Koľko zarába zdravotná sestra v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 1.3.2016 o 22:25 | (upravené 11.6.2017 o 16:39) Karma článku: 10,96 | Prečítané:  24528x

Ako vyzerá práca zdravotnej sestry v Nórsku? Ako je ohodnotená a ako môžu žiť zdravotné sestry v Nórsku?   

Zdravotná sestra

Na prácu zdravotnej sestry (sykepleier) v Nórsku je potrebné  3-ročné vysokoškolské vzdelanie. Po absolvovaní VŠ získate titul Bc. a potrebujete autorizáciu, ktorú vydáva Nórsko. Môžete o ňu požiadať cez portál altinn.no Zdravotné sestry z európskych krajín musia požiadať o uznanie ich vzdelania  (nokut.no) a potom môžu požiadať o autorizáciu v Nórsku. V Nórsku existuje pozícia hjelpepleier, ktorú môžu vykonávať aj zdravotné sestry, ktoré majú iba stredoškolské vzdelanie. Často pracujú v domovoch dôchodcov a pomáhajú v rôznych denných centrách. Sú ohodnotené nižšou mzdou ako zdravotné sestry s vysokou školou. 

 

Pracovný čas

Zdravotné sestry pracujú na smeny. Závisí to od miesta a inštitúcie. Niekde sa pracuje na 3 smeny, niekde na 2. Je to veľmi variabilné. V nemocniciach sa spravidla pracuje na 3 smeny. Denná a poobedná smena trvá 7,5 hod. a nočná býva 10 hod. Na niektorých miestach sú ľudia, ktorí pracujú iba nočné smeny a iní pracujú zase iba denné smeny. Za nočné a poobedné smeny sa vyplácajú príplatky. Tak isto práca cez víkend je platená viac. 

 

Mzda

Práca zdravotnej sestry je náročná a mzda by to mala zohľadňovať, no nie vždy tomu tak je. Mzdy sú veľmi variabilné. Paradoxne v meste, kde je väčší záujem o prácu a náklady na život sú väčšie,  je mzda nižšia. Rôzne malé mestá a dediny musia lákať zdravotné sestry práve mzdou, a tak sa môže stať, že zdravotná sestra môže zarábať v malom meste viac aj o 50-100 000 NOK ročne. 

Pre porovnanie tabuľka platov: 

zdravotná sestra s nulovou praxou na ostrove Kvitsøy 419 000 NOK/ročne (cca 44 100 EUR/ročne),

zdravotná sestra s nulovou praxou Hausgesund 369 500 NOK/ročne ( 38 894 EUR/ročne).

Rozdiel je 49 500 NOK/ročne ( 5200 EUR/ročne). 

Finálna mzda závisí od množstva služieb, príplatkov za nočné a víkendy. Pokiaľ zdravotná sestra pracuje veľa nočných smien, môže sa jej ročná mzda pohybovať aj okolo 600 000 NOK, čo je slušný príjem nad hranicou nórskeho priemeru. 

Som si vedomý toho, že nie je možné porovnávať príjmy v Nórsku a na Slovensku. Jediné, čo môžete porovnávať, je kvalita života, ktorú vám tieto príjmy zabezpečia. Mojim blogom som chcel poukázať na skutočnosť, že pokiaľ na Slovensku zdravotná sestra pracuje množstvo hodín za neadekvátnu mzdu, nie je tomu tak všade na svete.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?