Najväčšia katastrofa v ropnom priemysle

Autor: Andrej Tichy | 8.3.2016 o 16:07 | (upravené 10.9.2017 o 20:54) Karma článku: 11,33 | Prečítané:  7986x

V dnešnom pokračovaní seriálu o  ropných plošinách sa pozrieme na ďalšiu naj. Tentoraz najväčšiu katastrofu v ropnom priemysle. Plošinu Deepwater Horizont.

Deepwater Horizont

20. apríl 2010 bol bežný deň. V Mexickom zálive, 66 km od pobrežia, vybuchla vrtná plošina. Tento deň ovplyvnil životy miliónov ľudí. 

Vrtnú plošinu a morské dno delilo 1 600 m morskej vody, vŕtala v rekordnej hĺbke takmer 10 km.  Krátko po 10. hodine večer nastal obrovský výbuch a plošinu zachvátili plamene. Do centra námornej záchrannej služby volal muž v panike. Plošina je v plameňoch! Na miesto boli vyslané všetky dostupné záchranné tímy. Piloti helikoptér videli už zo vzdialenosti viac ako 140 km žiaru, ktorou oheň osvecoval noc nad Mexickým zálivom.Piloti neskôr pre televíziu povedali, že sa necítili, že letia do stredu mora, ale akoby smerovali do New Yorku, toľko tam bolo svetla. Hneď po prílete bližšie na miesto nehody pochopili, ako náročná bude záchrana. Už pri vzdialenosti jedného kilometra od horiacej plošiny cítili extrémnu žiaru a teplo. Piloti opísali túto situáciu ako “dívať sa diablovi do tváre“. Na palube plošiny bolo 126 námorníkov a tí potrebovali zachrániť. Záchranári v helikoptérach spúšťali na vodu špeciálne cvičených záchranárov plavcov, ktorí z vody vyťahovali ľudí v panike skákajúcich z horiacej plošiny do mora. Množstvo z nich malo polámané končatiny a popáleniny. Niektorí mali šťastie a stihli sa evakuovať v záchranných člnoch. 

Požiar

Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že horí ropná plošina. Nebolo to tak. Konkrétne táto plošina bola plávajúcou vrtnou plošinou. Jediné, čo ju spájalo s morským dnom, bolo potrubie, ktoré na jednom konci začínalo v ropnom poli kilometre pod morským dnom a na druhej strane vychádzalo na svetlo sveta na plošine. Išlo teda o požiar ropného vrtu. Veľmi výdatného ropného vrtu, z ktorého pod veľkým tlakom unikala ropa. Ropná plošina bola iba miesto, kde vystrekovala a horela ropa. Uhasiť rozsiahly požiar bolo prioritou, pretože všetci vedeli, že situácia sa môže veľmi rýchlo zhoršiť. Pre vytvorenie si predstavy - plamene siahali do výšky takmer 100 m a vytvárali neznesiteľnú žiaru v okruhu niekoľko kilometrov. Obrázky, ako sa hasičské lode zúfalo snažia uhasiť požiar v Mexickom zálive, obleteli celý svet.

Séria problémov

Po 7 hodinách od vypuknutia ohňa sa záchranárom podarilo dostať do bezpečia 115 námorníkov.  17 bolo zranených a 11 stále nezvestných. Oheň sa aj napriek snahe nepodarilo záchranárom dostať pod kontrolu. Preto sa rozhodli zastaviť prívod ropy z vrtu a tým uhasiť oheň. Na prvý pohľad to možno znie ako jednoduchá úloha. Ventil BOP ( Blowout preventer ) , ktorý sa mal automaticky uzavrieť pri tomto druhu nehody, však z neznámych príčin nefungoval. Ďalším problémom bolo, že tento ventil sa nachádzal v hĺbke 1 600 m. Inžinieri s pomocou ROV (roboticky ovládaných vozidiel - ponoriek) sa snažili uzavrieť tento ventil. Avšak neúspešne. Ďalší veľký problém bol, že aj keby sa im podarilo ventil BOP spustiť, odstrihli by plošinu síce od zdroja ropy, ale mohlo by sa stať, že stále horiaca plošina, ktorá by bola neukotvená, voľne plávala Mexickým zálivom plným ropných plošín ťahajúc pod sebou 1 600 m dlhé potrubie, ktoré by mohlo poškodiť ostatné potrubia a spôsobiť tak ešte viac škody. 

