Koľko zarába učiteľ v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 2.2.2016 o 13:27 | (upravené 8.2.2016 o 14:35) Karma článku: 11,30 | Prečítané:  20913x

Je aj v iných krajinách práca učiteľa tak zle platená ako na Slovensku? Koľko zarába učiteľ v Nórsku a ako sa mu žije z jeho výplaty?

Učiteľ

Práca učiteľa v Nórsku sa určite líši od tej, ktorú vykonáva učiteľ na Slovensku. Avšak v mnohom je to práca podobná a určite sa zhodneme, že veľmi potrebná. Porovnávať konkrétne čísla je veľmi ťažké, a tak som pre vás pripravil porovnanie oficiálnych čísel, koľko zarába učiteľ v Nórsku. 

Začínajúci učiteľ dostane minimálne 373 700 NOK/rok v hrubom (1 EUR = 9,5 NOK potom 373 700 : 9,5 = 39 336 EUR/rok v hrubom). Daná mzda je pre učiteľa, ktorý má bakalárske vzdelanie (napríklad učiteľ v materskej škole ). Ďalšou úrovňou je 4-ročné bakalárske štúdium, kde budúci učiteľ získa kvalifikáciu na vyučovanie rôznych predmetov ( tzv. Adjunkt, napr. učiteľ na základnej škole). Tu je minimálny nástupný plat 415 800 : 9,5 = 43768 EUR/ rok v hrubom. V prípade, že by mal kompletné 5-ročné magisterské vzdelanie (Lektor, učiteľ základná alebo stredná škola) a 0 rokov skúseností, by jeho  mzda bola minimálne 468 800 NOK/rok, čo je 49 347 EUR/rok v hrubom. V prípade, že je učiteľ s 10-ročnou praxou a má magisterské vzdelanie, má minimálne 518 500NOK/rok, čo je  54 578 EUR/rok. Z tejto mzdy je treba odpočítať 36 % daň, raz ročne Vám vrátia 12 %  (hrubej ročnej mzdy) formou peňazí na dovolenku. 

zdroj: http://www.ung.no/yrkesvalg/2566_Hvordan_bli_l%C3%A6rer.html

Veľmi veľa?

Môže sa zdať, že príjem učiteľa v Nórsku je veľmi vysoký. Nie je tomu tak. Mzda učiteľa je skôr priemerná. Hlavný rozdiel medzi slovenským a nórskym učiteľom je životný štandard. Nórski učitelia chodia bežne na dovolenku, majú vlastné auto, bývanie a žijú normálny život. Samozrejme, že sú veci, ktoré si nemôžu dovoliť. Avšak určite je ich oveľa menej ako na Slovenku.

Som si vedomý toho, že nie je možné porovnávať príjmy v Nórsku a na Slovensku. Jedine čo môžete porovnávať je kvalita života, ktorú vám tieto príjmy zabezpečia. Mojim blogom som chcel poukázať na skutočnosť, že pokiaľ na Slovensku učiteľ žije v podpriemerných sociálnych podmienkach, sú tu aj krajiny, kde tomu tak nie je. Učitelia v týchto krajinách majú možnosť žiť lepšie z príjmu, ktorý dostavajú za svoju (tak prepotrebnú) prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?