Ako sa v Nórsku registruje auto?

Autor: Andrej Tichy | 12.3.2015 o 14:24 | (upravené 21.2.2016 o 18:55) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  3349x

Hneď v úvode môjho článku sa priznám, že na Slovensku som nikdy auto nemal a teda som ho nikdy ani neprihlasoval. Účelom môjho článku je podeliť sa o to, akým spôsobom sa prihlasujú autá v Nórsku. Hodnotiť, kde to je lepšie, mi ne

Statens Vegvesen 

 

Je obdoba slovenského dopravného inšpektorátu. Ten konkrétny, o ktorom budem písať a ktorého fotografiu máte možnosť vidieť, sa nachádza v Stavangeri. Je to dopravný inšpektorát pre Stavanger a okolie. Oblasť Stavangeru má približne 300 000 obyvateľov. Aj keď sme v Nórsku, nečakajte však žiadne zlaté kľučky alebo nejaký luxus. Celá úradná časť je jedna neveľká hala, v strede ktorej si môžete počas čakania sadnúť na jednoduchú sedačku. Na pravej strane je automat na fotografie, kávu a nápoje. Nič výnimočné.

 

Ako to funguje v praxi?

 

Po vstupe do haly sa pred vami objaví automat na lístky s poradovými číslami. Na výber máte dve možnosti: vodičský preukaz alebo registrácia auta. Po výbere si odtrhnete lístok a idete si sadnúť. Na  obrazovke môžete sledovať, ktorá priehradka obsluhuje ktoré číslo. Keď sa dostanete na rad, jednoducho prídete k priehradke s vaším číslom. V prípade, že chcete odovzdať značky z vozidla vyradeného z evidencie, je naľavo jedno miesto, kde ich môžete položiť a tým sa to pre vás končí. V prípade, že stratíte technický preukaz od auta, stačí, keď sa prihlásite na stránkestatensvegvesen.no a nahlásite stratu. Vegvesen vám pošle poštou novy technický preukaz. 

 

Čakanie

 

Po príchode k priehradke sa vám venuje spravidla milá pani alebo pán. Kvôli veľkému množstvu cudzincov rozprávajú anglicky a dá sa s nimi bez problémov dohodnúť. Personál je ochotný a prepis auta trvá - od momentu kým prídete k priehradke do momentu kým odchádzate s prechodným technickým preukazom - zhruba 3 minúty. Čakanie na rad je rôzne. Ja som čakal najdlhšie asi 20 minút. Keďže priehradok je asi desať, netvoria sa nijaké veľké fronty a ľudia vyriešia rýchlo, čo potrebujú. Každá priehradka má bankový terminál a všetky platby sa dejú bezhotovostne. 

 

 

Poplatky

 

Cena poplatku za prepis závisí od hmotnosti automobilu. Pohybuje sa medzi 1500 NOK až 8000 NOK (9 NOK = cca 1 EUR). Napríklad: prepis auta s hmotnosťou 1300 kg stojí 3500 NOK. 

Na mieste môžete zaplatiť aj ročnú cestnú daň z automobilu, ktorá je pre auto do 7000 kg 3060 NOK a pre auto diesel do 7000 kg 3565 NOK, motocykel 1875 NOK a elektromobil, veterán, moped, traktor a taxi 435 NOK ročne. 

 

Celkovo je prihlásenie auta v Nórsku rýchla formalita, ktorá nevyžaduje extra veľké množstvo stresu. Systém je prehľadný a jednoduchý. Papierik s číslom máte v ruke, viete kedy budete na rade. Keď potrebujete, môžete ísť na záchod alebo kávu. Myslím, že takto to vyzerá v praxi, keď niečo funguje.

Ak sa Vám páčia moje blogy, podporte ma svojim Like-om v ankete o blogera roka. 

http://www.blogerroka.sk/andrej-tichy/

Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.

KOMENTÁRE

Podnet proti Kotlebovi? Krok, ktorý musel prísť

Návrh na zrušenie je normálnou obrannou reakciou spoločnosti.


Už ste čítali?