Aké to je odísť zo Slovenska?

Autor: Andrej Tichy | 12.6.2015 o 10:29 | (upravené 12.6.2015 o 10:41) Karma článku: 11,43 | Prečítané:  10368x

Mnoho ľudí je nespokojných a rozmýšľajú nad tým, odísť zo Slovenska. Kde začať? A čo ich čaká v ďalekej cudzine? Aký je život v zahraničí a čo vám môže dať a na druhej strane vziať? Tieto a mnohé ďalšie odpovede nájdete v článku.

Prečo odísť?

Migrácia, emigrácia, sťahovanie - akokoľvek to nazveme, je prirodzený jav. Či už zvieratá alebo ľudia od nepamäti cestovali za potravou a lepšími možnosťami. V dnešnej dobe je to o to ľahšie, že cestovanie urýchlila dostupná letecká preprava. Hlavným dôvodom sťahovania sa za hranice je pre väčšinu ľudí práca. V mieste, kde doteraz žili, nenašli uspokojivú prácu, nemajú možnosť žiť život, aký by chceli. Množstvo ľudí cestuje kvôli lepšiemu vzdelaniu, lepším možnostiam alebo aby sa zdokonalili v cudzom jazyku. Ľudia taktiež cestujú kvôli životným skúsenostiam a rozhľadu, ktorý môžu získať v inej krajine.

Zahraničie

Keď prídete prvý raz do zahraničia, je to akoby ste začali nový život. Doslova idete úplne od nuly. Ak idete sami, začínate na nula kamarátoch a teda nula sociálnych kontaktov. Pre niekoho to môže byť nepredstaviteľná situácia, pre niekoho výzva. Môžete si nájsť a vytvoriť okruh najbližších ľudí úplne odznova. Pokiaľ nemáte vopred vybavenú prácu, začínate tak isto od nuly. Musíte si napísať životopis v jazyku danej krajiny alebo aspoň po anglicky. Začínate hľadať prácu. V každej krajine je to iné, sú iné požiadavky a iné možnosti zamestnania. Hľadanie bývania je taktiež nová životná skúsenosť. Hľadáte ho v spravidla v jazyku krajiny, kde sa nachádzate a podmienky a možnosti sú tiež úplne niečo nové. V každej krajine sa musíte nejakým spôsobom registrovať na úrade. To býva tiež veľmi rôznorodé. Po úspešnom prekonaní počiatočných výziev môžete začať žiť a budovať váš nový život.

Život

Všeobecne v zahraničí v akejkoľvek krajine sú prvé mesiace najťažšie. Po počiatočnom začlenení sa začnete žiť v tradičnom kolobehu povinností. Práca, voľný čas, práca. Asi všade na svete to je také isté. V zahraničí je to o to ťažšie, že zatiaľ nepoznáte množstvo ľudí. Pokiaľ neviete perfektne cudzí jazyk, mnohým veciam nerozumiete, čo môže vytvárať humorné situácie, ale niekedy pôsobiť aj stresujúco. Na jednej strane to váš život odľahčí od množstva zbytočných informácii. Môžete si povedať, čomu nerozumiem, to nepotrebujem. Po určitej dobe vám však začnú chýbať práve tie veci, ktorým nerozumiete. Mnoho ľudí žijúcich v zahraničí má veľa voľného času, keďže nemajú tak veľký okruh kamarátov. Práve v tomto období mne pomohlo, že som začal chodiť do večernej jazykovej školy. Po práci, večer, dva razy do týždňa sa môžete stretnúť s inými ľuďmi, spravidla cudzincami, ktorí žijú vo vašom okolí. Výborná možnosť nájsť si priateľov a zlepšiť sa v cudzom jazyku. Pestujte si koníčky. Čokoľvek vás baví, či je to futbal, tenis alebo rybačka. Robte to, je množstvo možností, kde sa stretávajú ľudia so spoločnými záujmami. Toto vám môže veľmi pomôcť na začiatku života v zahraničí. 

Čo čakať?

Dovolím si napísať, že v každej krajine na svete ľudia robia to isté len inak. Aj to je jeden z benefitov života v zahraničí. Môžete vidieť nové veci, ktoré doma neboli. Tak isto si môžete uvedomiť, že doma boli nejaké veci a v krajine kde ste, nie sú. Množstvo ľudí si prostredníctvom tohto pozorovania začne viac vážiť to, čo mali doma. Alebo si vážia to, čo im doma chýbalo a tu majú. Áno, v zahraničí je život iný, ako na Slovensku. V mnohom je však podobný a pre cudzinca ťažší. Musíte ukázať svoju dravosť a šikovnosť, aby ste sa dokázali presadiť. Taktiež musíte nájsť v sebe silu prekonávať každodenné prekážky v práci a komunikácii. Niekto sa adoptuje skôr, niekomu to môže trvať roky. Žiadny zázrak však nečakajte. Život v zahraničí môže byť v mnohých aspektoch ťažší, ako na Slovensku. Napríklad vaša rodina a priatelia. Budete si musieť zvyknúť, že ich neuvidíte tak často. Že vplyvom okolností niekedy nebudete môcť isť domov na Vianoce, kamarátovi na svadbu. O množstvo vecí z vášho minulého života na Slovensku prídete. Vy ste teraz tu a oni tam. Po rokoch sa zmenší aj váš okruh priateľov na Slovensku. Vašu rodinu budete vidieť častejšie cez obrazovku počítača ako v skutočnosti. Na jednej strane niečo v zahraničí získate, na druhej niečo musíte obetovať.

Slovensko

Život na Slovensku je, aký je, nesnažím sa ho hodnotiť. Skôr priblížiť aspoň čiastočne ľuďom, ktorí rozmýšľajú odísť zo Slovenska, aké to je. Život v zahraničí nie je pre každého. Niekto po roku zistí, ako bolo vlastne doma dobre. Niekto sa už nikdy nevráti. Či už budete v zahraničí akokoľvek dlho, myslím, že vám to mnohé dá. Môžete vidieť, ako žijú ľudia v inej krajine, akú majú kultúru. Môžete sa presadiť, môžete cestovať a spoznať svet. Naučiť sa cudzí jazyk. Môžete prísť na to, že to nie je pre vás. Každopádne vás to obohatí.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?