Ako zlepšiť život na Slovensku?

Autor: Andrej Tichy | 23.10.2015 o 14:34 | Karma článku: 7,05 | Prečítané:  1820x

Otázka za všetky peniaze. Koho by zaujímala odpoveď? Makroekonomické čísla, grafy, tabuľky. Sofistikované odpovede politikov. Predpovede fundovaných analytikov. Príliš komplikované? Čo tak jednoduché a zrozumiteľné vysvetlenie?

Rybník

 

Je paradoxom, že rybníky, kde sa pravidelne chytajú veľké ryby do sietí, majú väčšiu hojnosť rýb (na Slovensku sa to nerobí, nie sú peniaze). Dorastá v nich väčšie množstvo zdravých rýb. Poľovníci regulujú množstvo zveri v lesoch. Poznajú termín „premnoženie“ a vedia, prečo to nie je dobré. Rybej populácii nijako nepomáha, keď je v rybníku veľké množstvo veľkých predátorov. Prečo nie? Predstavte si rybu, ktorá žije zalezená na dne mimo dosah rybára a nenechá sa len tak chytiť. Nemá teda prirodzeného nepriateľa v rybníku. Veľká ryba = veľká spotreba potravy na úkor množstva menších. Menšie ryby majú menej potravy, menšie možnosti rastu. Veľmi podobné je to so zvieratami a ľuďmi. 

 

Spoločnosť

 

Možno to znie absurdne, ale dovolím si prirovnať spoločnosť k rybníku. Aj v spoločnosti sú od najmenších rybičiek po najväčšie zastúpené všetky veľkosti. Kto je ale rybárom, poľovníkom, regulátorom v spoločnosti? Mal by to byť štát, ktorý skrz políciu, súdy a iné inštitúcie raz za čas natiahne sieť a urobí poriadok. Máte pocit, že sa to deje na Slovensku? Že niekto reguluje počet starých šťúk, ktoré pomaly vyžierajú celý rybník? Predstavte si, ako vyzerá ten slovenský pomyselný rybník. Pár desiatok veľkých mega kusov, jeden, dva stredné a tisíce maličkých ustrašených rybičiek, ktoré od hladu a strachu poobhrýzali už aj sami seba.

 

Ako ďalej? 

 

Čo sa stane s rybníkom bez rybára? Môže sa stať, že veľká šťuka vyžerie všetko živé v rybníku? Čo urobí, keď už žiadna rybka neostane? Ako dopadne les, kde sa premnožia vlky a zožerú všetku vysokú zver? Ako dopadne štát, kde bude malé množstvo veľkých rásť a malí budú stále menší?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?