Koľko zarába lekár v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 17.3.2016 o 15:11 | (upravené 11.6.2017 o 16:36) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  11816x

Práca lekára patrí k najlepšie plateným a veľmi vysoko spoločensky ceneným. Ako na tom sú v Nórsku lekári? Aký život žijú v Nórsku?

Lekár

Hneď na úvod chcem napísať, že si vysoko cením prácu lekárov. Je to veľmi ťažká a potrebná práca, ktorú nemôže vykonávať ktokoľvek. Cesta k tomu, aby ste sa stali lekárom, je dlhá, dovolím si napísať všade na svete. Po tom, ako preukážete vaše schopnosti známkami na štúdiu sa môžete uchádzať o štúdium na univerzite. Takmer polovica, z celkového počtu študentov medicíny v Nórsku, študuje v zahraničí. Určite ste počuli o tom, že v Martine študuje niekoľko stoviek nórskych študentov medicínu. Toto štúdium je v Nórsku populárne a súkromná Bjørknes Høyskole spolupracuje s Univerzitou Komenského. Štúdium trvá 1+5 rokov. Prvý rok je kurz v Oslo, po jeho úspešnom ukončení nasleduje 6 týždňový letný kurz v Martine. Po absolvovaní ďalších 5 rokov štúdia dostane študent diplom. Štúdium medicíny sa radí medzi tie najťažšie. Po skončení štúdia sa však nič nekončí, naopak. Všetko sa len začína.

Turnuslege

Po tom, ako študent medicíny úspešne skončí vysokú školu, musí v Nórsku odpracovať 1,5 roka ako turnuslege. Po tom získa oficiálnu nórsku autorizáciu ako doktor. Počas toho roka a pol je niečo ako asistujúci lekár. Je pod dohľadom skúsených lekárov a nemá posledné slovo. Obdoba atestácie na Slovensku. Po úspešnom absolvovaní môže lekár začať samostatne vykonávať svoju činnosť. 

Nemocnica

Množstvo mladých lekárov začína svoju prácu v nemocnici, kde často po získani autorizácie začnú pracovať. V nemocnici to funguje podobne ako na Slovensku. Lekári pracujú na smeny. Spravidla na 12 hodinové smeny (môže sa to lokálne líšiť, počul som, že niekde aj 18 hodinové). Lekári dostávajú základný plat (grunn lønn) a popri tom dostávajú príplatky za nadčasy, rôzne extra služby. Napríklad môžu byť doma, ale majú pohotovosť na telefóne. V prípade, že turnuslege potrebuje pomôcť, môže zavolať skúsenejšiemu kolegovi a požiadať o radu. Alebo v prípade potreby môže byť lekár odvolaný do práce. Mzda doktora v nemocnici závisí od jeho skúseností, od toho, či je vo vedúcej pozícii (primár). Dostať sa ku konkrétnym číslam je veľmi ťažké. Doktori majú základnú časť platu, ktorá začína niekde na úrovni okolo 500 000 NOK/ročne, plus k tomu rôzne príplatky za služby. Na vytvorenie predstavy uvediem 2 príklady. 

1. článok  z roku 2010 

http://www.op.no/nyheter/lege-tjente-154-000/s/1-85-5055300

rozpráva o prípade mladého lekára absolventa, ktorý odpracoval v priebehu 40 dní 28 služieb na pohotovosti, prevažne nočných. Podľa článku  bežne lekár odpracuje na pohotovosti 2-3 služby. Je to neobyčajne veľa vzhľadom na to, že v okolí Larviku je 28 doktorov, ktorí majú povinnosť pracovať na pohotovosti. Mladý lekár tým, že odpracoval tak veľa služieb, zarobil za 6 týždňov viac ako 154 000 NOK (cca 16 200 EUR). V článku sa ďalej píše, že je nezodpovedné a veľmi nebezpečné, že jeden lekár pracoval tak veľa. On na svoju obhajobu povedal, že počas nočných smien mal aj 4 hodiny neprerušeného spánku a cez deň nepracoval, mal voľno a doma spal. V článku sa ďalej uvádza, že lekár dostane za službu na pohotovosti minimálne 5 500 NOK (576  EUR). 

