Ako fotiť polárnu žiaru?

Autor: Andrej Tichy | 15.3.2015 o 11:46 | (upravené 28.1.2017 o 21:49) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  1955x

Čo je polárna žiara, ako vzniká? Magnetické pole Zeme priťahuje voľné elektróny (častice), pochádzajúce z tzv. slnečného vetra. 

Častice sa pri svojom páde zrážajú s atmosferickými plynmi a vyvolávajú ich svetielkovanie. Magnetizmus je najsilnejší v blízkosti Severného a Južného pólu, preto práve v týchto oblastiach možno najčastejšie vídať polárnu žiaru.

Ak sa Vám páčia moje blogy, podporte ma svojim Like-om v ankete o blogera roka. 

http://www.blogerroka.sk/andrej-tichy/

Ďakujem.

Tromsø

Mesto polárnej žiary. V jeho okolí je množstvo miest s výbornými možnosťami pozorovania polárnej žiary. Dá sa sem pohodlne priletieť s jedným prestupom v Oslo.

V Tromsø je najsevernejšie položená botanická záhrada a univerzita. Samotné mesto sa nachádza na ostrove a celé jeho členité okolie je popretkávané fjordami plných rýb, mostov a tunelov. Priamo v meste je akvárium (www.polaria.no), ktoré vám môže spestriť program. Takmer v centre mesta sa nachádza lanovka, ktorá vás za 120 NOK vyvezie za 5 minút na vrch s výhľadom na celé Tromsø (www.fjellheisen.no). Z vrchu je pekný vyhlaď, avšak nad mestom je často opar a ten znižuje viditeľnosť. Ak chcete ísť fotiť, alebo pozorovať polárnu žiaru, určite vám Tromsø odporúčam. Je veľmi veľká šanca, že práve v regióne Troms, ktorého je Tromsø hlavným mestom, polárnu žiaru uvidíte! Pre viac informácii o Tromsø (www.visittromso.no ).

 

Na predpoveď polárnej žiary je mnoho služieb, ja vám odporúčam bezplatnú predpoveď (www.storm.no/nordlys/). Je síce po nórsky, ale obrázok so znázornením parametra, odkiaľ už je žiara viditeľná, určite pochopíte. Prípadne Google vám to preloží, alebo predpoveď aktivity polárnej žiary po anglicky (http://www.aurora-service.eu/aurora-forecast/ ).

 

Statív 

Základná vec na fotenie polárnej žiary je statív. Bez statívu polárnu žiaru neodfotíte. Ak fotoaparát nebude po celú dobu expozície stabilne stáť na jednom mieste, fotka bude rozmazaná. Práve preto si dajte na výbere statívu záležať. Za najhlavnejšie kritérium výberu statívu by som označil jeho stabilitu. 

 

Fotoaparát 

Na fotenie polárnej žiary potrebujete mať fotoaparát, na ktorom je možné manuálne nastaviť čas expozície, clonu a citlivosť (ISO). Ideálna je zrkadlovka, akú použijete, je na vás. Kompaktné fotoaparáty, vzhľadom na veľkosť ich snímača, neodporúčam. Prečo použiť zrkadlovku a statív? Fotenie polárnej žiary je špecifická vec. Ak ste niekedy skúšali fotiť hviezdy, určite mi dáte za pravdu, že to nie je celkom jednoduché. Fotenie polárnej žiary je o to ťažšie, že fotíte ešte aj polárnu žiaru a ste v zime vonku, čo nie je práve priateľské prostredie pre fototechniku.

 

Objektív

Ak si budete pozerať fotky polárnych žiar, 90% z nich je fotené širokým objektívom. Ja sám som fotil širokým objektívom. Až na pár špecifických scén, keď som fotil detail aurory. Svetelný, svetelný, svetelný - to sa dočítate v každom článku o fotení polárnej žiary a prax vám to potvrdí 4-krát. Ideálne je mať objektív aspoň f 2,8. Niektoré fotky polárnych žiar sú dokonca  fotené objektívmi s clonami f 1,2 !

Chcete vedieť viac o pozorovaní a fotografovaní polárnej žiary?

Alebo vás iba zaujíma tento úžasný fenomén?

Potom je práve pre vás určená  prvá česko-slovenská publikácia o polárnej žiare. 

Kniha je určená pre foto nadšencov a všetkých, ktorých zaujíma nevšedný fenomén polárnej žiary. Od úplných amatérov po fotografov, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac. Publikácia vás podrobne oboznámi s polárnou žiarou. Od toho, čo polárna žiara vlastne je, kde sa vyskytuje, ako ju môžete pozorovať a fotografovať, cez to, čo potrebujete na jej úspešné pozorovanie, fotografovanie a editovanie fotografií. Množstvo tipov, ktoré uľahčia vašu cestu za vysneným zážitkom. Publikácia taktiež obsahuje sprievodcu po miestach severného Nórska a Fínska, kde autor úspešne fotografoval polárnu žiaru. Miesta sú podrobne opísané a pri každom je pripojená mapa, ako sa na miesto dostať, na čo si dávať pozor a množstvo dobrých tipov. Autor sa s vami podeli o to, ako editovať vaše fotografie a ako si môžete vytvoriť vlastné Time-lapse video. To všetko na 107 stranách.  Publikácia obsahuje  viac ako 120 autorských fotografií polárnej žiary. Súčasťou e-booku je exkluzívne Time-lapse video polárnej žiary, ktoré je prístupné iba čitateľom e-booku alebo tlačenej formy knihy.  Publikácia vám ušetrí množstvo problémov a peňazí spojených s cestou za polárnou žiarou.

Knihu alebo fotografie polárnej žiary si môžete kúpiť na stránke: 

http://andrejtichy.com/ebook/ako-fotit-polarnu-ziaru/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?