Má život v Nórsku aj nevýhody?

Autor: Andrej Tichy | 6.3.2016 o 12:16 | (upravené 11.6.2017 o 16:42) Karma článku: 11,72 | Prečítané:  6864x

Je v Nórsku všetko také úžasné? Všetci sú bohatí a usmiati? Alebo je aj niečo v tejto ,,najlepšej krajine na svete”zlé?

Životná úroveň 

Najvyššia životná úroveň na svete! Najbohatší ľudia! Najspokojnejší! To sú často titulky, ktoré začínajú články o Nórsku. Ja sám píšem (podľa mnohých čitateľov) pozitívne, možno až príliš, čo mi často vyčítajú. Tento článok venujem teda tým, ktorí chcú vidieť chyby. 

Životná úroveň je veľmi komplexná téma. Ja sa ju pokúsim zjednodušiť tak, ako to len ide. Snáď mi hateri odpustia. Ak nie, tak to prežijem, ako vždy. Životná úroveň nevyplýva iba zo mzdy, ktorú dostávate. Samozrejme, že mzda je dôležitá. Avšak na životnú úroveň má veľký vplyv aj to, čo s výplatou robíte, váš cash-flow (tok peňazí) a tiež, ako peniaze míňate. Takže aj v Nórsku nájdete ľudí, ktorí zarábajú veľa. Viac ako priemer, medián alebo ak chcete viac, ako väčšina ostatných. Ale každý mesiac stíhajú míňať všetko do poslednej koruny. A tak sa môže stať, že aj ľudia, ktorí zarobia 8 000 EUR mesačne, nemajú nič na účte 2 dni pred výplatou. Musia si požičať. Čo roztáča kolobehkrysích pretekov ). Štatistika vraví, že 50 % Nórov 2 dni pred výplatou nemá peniaze na účte a aj základné potraviny kupuje na dlh. Smutné? Je to tak! Ale prečo?  

Na toto je hneď niekoľko dôvodov:

Drahé nehnuteľnosti vlastniť je síce fajn, keď zarobíte 4-5-6-7 tisíc EUR mesačne, ale ide o to, koľko z nich pohltí vaše bývanie - splátka hypotéky alebo nájomné. Nehovoriac o tom, že 36% z platu je daň a čím viac zarobíte, tým viac dane vám strhnú (progresívny daňový systém). Ceny domov v Nórsku sú bežne v státisícoch EUR. 

Potraviny v Nórsku tiež nie sú lacná záležitosť a pokiaľ nevaríte radi a ste odkázaní na kupovanie si jedla každý deň, pocítite to. Jesť v reštauráciách je v Nórsku luxus. Žiadne menu za 3,5 EUR tu neexistuje. Za 5 EUR si môžete kúpiť na pumpe hotdog. Pizza stojí cca 20 EUR.

Deti – áno, deti je drahé hobby všade na svete. V Nórsku obzvlášť. Ak máte šťastie, dostanete vo vašom okolí škôlku, ak nie, musíte si zohnať au pair-ku. Škôlka pre 1 dieťa mesačne stojí 300 EUR.

Party - po nórsky fest, je jeden z ďalších luxusných športov v Nórsku. Cena vstupného na diskotéku je bežne 20 EUR, za ktoré nič nedostanete, len vás tam pustia. Pivo 0,4 l a pohár vína 0,2 l stojí okolo 10 EUR. Taxík v noci môže bežne stáť 50 EUR + v závislosti ako ďaleko bývate. A tak vás ráno môže zobudiť nielen bolesť hlavy ale aj peňaženky. 

Auto - mať auto v Nórsku je luxus, to pocítite v momente, keď si ho kúpite. Od tej chvíle vám neprestanú chodiť faktúry. Raz ročne sa platí cestná daň za benzínové auto 300 EUR a naftové 360 EUR. Mýtne sa platí každý mesiac (podľa paušálu) v závislosti od miesta, kde bývate. Môžu to byť stovky ale aj tisíce EUR ročne. Servis auta je extra kapitola. Každý, kto ho v Nórsku zažil, to potvrdí. 

Cigarety a iné hobby. Krabička cigariet stojí okolo 11-12 EUR (v závislosti od značky), takže toto hobby vás môže tiež celkom značne finančne odľahčiť. Fajčenie krabičky denne vás kľudne môže stáť aj 3-4000 EUR ročne. 

Životná úroveň v Nórsku je teda do značnej miery kombináciou týchto faktorov. V Nórsku je veľa ľudí, ktorí sa majú dobre, ale aj veľa, ktorí sa nemajú dobre a život je pre nich ťažký. Tých, čo žijú v chudobe, nie je ani v Nórsku málo. 