2. článok z roku 2015 

http://www.tk.no/helsevesen/nyheter/millionlonn-til-232-leger-i-helseforetaket/s/5-51-45772

píše, že 232 lekárov pracujúcich v nemocnici dostali viac ako milión NOK na výplate v roku 2 014. Na základe zákona o slobode informácií požiadali novinári o prístup k anonymnému zoznamu platu pre každého, kto zarobil viac ako milión NOK v hrubom v zdravotníctve v kraji Møre og Romsdal. Z prehľadu vyplýva, že 245 zamestnancov zarobilo viac ako milión v roku 2014, z toho bolo 13 vedúcich pracovníkov a 232 lekárov. 245 zamestnancom bolo vyplatených spolu 302 mil. NOK (cca 32 mil. EUR). V priemere si prišiel jeden na 1 232 950 NOK (cca 130 000 EUR). 23 lekárov zarobilo viac ako 1,5 mil. NOK (cca 160 000 EUR). Najlepšie zarábajúcim bol URL lekár, ktorý zarobil 1 977 757 NOK (cca 208 000 EUR). Viac ako riaditeľ Astrid Eidsvik, ktorý dostal ,,iba” 1 630 635 NOK. Mzdy nezahrňujú dôchodok a akékoľvek zamestnanecké benefity. 

Pre predstavu zarábať v Nórsku viac ako milión NOK ročne, je veľmi slušná mzda. Mnohí ľudia, ktorí pracujú na ropných plošinách, toľko nikdy nezarobia. O výške mzdy svedčí aj to, že článok rozpútal ťažkú debatu o mzdách v zdravotníctve.

Praktický lekár

Fastlege v Nórsku - lekár prvého kontaktu. Môže pracovať v klinike, kde je zamestnaný a poberá mzdu alebo má súkromnú prax. V obidvoch prípadoch platí, že jeden fastlege môže mať maximálne do 2 500 pacientov. Zdravotná poisťovňa (v Nórsku je len jedna - Helfo) vypláca fixne na pacienta (podľa údaju z roku 2012,  386 NOK (cca 40 EUR). Zvyšné príjmy lekára sú za výkony od poisťovne + spoluúčasť pacienta, ktorú si pacient hradí sám. Príjmy ponížené o lekárove náklady na prenájom, zariadenie, vybavenie, mzdy pre sestry predstavujú lekárov zisk. Čo je samozrejme risk. Pretože lekárova mzda je priamo závislá od toho, aké množstvo pacientov má a koľko ich ošetrí. V priemere majú lekári 1 150 pacientov a len 2 % majú viac ako 2 000 a len veľmi málo lekárov má 2 500 pacientov. Takže rozhodujúca je kvalita služieb. To rozhoduje aj o cenách. Niektorý lekár si pýta za ošetrenie 245 NOK, niektorý aj 600 NOK. Takže znova sa dá napísať, že lekár môže zarábať aj 700 000 NOK (cca 73 000 EUR/ročne)  alebo aj 2-x toľko. Závisí to len na jeho šikovnosti a službách. Pokiaľ je praktický lekár zamestnaný, dostáva mzdu a + niečo z každého ošetreného pacienta (závisí to na dohode), klinika mu zabezpečuje prísun pacientov a dáva zázemie. Lekári majú každých 10 -15 minút nového pacienta. Ako v každom biznise ide aj tu o obrat. 

Ako všade na svete existujú aj top lekári, ktorí poberajú top mzdu a tiež lekári, ktorí pracujú na čiastočný úväzok a nemajú sa až tak dobre. Ani v Nórsku to nie je inak. Byť lekárom je veľmi zodpovedná práca a tomu nasvedčuje aj výška mzdy, ktorú lekári poberajú. Byť lekárom však automaticky neznamená „byť za vodou“. V Nórsku sú aj lekári, ktorí majú problém získať prácu na stály úväzok a musia pracovať len na záskok (vikariat) aj dlhé roky. Čo samozrejme nie je veľmi istý druh príjmu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?