Kríza v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 29.4.2015 o 18:46 | Karma článku: 12,20 | Prečítané:  4687x

Nórsko, najlepšia krajina na svete. Aspoň tak to vravia Nóri. Raketový štart ekonomiky po objavení ropy, najvyššia životná úroveň, bohatí a spokojní ľudia. To si možno predstavia ľudia pod pojmom Nórsko.V poslednej dobre možno ešte krajina, kde vám ukradnú deti. Ako to však je naozaj s tým blahobytom? Je možné, že niečo bude večne rásť a bude stále iba lepšie a lepšie? 

Heia Heia Norge

Pred dvomi rokmi som napísal blog o tom, koľko stoja domy v Stavangeri. Nechápavo som krútil hlavou, ako sa pár dosák a káblov dá predať za nehorázne peniaze. Ako je možné, že ľudia sa predbiehajú, kto zaplatí viac za drevený dom. Reálna cena domov bola a je úplne niekde inde a pritom sa stále predávali. Bol to sen každého realitného makléra. Bol.

Ale, ale...

Pád ceny ropy v roku 2014 postrehol asi každý. Na Slovensku zlacnel benzín o 3 centy. Možno aj viac. V Nórsku zlacnel omnoho viac a ešte len zlacnie. Keďže Nórsko bolo povestné svojim kľudným pracovným tempom a z toho vyplývajúcou prezamestnanosťou. To znamená, že to, čo by v Nemecku robili 2 ľudia, v Nórsku bolo treba 8 a možno aj viac. Nehovoriac o cene pracovnej sily. V dosť značnej miere to vplývalo na výšku nákladov a výsledný zisk ropných spoločností. Poviete si, veď to je ropa! Áno, je to ropa. Keď sa barel predával za 120 dolárov, paráda. V prípade, že máte náklady 70-80 dolárov na barel a cena je 50-60, máte problém.

Práca

Stavanger - emirát severu, krásne to drevené mesto. Množstvo turistov, biznis cestujúcich, super drahé nehnuteľnosti. To všetko je už len hudba minulosti. Čo sa stalo? Ako klesla cena ropy, páni, čo od stola optimalizujú zisky, zobrali pero a vyškrtali, čo sa dalo. Tisíce ľudí stratili prácu v ropnom priemysle. Poviete si, veď to je normálne, nájdu si prácu inde. Nezamestnanosť stúpla o 50% z 1,9% na celé 3%! Väčšina ľudí sa zasmeje, 3% veď to je sen každej krajiny. Áno, to je. Pokiaľ to nenaruší krehkú rovnováhu. Čo sa stane, keď tých 10% ľudí čo má najviac a z ktorých žijú ostatní, zrazu nie sú?

Domy

Stavanger je malé mesto. Pre predstavu Sandnes, Stavanger a Sola má spolu asi 200 000 obyvateľov. Všetci títo ľudia nejakým spôsobom profitovali z ropného priemyslu. Človek pracujúci na plošine chodil do baru, kde mu nalievali drahé pivo a dával sprepitné. Keďže teraz nemá prácu, má dôležitejšie veci na platenie ako napríklad hypotéku, úver na auto a nemá toľko peňazí na pivo. A teda ani bar nezarobí toľko. Keď sme spomenuli hypotéku. Pred rokom bolo v Stavangeri na predaj 400 nehnuteľností, dnes je viac ako tisíc. A v kraji Rogaland je najviac nehnuteľností na predaj v celom Nórsku. A to Rogaland nie je najväčším krajom. Jeden známy chcel kúpiť dom, ktorý pred rokom stál 10 miliónov NOK. Predajcovi povedal, že to je veľa. Po roku sa mu ozval s otázkou, či predal. Predajca mu ho zrazu ochotne predal za 8 miliónov NOK. Teraz bol rád, že sa ho vôbec zbavil.

ONS

Každoročná párty ľudí z ropného priemyslu, ktorá prilákala do Stavangeru 90 000 ľudí, bola zrušená. Hotely majú hlavu v smútku, sú obsadene na 20-30%. Dnes sa hotelieri pri surfovaní po internete zasnívajú, aké to bolo krásne, keď mali plný hotel. Áno bolo. Už nebude. Nie sú na to peniaze. Letisko Sola zaznamenalo medziročne o milión menej cestujúcich. V novinách sa píše, ako klesajú ceny nehnuteľností. Každý deň čítate titulku v ropnom priemysle - prepustili 10 000 ľudí a je to stále málo. Potenciálne ohrozených je 30 000 miest. Nič z tohto nepridáva ľuďom v Stavangeri a samozrejme vo zvyšku Nórska na optimizme.

Na koniec

Siv Jensen - ministerka financií v Nórsku povedala v jednom rozhovore, že to, že nórska ekonomika sa bude musieť preorientovať z ropy na niečo iné, sa vedelo. Akurát  to asi nikto nečakal tak skoro. Pred 30 rokmi bol Stavanger malé mestečko. Pár drevených domov a ropných plošín. Keď niekto smrdel a bol považovaný za čudáka, povedali, že je zo Sandnes. Áno, zo Sandnes, kde o 25 rokov neskôr boli ľudia ochotní zaplatiť nekresťanské peniaze za drevený dom. To všetko, čo tu vyrástlo ako huby po daždi, sa muselo raz skončiť. Všetko má svoj koniec, uvedomíte si to, keď sa dívate na to, ako sa sťahujú veľké ropné spoločnosti z krásnych budov. Ostanú po nich prázdne budovy na predaj.  Pred objavením ropy mali Nóri v jednej ruke zemiak a v druhej rybu. Čo im ostane po rope?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?