Ako sa v Nórsku registruje auto?

Autor: Andrej Tichy | 12.3.2015 o 14:24 | (upravené 21.2.2016 o 18:55) Karma článku: 11,24 | Prečítané:  3447x

Hneď v úvode môjho článku sa priznám, že na Slovensku som nikdy auto nemal a teda som ho nikdy ani neprihlasoval. Účelom môjho článku je podeliť sa o to, akým spôsobom sa prihlasujú autá v Nórsku. Hodnotiť, kde to je lepšie, mi ne

Statens Vegvesen 

 

Je obdoba slovenského dopravného inšpektorátu. Ten konkrétny, o ktorom budem písať a ktorého fotografiu máte možnosť vidieť, sa nachádza v Stavangeri. Je to dopravný inšpektorát pre Stavanger a okolie. Oblasť Stavangeru má približne 300 000 obyvateľov. Aj keď sme v Nórsku, nečakajte však žiadne zlaté kľučky alebo nejaký luxus. Celá úradná časť je jedna neveľká hala, v strede ktorej si môžete počas čakania sadnúť na jednoduchú sedačku. Na pravej strane je automat na fotografie, kávu a nápoje. Nič výnimočné.

 

Ako to funguje v praxi?

 

Po vstupe do haly sa pred vami objaví automat na lístky s poradovými číslami. Na výber máte dve možnosti: vodičský preukaz alebo registrácia auta. Po výbere si odtrhnete lístok a idete si sadnúť. Na  obrazovke môžete sledovať, ktorá priehradka obsluhuje ktoré číslo. Keď sa dostanete na rad, jednoducho prídete k priehradke s vaším číslom. V prípade, že chcete odovzdať značky z vozidla vyradeného z evidencie, je naľavo jedno miesto, kde ich môžete položiť a tým sa to pre vás končí. V prípade, že stratíte technický preukaz od auta, stačí, keď sa prihlásite na stránkestatensvegvesen.no a nahlásite stratu. Vegvesen vám pošle poštou novy technický preukaz. 

 

Čakanie

 

Po príchode k priehradke sa vám venuje spravidla milá pani alebo pán. Kvôli veľkému množstvu cudzincov rozprávajú anglicky a dá sa s nimi bez problémov dohodnúť. Personál je ochotný a prepis auta trvá - od momentu kým prídete k priehradke do momentu kým odchádzate s prechodným technickým preukazom - zhruba 3 minúty. Čakanie na rad je rôzne. Ja som čakal najdlhšie asi 20 minút. Keďže priehradok je asi desať, netvoria sa nijaké veľké fronty a ľudia vyriešia rýchlo, čo potrebujú. Každá priehradka má bankový terminál a všetky platby sa dejú bezhotovostne. 

 

 

Poplatky

 

Cena poplatku za prepis závisí od hmotnosti automobilu. Pohybuje sa medzi 1500 NOK až 8000 NOK (9 NOK = cca 1 EUR). Napríklad: prepis auta s hmotnosťou 1300 kg stojí 3500 NOK. 

Na mieste môžete zaplatiť aj ročnú cestnú daň z automobilu, ktorá je pre auto do 7000 kg 3060 NOK a pre auto diesel do 7000 kg 3565 NOK, motocykel 1875 NOK a elektromobil, veterán, moped, traktor a taxi 435 NOK ročne. 

 

Celkovo je prihlásenie auta v Nórsku rýchla formalita, ktorá nevyžaduje extra veľké množstvo stresu. Systém je prehľadný a jednoduchý. Papierik s číslom máte v ruke, viete kedy budete na rade. Keď potrebujete, môžete ísť na záchod alebo kávu. Myslím, že takto to vyzerá v praxi, keď niečo funguje.

Ak sa Vám páčia moje blogy, podporte ma svojim Like-om v ankete o blogera roka. 

http://www.blogerroka.sk/andrej-tichy/

Ďakujem.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?