Aké je to byť nezamestnaný v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 12.1.2016 o 13:43 | (upravené 8.2.2016 o 14:37) Karma článku: 11,36 | Prečítané:  21314x

Kríza v ropnom priemysle zasiahla aj Nórsko, množstvo ľudí prišlo kvôli nízkej cene ropy o prácu. Aký je život nezamestnaných v Nórsku?  

To, že prídete o prácu, sa môže stať všade na svete. Môže sa to stať z rôznych príčin, môže aj nemusí to byť vaša chyba. Čo je však dôležité je to, ako to ovplyvní váš život. Mnoho ľudí má v dnešnej dobe hypotéku, auto na úver atď. Čo sa stane so životom ľudí, ktorí prídu o prácu a naďalej musia platiť svoje záväzky?

 

 

 V Nórsku je systém nastavený tak, aby ste mohli žiadať o podporu v nezamestnanosti, musíte prísť aspoň o 50% vášho úväzku. Ak ste v minulom roku zarobili viac ako 1,5 násobok sumy       90 068 NOK (ďalej len G), (1 EUR = 9,6 NOK) máte právo dostávať podporu v nezamestnanosti (dagpenger) 1 rok. Ak ste za posledné 3 roky mali príjem vyšší ako 3 x G, máte možnosť dostávať podporu v nezamestnanosti 2 roky. Výška podpory je stanovená na 67% z toho, čo ste zarábali v minulosti. Takže ak to bolo napríklad 400 000 NOK za rok, bude vaša podpora 400 000 x 0,67 = 26 8000 NOK ročne v hrubom. Sumu 400 000 NOK som si zámerne zvolil ako príklad. Podľa Nórskeho štatistického úradu SSB bola v roku 2014 priemerná mesačná mzda v Nórsku 42 300 NOK (cca 4 360 EUR). Suma, ktorú som si zvolil ako príklad na výpočet, je teda menej ako priemer. Takmer o 120 000 NOK ročne. 

V Nórsku sa samozrejme všetko zdaňuje a teda aj podporu vám zdania 36% daňou! Takže 268 000 : 12 = 22 333 x 0,64 = 14 293 NOK mesačne, čo je cca 1 500 EUR v čistom. Z podpory v nezamestnanosti sa vám počítajú feriepenger (peniaze na dovolenku) a nórsky úrad práce (ďalej len NAV) vám ich raz ročne vyplatí.

 

Dovolenka

 

Áno, nečítate scifi román, je to pravda. Ako nezamestnaný v Nórsku máte nárok po prvom roku na 4 týždne platenej dovolenky! Stačí o ňu požiadať úrad práce. Na to slúžia ferie penger, ktoré sú 10,2% z ročnej hrubej podpory v nezamestnanosti. Pre predstavu z príkladnej sumy je to 27 336 NOK. Samozrejme aj nórska štedrosť má svoje hranice a maximálna suma, z ktorej vám ju môžu vypočítať je 6 x G = 540 408 NOK. Možno ste šokovaní výškou podpory, ktorú Nórsko poskytuje. Na prvý pohľad sa môže zdať vysoká, musíte však zohľadniť aj výšku cien v Nórsku. 

 

Pôžičky

 

Ako nezamestnaný máte možnosť si v Nórsku zobrať pôžičku v banke, môžete si kúpiť veci na splátky. Nie je s tým žiadny problém. Stále máte príjem a je len na vás, ako ho využijete. Stretol som sa dokonca s ľuďmi, ktorí si dokázali z podpory v nezamestnanosti ušetriť peniaze a alebo kúpiť dokonca loď. 

 

Nav

 

Nórsky úrad prace má viac funkcii, tou hlavnou je pomáhať ľuďom nájsť si prácu. Nezamestnaný má za podporu ktorú od nich dostáva povinnosť si hľadať prácu a raz za 2 týždne posielať Medlekort. Povinnosť spočíva v tom, že sa nezamestnaný prihlási cez internet a odpovie na 5 otázok. Áno, nie. 

Úrad práce aktívne pomáha nájsť evidovaným nezamestnaným prácu. V prípade, že to nezamestnaný potrebuje, môže mu zaplatiť rôzne rekvalifikačné kurzy. Tá hlavná iniciatíva je však na samotnom nezamestnanom. Ak sa nezamestnanému nepodarí si nájsť prácu počas 2 rokov, môže požiadať o sociálne dávky ktoré môžu byť paradoxne ešte vyššie, ako samotná podpora. 

 

Ale to je už námet na ďalší článok. Napíšte mi do komentárov čí vás zaujímala táto téma. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?