Ako žijú dôchodcovia v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 21.5.2015 o 11:53 | Karma článku: 14,94 | Prečítané:  5342x

Každého z nás to čaká, niekoho skôr, niekoho neskôr. Raz bude váš posledný deň v práci a stanete sa dôchodcom. Aké to je byť dôchodcom v jednej z najbohatších krajín sveta? Ako sa majú dôchodcovia v Nórsku a ako žijú?

Pozornosť

Cestou života som sa dostal k práci s dôchodcami. V tomto veku sú si ľudia akosi viac rovní. Strácajú sa rozdiely medzi majetnými a menej majetnými. Pri jednom stole sedia slávny futbalista, rallye jazdec, advokát a aj obyčajní ľudia. Všetci sú tak isto starí, majú také isté problémy a to hlavné: sú radi, že sú v spoločnosti. Pijú kávu a smejú sa len preto, že majú možnosť tu byť spolu. Od malého dieťaťa po dôchodcu je v živote každého človeka jedna nemenná veličina. Pozornosť. Každý túži po pozornosti a záujme ostatných. Dôchodcovia o to viac, že videli vyrásť svoje deti, deti ich detí a teraz ostali sedieť sami v tieni ich bytu. Je v podstate jedno, či je ten byt v Nórsku alebo na Slovensku. Tie byty sú podobné a podobné sú túžby aj ich obyvateľov. 

Dôchodok

Áno, určite ako dôchodca v Nórsku si môžete dovoliť viac, ako dôchodca na Slovenku. Aj v Nórsku sú však dôchodcovia, ktorí majú minimálnu penziu. Jediný rozdiel je, že v Nórsku sa platia dane aj z dôchodku. Ak poberáte minimálnu penziu v Nórsku, tiež to nie je veľmi veľká suma na miestne pomery. Poviete si však, môžu odcestovať a žiť si ako králi niekde v Španielsku. Áno, to môžu, ale viete si predstaviť, že v 75 rokoch sa odsťahujete do cudzej krajiny, kde nikoho nepoznáte a aj tie sociálne väzby, ktoré máte, by ste tým pádom stratili? Čo návštevy lekára, na ktoré sú starší ľudia častokrát odkázaní? Mnoho ľudí si to predstaviť nevie, a preto sú radi, že sú doma. Samozrejme sú dôchodcovia, ktorí si to predstaviť vedia a žijú tak. Ich príjem z penzie im to dovoľuje a užívajú si to. Ale aj tak väčšina ich života, deti, vnúčatá, priatelia sú stále v Nórsku. 

Chorí ľudia

S vekom často prichádzajú aj zdravotné problémy. Tie sa nevyhýbajú nikomu. Je viac menej jedno, ako veľmi ste boli v živote majetný a čo ste dokázali. Rozprával som sa s pani, ktorá býva v domove dôchodcov, lebo si to môže dovoliť. Pýtala sa ma, ako žijú moji starí rodičia. Povedal som jej, že moji starí rodičia žijú doma. V jej očiach bolo vidno záblesk túžby, ako veľmi by aj ona chcela byť doma, ale ona už domov nemá. Jej domovom je podľa jej slov miesto, kde všetky kvety prišli už iba odkvitnúť. Môže to znieť paradoxne, ale ľudia, ktorí majú na to, aby boli v domove dôchodcov, tam nechcú byť. A radi by sa vymenili so slovenskými dôchodcami, ktorí aj vďaka tomu, že nemajú na to, aby boli v domove dôchodcov, sú v opatere svojich blízkych. Stará pani zavolala svoju kamarátku a s úžasom jej povedala: Bjørk, na Slovensku starí ľudia  nemusia ísť do domova dôchodcov. Aké je to od nich pekné. U nás vás dajú do domova, aby s vami neboli problémy, odvetila Bjørk.  Opäť je to o pozornosti, každý po nej túži. Pozornosť ako pomyselné slnko, ktoré keď nesvieti na kvietok, kvietok zahynie.

Demencia

 Veľkú časť starších ľudí tvoria práve pacienti s demenciou. Ľudia začínajú zabúdať najprv svoje meno, vaše meno, rôzne ďalšie veci. Je irónia, že advokát si nepamätá na svoje prípady, ale na to, ako hrával futbal so svojím bratom áno. Známy futbalista si nepamätá na svoju kariéru a ani na peniaze, ktoré zarobil. Jeho najväčším potešením je, keď mu venujete pozornosť. Akoby na sklonku života ľudia zabúdali na všetko nepodstatné a pamätajú si len to najdôležitejšie. Keď som sa týchto ľudí pýtal, čo bolo najlepšie na ich živote, bez váhania povedali: Na živote bol najlepší vzťah s mojím partnerom, moje deti. Túto otázku som sa pýtal rôznych ľudí, zdravých aj chorých. Ani jeden z nich nepovedal nič materiálne. Rallye jazdec zabudol na všetky autá, v ktorých jazdil, najdôležitejšie pre neho bola jeho žena.

Krištáľová guľa

Keď hľadíte do očí starému človeku, môžete vidieť veľa, alebo aj nič. V niekoho očiach vidíte radosť, u niekoho smútok. Starší ľudia akoby mali v tvári napísané ako a prečo žili. Sú úprimní a na nič sa nehrajú, už nie je dôvod. Domov dôchodcov je ako krištáľová guľa, v očiach starých ľudí môžete zočiť aj svoj vlastný život o x rokov neskôr. Keď niečo dosiahnete, nie je to ani tak o tom, čo ste dosiahli ale kým ste sa počas tej cesty stali, tu to jasne pochopíte. A preto si myslím, že nie je dôležité kde žijete, ale ako. Plody svojho života budete zbierať na jeseň svojho života a je na vás, aké budú. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?