Barnevernet

Po rope asi najznámejšia vec o Nórsku. O tejto téme som nikdy nepísal a nechystám sa to meniť ani teraz. Ja deti nemám a nemám ani skúsenosti s Barnevernet. Na túto tému bolo toho už toľko napísané. A ja nemám chuť kopať do mŕtvoly, do ktorej si koplo už 100 000 odborníkov predo mnou.

Zdravotníctvo

Pokiaľ ochoriete alebo sa vám nedajbože niečo prihodí, máte problém, kdekoľvek ste na svete. Ak bývate v Nórsku, máte ten problém dajme tomu väčší (je to môj subjektívny názor). Standard zdravotníctva na Slovensku je lepší (zase môj subjektívny názor). Vyplýva to z mojich skúseností, ktoré mám s nórskym zdravotníctvom. V Nórsku vás síce usadia do krajšej čakárne, majú možno lepšie vybavenie (nie všade), ale celkový servis (prístup a ľudskosť) a hlavne riešenie problému je podľa mňa lepšie na Slovensku. Môže za to aj systém, že lekári si posielajú listy (áno aj v roku 2016 si stále lekári posielajú listy). Aj keď recepty fungujú elektronicky.

Kultúra

Ďalšia z vecí, na ktorú nadáva množstvo ľudí, ktorí žijú v Nórsku. Aký sú Nóri nekultúrny národ, akí onakí, makoví. Už z geografického hľadiska je každému jasné, že Nórsko je izolovaná krajina na severe. Bola aj neskoršie osídlená ako Slovensko a vyvíjala sa tak povediac samostatne. Slovensko je v strede Európy a prehnalo sa tadiaľ snáď všetko, čo kedy bolo. Rimania, Tatári, Turci…Slovensko je kultúrne veľmi bohatá a rôznorodá krajina a ak vychádzame z tohto, je len pochopiteľné, že má inú kultúru a iné tradície. Nórsko má tiež svoju kultúru a svoje tradície, ale iné. Ani lepšie ani horšie len iné. Ďalšia z vecí je, že často počujem nadávky na Norov od ľudí, ktorí žijú v Nórsku dlhé roky a nevedia nórsky a ani poriadne anglicky. Čo takýto ľudia čakajú? Predstavte si, že by nejaký Nór žil 7 rokov na Slovenku a nevedel by slovensky a habkal by po anglicky. Určite by mal veľa priateľov a super by sa mu darilo. Alebo pokiaľ niekto má Nórov za barbarov vychádzajúc z toho, že pracoval u farmára a oberal tam jahody. Čo čakal? Že mu bude servírovať obed na snehobielom obruse a farmár mu bude po večeroch čítať Shakespeara? 

Každý si má možnosť vytvoriť okruh priateľov a známych akých chce. Pokiaľ má niekto okolo seba barbarov, je to pravdepodobne tým, že je jedným z nich. V každej krajine je množstvo vrstiev ľudí, aj v Nórsku to tak je. Ja napríklad poznám inteligentoch Nórov, ktorí mi mnoho ráz pomohli. Samozrejme stretol som rôznych. Takže či sa budete kamarátiť s primitívmi alebo spisovateľmi a intelektuálmi je vec vašej voľby. 

Byrokracia a rodinkárstvo

Nórsko je krajina, kde prekvitá byrokracia a na všetko existuje nejaký formulár. Pracovať pre štát je stále považované za istotu a teplé miestečko sa spravidla získava ťažko. V Nórsku funguje rodinkárstvo, dobré práce sa získavajú hlavne cez kontakty. Rodina, susedia, spolužiaci, kamaráti je stále najlepšia kvalifikácia. Myslím, že to tak funguje takmer všade a nie je to nič šokujúce. Tiež by ste asi uprednostnili brata či sestru pred niekým cudzím.

Práca

Na koniec si neodpustím niečo pozitívne. Pracovať v Nórsku je pohoda. Podľa toho kde, samozrejme. Sú aj určité miesta, kde ľudia makajú, ale to je ich voľba. Moja osobná skúsenosť je taká, že pokiaľ získate prácu (plný úväzok), je veľmi ťažké vás vyhodiť. Takmer všetci sú si toho vedomí, a preto sa v práci nikto nesnaží prekonávať rekordy. Niekto možno nebude súhlasiť, zase to je len môj názor. Jeden z najlepších benefitov v Nórsku je práca. Keď máte dobrú prácu, životom len tak preplávate. 

 

Dúfam, že som mojím článkom potešil aj haterov. Nikde na svete nie je nič úplne perfektné. Neexistujú perfektní ľudia, krajiny... Je to len na vás, či dokážete akceptovať realitu – s mnohými chybičkami krásy. Aj Nórsko ich má a nie málo. Niekto sa s nimi dokáže vyrovnať, iný nie. Čo je však krásne je, že máme možnosť výberu. Ak sa vám tu nepáči, nemusíte tu žiť. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?