reklama

História Nórskeho bohatstva

Aj tak bohatá krajina ako je Nórsko, prešla si svojím vývojom. Ani Nórsku sa nevyhli ťažké obdobia a netrvali krátko. A predsa je dnes Nórsko jednou z najbohatších krajín. Čomu vďačí Nórsko za svoje bohatstvo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Ropa

Ako som na konci minulého článku napísal, v roku 1969 americká ropná veža Ocean Viking objavila po dlhom a neúspešnom pátraní ropné pole Ekofisk. Stalo sa to v momente, keď už Conoco Philips chceli hľadanie vzdať. Dochádzali im peniaze a viera, že v Severnom mori sa nachádza vôbec nejaká ropa. Zhodou okolností objavili najväčšie nálezisko ropy a zemného plynu v Severnom mori. Po počiatočných problémoch bola produkcia spustená v roku 1971 a bez prestávky pokračuje dodnes. 

Ocean Viking
Ocean Viking 

 V nasledujúcich rokoch sa pravidelne objavovali v médiách správy o objavení obrovských nálezísk ropy a zemného plynu. Statfjord, Oseberg, Gullfaks a Troll to je len pár mien najznámejších ropných nálezísk ležiacich v Severnom mori. V roku 1972 po rastúcej expanzii amerických ropných spoločností bola založená prvá nórska ropná spoločnosť. Do roku 2001 bol Statoil 100% nórskou štátnou firmou. V roku 1971 bola založená aj ďalšia nemenej dôležitá inštitúcia a to Norsk Oljedirektorat (riaditeľstvo ropy). Práve táto inštitúcia prijala rezolúciu, ktorá obsahovala 10 pravidiel, aby zisk z ropy bol prospešný pre celú spoločnosť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Divoký západ 

70. - 80. roky sa niesli v znamení divokého rozvoja ropného priemyslu. Keďže v Nórsku predtým neexistoval ropný priemysel, museli sa Nóri všetko naučiť. Väčšina technológie ťažby ropy a zemného plynu bola prebraná od Američanov. Starší Nóri si pamätajú, že v tom období bolo v Nórsku veľké množstvo Američanov a v niektorých obchodoch boli dokonca ceny uvádzané v dolároch. Američania priniesli so sebou aj svoju kultúru, hlavne čo sa práce týka. Bezpečnosť práce neexistovala, práca vo výškach bez istenia. Jeden starší pán mi rozprával príbeh o tom, keď pracovali vo výške asi 40 m, jeho kolega spadol a zabil sa. Šéf ich poslal okamžite naspäť hore, práca nepočká! Americký prístup spôsoboval množstvo nepokojov a štrajkov, čo nakoniec vyriešili pracovným právom. Možno aj práve preto majú Nóri tak prepracovaný zákonník práce. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Piper Alpha 1988
Piper Alpha 1988 

Peniaze

Z relatívne chudobného povojnového Nórska sa behom 3 dekád stála bohatá krajina, ktorá sa prebrala z agónie. Pamätnici, s ktorými som sa rozprával, hovorili o povznesenej nálade v spoločností. Slovo olja (ropa) sa stalo jedným z najpoužívanejších. A takmer každé dieťa chcelo pracovať na ropnej plošine. Bolo to niečo nevídané, ropné spoločností potrebovali množstvo ľudí na prácu na ropných vežiach. Bol veľký problém zohnať kvalifikovaných pracovníkov. To bol jeden z prvých impulzov, ktorý odštartoval vlnu emigrácie do Nórska. Za prácou sem prichádzali ľudia z celého sveta, veď kto by odolal rozprávaniu o rozprávkových peniazoch a dobrodružstve? Jeden bývalý kolega mi rozprával o tom, aké to bolo, keď ako 19-ročný začal pracovať na ropnej plošine. Peniaze, ktoré zarobil a život, ktorý mal v tej dobe, opisoval ako rozprávkový. Za necelý rok si nasporil dosť peňazí na byt v Sandnes. Bolo to úžasné. Povedal na konci rozprávania. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Offshore
Offshore 

Bohatstvo 

Vďaka nerastnému bohatstvu sa stalo Nórsko významným svetovým exportérom ropy a plynu. Je zaujímavé, že v Nórsku má plyn len veľmi málo domácností. Väčšina z nich kúri elektrinou. Ropa a plyn je bez pochyby komodita, ktorá veľmi Nórsku ekonomicky pomohla. Netreba zabúdať aj na to, že Nórsko má veľmi veľa lesov a je významným svetovým producentom lososa a iných rýb. V minulosti tak isto významnou mierou zasiahli do svetovej produkcie lodí. To, čo robí Nórsko bohatou krajinou, je podľa mňa využitie zdrojov, ktoré majú. Dôkazom je aj nórsky ropný fond, ktorý akumuluje zisky z ropy pre ďalšie generácie. Je to najväčší fond v Európe a jeden z najväčších vo svete. 

Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu