 5 zdá viac než fajn. Poistite celú rodinu, známych a z nejakého dôvodu skončite. To je bežná realita. Kto to zažil, nech zdvihne ruku. Myslím, že na Slovensku by bolo rúk podvíhaných ajajáj. 

Čo potom?

Späť k veci. Či ste už poisťovák bol, alebo vás len nejaký oslovil, alebo máte kamaráta, ktorý bol finančný poradca. Raz prišiel deň, keď váš známy kamarát vyzliekol oblek, a stretli ste ho znova v šiltovke. Bol síce trochu smutný, občas aj nadával, ako sa nechal o…A ako to nevyšlo. Pri pive, ak na nejaké kamarátovi ostalo, sa vám zdôveril. Vieš, ono to nebola až taká sláva a mám teraz dlhy. Aha, pomyslite si. Ja som ti to hovoril Mišo! Neverili by ste, ale finančná tieseň je veľký stimulant. Pod tlakom dlhov veľa ľudí vymyslelo fantastické veci. V závislosti od toho komu a koľko boli dlžní, sa zvyšovalo aj tempo myslenia a ochota skúšať nové veci. Reality show, emigrácia a v horšom prípade automaty. Určite vyhrám! Alebo kriminálna dráha. Určite ma nechytia. Niekto si na zlepšenie myslenia dá rôzne podporné látky. Určite nebudem závislý, mám to pod kontrolou. Posledné 3 spôsoby spravidla nedopadajú dobre. Ukázala to tiež štatistika, ale ľudia štatistikám  z neznámych príčin neveria. 

Bankrot

Slovo, ktoré desí mnohých. Pokiaľ však nemáte 4 deti, ste mladý a bez záväzkov, môže vás za predpokladu, že vás to nezničí, posilniť. Ako to myslím? Ak po pol roku skrachujete, nič sa nedeje. To, že vám to nevyšlo ako poisťovákovi, finančnému poradcovi vôbec nič neznamená. Ak ste si urobili touto činnosťou dlhy, tiež sa svet nezrúti. Pokiaľ to nie sú miliónové a ste mladý človek, dajme tomu do 30 rokov. Paradoxne to, že ste skrachovali a dostali ste sa na dno, môže byť vaša životná výhra! Ako? Jednoducho. Zistili ste, aké to je, keď všetko dopadne zle, keď ste neúspešný. Je to ako keď sa bicyklujete a spadnete, rozbijete si kolena, lakte. Nabúrate auto a potom znova sadnete za volant. Bankrot môže byť novým začiatkom tak isto ako aj koncom. V princípe máte dve možnosti. Zrútite sa a už sa z toho nedostanete. Po druhé, reálne zhodnotíte veľkosť škôd a to dôležité, začnete niečo robiť!

Emigrácia

Nie veľmi lákavé slovo pre veľa ľudí. Pre niekoho však znamená skratku ako vyjsť z dlhov. Tempo zarábania peňazí v zahraničí je spravidla vyššie ako na Slovensku. Dlhy, ktoré sa môžu zdať veľké a splácali by ste ich roky, sa v zahraničí scvrknú. Popri nelegálnych možnostiach, reality show a iných je to reálna cesta, ako si pomôcť v živote. Nehovoriac o tom, že sa môžete niečo nové naučiť, ak budete chcieť. A veľa veci prehodnotiť.

Po rokoch 

Príbeh každého ex poisťováka je iný. Sláva tým, čo sa z toho majú dobre, česť porazeným. Po rokoch - od momentu, kedy ste si povedali a dosť, toto nie je pre mňa, nejde mi to, prehodnotíte veľa vecí. Trpkosť pominie, a aj keď to bola možno drahá skúsenosť. Skúsenosť to bola! Môže sa vám ľahko stať, že budete sedieť v zahraničí s partiou ľudí a rozprávať si príbehy, ako to bolo, kým ste sa sem dostali. Zrazu prídete na to, že každý z vás bol poisťovákom. Jedna bola nováčik roka, jeden predával poistky na auta a ďalší skrachoval po pár mesiacoch. V momente, keď sa všetci na tom zasmejete, poviete si, nebyť tohto neúspechu, nikdy by som nebol tak úspešný, ako som dnes. Pochopíte, že každý neúspech je s odstupom času úspech. Pre mňa určite, nebiť neúspechu pred 6 rokmi, nikdy by som nevidel a nezažil, čo mi bolo umožnené. Neúspech môže byť bod zlomu, ktorý vás buď zlomí, alebo zlepši. Verte štatistikám a buďtesilní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?