Za aký čas sa v Nórsku dočkajú sanitky?

Autor: Andrej Tichy | 4.5.2016 o 14:21 | Karma článku: 11,15 | Prečítané:  4681x

Keď si Hannah v apríli tohto roku zlomila prst pri futbalovom zápase, jej matka zavolala na pohotovosť. Po viac ako hodine zvonenia telefón nikto nezdvihol.

V Nórsku funguje od septembra 2015 telefónne číslo 116117, kde pre prípad, že potrebujete medicínsku pomoc, môžete zavolať. Číslo by vás malo presmerovať na pohotovosť, ktorá vám je najbližšie a pomôcť vám. To je teória, ako to vyzerá v praxi? 

Keď si Hannah v apríli tohto roku zlomila prst pri futbalovom zápase, jej matka zavolala na pohotovosť. Po viac ako hodine zvonenia telefón nikto nezdvihol. Neostávalo jej nič iné, ako naložiť dcéru do auta a odviezť ju na pohotovosť do Stavangeru. 

 

196 zmeškaných hovorov

 

Pohotovosť v Stavangeri je neslávne známa ako miesto, kde sa ľudia naozaj boja ísť. Niežeby sa niekto na pohotovosť v prípade núdze nebál ísť, no v Stavangeri je to komplikovanejšie. 

Ľudia často musia hodiny čakať na pomoc, ktorá nie a nie prísť. Každý, kto už niekedy potreboval akútnu lekársku pomoc vie, aké dlhé sú minúty v čakárni. Na túto tému bolo napísaných mnoho článkov, avšak všetky sú len pre predplatiteľov novín Stavanger Afteblad. Spomínané noviny priniesli reportáž o tom, ako sa v deň, keď si Hannah zlomila prst, nedalo dovolať na pohotovosť. Zistilo sa, že neboli jediní. V daný deň mala pohotovosť v Stavangeri 196 zmeškaných hovorov. Na pohotovosti v meste so 126 000 obyvateľmi dvíha telefón jeden človek a ten musí mať aj prestávky a chodiť na záchod. Nikoho to netrápi a dokonca to napíšu verejne do novín.

 

Čas príjazdu sanitky         

 

Na začiatok chcem uviesť, že Nórsko je geograficky oveľa väčšia krajina, a preto je pochopiteľné, že v odľahlých krajoch je priemerný čas príjazdu sanitky dlhší. Na obrázku je štatistika, ktorú priniesli noviny NRK v roku 2014, kde sú v minútach znázornené priemerné časy príjazdu v mestách, kde je najdostupnejšia zdravotná pomoc a tam trvá príjazd sanitky v priemere 16,5 minúty. Samozrejme ak sa dovolajú na pohotovosť. 

 

 

Streľba na pohotovosti

 

V Nórsku to funguje tak, že po príchode na pohotovosť, vám pri okienku dajú vyplniť formulár a dostanete číslo. Čakanie vám ubieha rýchlejšie pri vypĺňaní formulára (má niekoľko strán) a potom už len čakáte. Čakáte a čakáte. Ak máte šťastie, dočkáte sa. Niektorí ľudia to po mnoho hodinovom čakaní vzdali a nahnevaní potom kontaktovali televíziu alebo noviny, v ktorých vznikajú články s titulkami ako „Po 6 hodinovom čakaní na pohotovosti s malým dieťaťom s vysokou horúčkou matka vzdala čakanie“. Jeden pán to 22. novembra 2014 už nevydržal. Nevedno, čo ho tak naštvalo, vytiahol pištoľ a vystrelil smerom na zamestnancov za okienkom. Našťastie netrafil a nikto nebol zranený. Určite to stojí za zamyslenie, prečo vznikajú takéto situácie na mieste, kde by mali ľuďom pomáhať. A čo sa stane, keď na budúce bude strelec lepšie mieriť? 

 

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.

 

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?