Za aký čas sa v Nórsku dočkajú sanitky?

Autor: Andrej Tichy | 4.5.2016 o 14:21 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  4617x

Keď si Hannah v apríli tohto roku zlomila prst pri futbalovom zápase, jej matka zavolala na pohotovosť. Po viac ako hodine zvonenia telefón nikto nezdvihol.

V Nórsku funguje od septembra 2015 telefónne číslo 116117, kde pre prípad, že potrebujete medicínsku pomoc, môžete zavolať. Číslo by vás malo presmerovať na pohotovosť, ktorá vám je najbližšie a pomôcť vám. To je teória, ako to vyzerá v praxi? 

Keď si Hannah v apríli tohto roku zlomila prst pri futbalovom zápase, jej matka zavolala na pohotovosť. Po viac ako hodine zvonenia telefón nikto nezdvihol. Neostávalo jej nič iné, ako naložiť dcéru do auta a odviezť ju na pohotovosť do Stavangeru. 

 

196 zmeškaných hovorov

 

Pohotovosť v Stavangeri je neslávne známa ako miesto, kde sa ľudia naozaj boja ísť. Niežeby sa niekto na pohotovosť v prípade núdze nebál ísť, no v Stavangeri je to komplikovanejšie. 

Ľudia často musia hodiny čakať na pomoc, ktorá nie a nie prísť. Každý, kto už niekedy potreboval akútnu lekársku pomoc vie, aké dlhé sú minúty v čakárni. Na túto tému bolo napísaných mnoho článkov, avšak všetky sú len pre predplatiteľov novín Stavanger Afteblad. Spomínané noviny priniesli reportáž o tom, ako sa v deň, keď si Hannah zlomila prst, nedalo dovolať na pohotovosť. Zistilo sa, že neboli jediní. V daný deň mala pohotovosť v Stavangeri 196 zmeškaných hovorov. Na pohotovosti v meste so 126 000 obyvateľmi dvíha telefón jeden človek a ten musí mať aj prestávky a chodiť na záchod. Nikoho to netrápi a dokonca to napíšu verejne do novín.

 

Čas príjazdu sanitky         

 

Na začiatok chcem uviesť, že Nórsko je geograficky oveľa väčšia krajina, a preto je pochopiteľné, že v odľahlých krajoch je priemerný čas príjazdu sanitky dlhší. Na obrázku je štatistika, ktorú priniesli noviny NRK v roku 2014, kde sú v minútach znázornené priemerné časy príjazdu v mestách, kde je najdostupnejšia zdravotná pomoc a tam trvá príjazd sanitky v priemere 16,5 minúty. Samozrejme ak sa dovolajú na pohotovosť. 

 

 

Streľba na pohotovosti

 

V Nórsku to funguje tak, že po príchode na pohotovosť, vám pri okienku dajú vyplniť formulár a dostanete číslo. Čakanie vám ubieha rýchlejšie pri vypĺňaní formulára (má niekoľko strán) a potom už len čakáte. Čakáte a čakáte. Ak máte šťastie, dočkáte sa. Niektorí ľudia to po mnoho hodinovom čakaní vzdali a nahnevaní potom kontaktovali televíziu alebo noviny, v ktorých vznikajú články s titulkami ako „Po 6 hodinovom čakaní na pohotovosti s malým dieťaťom s vysokou horúčkou matka vzdala čakanie“. Jeden pán to 22. novembra 2014 už nevydržal. Nevedno, čo ho tak naštvalo, vytiahol pištoľ a vystrelil smerom na zamestnancov za okienkom. Našťastie netrafil a nikto nebol zranený. Určite to stojí za zamyslenie, prečo vznikajú takéto situácie na mieste, kde by mali ľuďom pomáhať. A čo sa stane, keď na budúce bude strelec lepšie mieriť? 

 

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.

 

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?