 

Ešte viac problémov

24 hodín od prvej explózie sa začala séria najvážnejších problémov, ktoré mali na svedomí neskoršiu katastrofu. Niežeby to doteraz nebola vážna katastrofa, jej rozsah sa však začal exponenciálne zväčšovať. Bolo otázkou času, kedy neuveriteľnému teplu z požiaru prestane plošina odolávať. Aj napriek špeciálnej konštrukcii a žiaruvzdorným náterom bolo druhého dňa ráno jasné, že to plošina už dlho nevydrží. Oceľové konštrukcie boli rozžeravené do červena a kolaps bol aj napriek snahe záchranárov, ktorí striekali na plošiny množstvo vody, neodvrátiteľný. Hlasné explózie začínali byť čoraz častejšie, rev ohňa hlasnejší. 36 hodín po prvej explózii sa plošina Deep Water Horizont behom 5-6 minúť ponorila. Hlasné zvuky sprevádzajúce potápanie, kolaps konštrukcií, rev ohňa a explózie zrazu ustali. Na hladine ostali len čierne mračná a zvyšky horiacej ropy. 

Katastrofa

Udalosti spolu s potápajúcou sa plošinou dostali rýchly spád. Stalo sa to najhoršie, čo sa mohlo stať.  Plošina pri tom ako sa potápala, odlomila potrubie, ktoré ju spájalo s vrtom. Odlomila ho však na tom najhoršom možnom mieste. Kúsok nad dnom v hĺbke 1 600 m. Záchranári sa museli vysporiadať s novým problémom. Ropa unikajúca do mora tempom 1 milión litrov za deň! 

Dlhých 87 dní nekontrolovateľne unikala ropa do mora. Inžinieri si napriek všetkej modernej technike nevedeli poradiť s tak komplikovanou úlohou. Celkovo sa odhaduje, že do mora vytieklo na 780 000 m3 ropy. Prírodná katastrofa, ktorá to spôsobilo, zasiahla celkovo 5 štátov a ovplyvnila milióny ľudských životov. Rybársky priemysel, turisticky priemysel a iné v Mexickom zálive boli ovplyvnené na dlhé roky. Tisíce kilometrov pláží museli byť vyčistené. Bolo potrebné jedno z najväčších upratovaní v histórii vôbec. Do akcie sa zapojilo 6 000 lodí, 100 lietadiel a viac ako 36 000 ľudí.

Následky

British Petroleum (BP), ako vlastník plošiny, musel bezprostredne čeliť tisíckam žalôb a súdnych konaní nielen od súkromných osôb a firiem ale aj štátov. Do celej kauzy sa zapojil aj americký prezident Barack Obama. BP sa ocitol pod celosvetovým tlakom a čelil celosvetovej kritike. Nakoniec sa BP zaviazal k dlhodobému plánu odškodnenia, čistenia a zmierňovania následkov katastrofy, ktorú spôsobila nehoda. 

Celkovo si nehoda vyžiadala 11 mŕtvych námorníkov, tisíce mŕtvych zvierat, rýb a zničila prírodné prostredie v Mexickom zálive na dlhé roky. Finančná strata spôsobená firme BP je ťažko vyčísliteľná. Niektoré články píšu o odhadoch okolo 20 miliárd, niektoré aj okolo 60 miliárd dolárov.

Príčiny? 

Oficiálne vyšetrovanie prinieslo hypotézu, že za výbuch nesie zodpovednosť sled nešťastných náhod. Veľmi nešťastných. Ventil, ktorý mal zabrániť takejto udalosti, nefungoval. Údajnou príčinou boli vybité batérie, následkom čoho bol najväčší únik ropy v histórii USA a možno najväčšia ekologická katastrofa a najdrahšia nehoda v histórii vôbec. 

Zaujíma vás, ako to na takej ropnej plošine vlastne vyzerá? Ako sa tam vôbec dá dostať a čo všetko treba pre to podstúpiť?

V knihe Cesta na ropnú plošinu sa dozviete o mojej ceste na toto magické miesto. Do detailov napísaný príbeh o tom, aké to je prísť ako cudzinec do novej krajiny, ako som hľadal prvú prácu, spoznával nové miesta a ako som riešil každodenné problémy. Budete mať možnosť prežiť so mnou moje víťazstvá, ale aj pády. Dozviete sa, aké to je ísť na kurz prežitia v prípade núdzového pristátia helikoptéry na mori a letieť na dva týždne do stredu mora. Ďalej, čo sa na takej plošine robí a aký je tam každodenný život.

Kniha poskytuje unikátne informácie, ktoré nemáte možnosť získať nikde inde. Jej súčasťou sú aj fotografie, ktoré vás doslova prenesú na ropnú plošinu. Nakoniec posúďte sami.

Knihu si môžete kúpiť tu, stačí kliknúť na tento link:

https://www.inspirapublishing.eu/p/166/cesta-na-ropnu-plosinu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?