Najkrajšie majáky v Nórsku

Autor: Andrej Tichy | 6.7.2016 o 19:05 | (upravené 6.7.2016 o 19:46) Karma článku: 6,54 | Prečítané:  2634x

Pre našinca, exotická stavba akou maják bez pochyby je, je v Nórsku bežná súčasť pobrežia. Na prechádzku po najkrajších majákoch v Nórsku vás zoberie môj dnešný blog. 

 

Maják (Fyr)

 

Členité pobrežie Nórska je posiate majákmi. V minulosti (ešte pred vynájdením GPS) sa zradné miesta označovali. Tie najzradnejšie bolo nutné označiť tak, aby ich bolo v zlom severskom počasí za každých podmienok vidno. Znie to možno až príliš symbolicky (a jednoducho), majáky vysielali lúč svetla, ktorý ukázal cestu námorníkom. Keďže Nórsko má tisíce kilometrov morského pobrežia a je národom moreplavcov, je posiate majákmi najrôznejších foriem a tvarov. Ja som pre vás vybral tri (pre mňa) najkrajšie.

 

Vlog 

 

 

Fjøløy Fyr 

 

Fjøløy bol postavený v roku 1849 a nachádza sa v Rennesøy kommune severne od Stavangeru. Neďaleko neho sa nachádza turisticky navštevované miesto Utstein Kloster. Možno práve preto ho mnoho turistov prehliada. V oblastiach bol v 10. storočí čulý rybársky ruch, a preto bol postavený na tomto mieste maják. V tomto období sa akoby roztrhlo vrece so stavbou majákov a v jedinom roku bolo postavených osem nových majákov medzi Bergenom a Stavangerom. Prvé roky horelo svetlo v majáku iba počas noci. Dom na obsluhu majáku mal rozmery 2,5x 2,5 m. O chod majáka sa staral farmár, ktorý býval v okolí. V roku 1852 bol maják v prevádzke 7 mesiacov a v roku 1855 už desať. V roku 1866 bola pristavená nová budova majáka, ktorá mala 70 m2. V tej dobe bol správca majáka zodpovedná práca. Bolo veľmi dôležité, aby sa za zlého počasia a tmy lode vedeli navigovať a trafili do prístavu. V roku 1977 bol maják automatizovaný a od tej doby je neobývaný. 

 

 

Tungenes Fyr

 

Je miesto, v blízkosti ktorého bývam a navštívil som ho nespočet ráz. V lete, v zime, cez deň, v noci. V zime je to miesto, kde je výhľad na sever a dá sa tam pozorovať polárna žiara. Samotný maják bol vybudovaný v roku 1828 v Randaberg kommune neďaleko Stavangeru. Práve Tungenes maják bol kľúčový pre lodnú dopravu v Stavangeri. Toto miesto je vstupnou bránou do Byfjordu, ktorý vedie priamo do Stavangeru. Preto bol postavený ako jeden z prvých. Od roku 1984 je maják nepoužívaný a je v ňom stála expozícia venovaná majáku. Môžete tu vidieť, ako žili strážcovia majáku v tridsiatich rokoch 20. storočia. Toto miesto má veľmi veľké čaro a odporúčam ho navštíviť každému, kto pôjde okolo bez ohľadu na počasie alebo ročné obdobie. Ak prídete v noci, možno uvidíte aj mihajúcu sa polárnu žiaru.

 

 

Feistein Fyr

 

Maják, ktorého čaro je vidieť z pláže neďaleko Kleppu. Už z diaľky (viac ako 2 km od pobrežia) je vidno, že sa jedná o výnimočné miesto. Snáď od prvého dňa, čo som bol na pláži Bore strand ma to lákalo na ostrov. Tento rok sa mi podarí dostať sa na ostrov pozrieť si maják zblízka. Maják sa nachádza v Klepp kommune a bol vybudovaný v roku 1859 na ostrove, na ktorý v zime narážajú mohutné vlny Severného mora. Strážci majáku museli na ňom bývať a častokrát sa na ostrov kvôli počasiu a silným vlnám nedalo z majáka dostať na pevninu aj niekoľko dní. Maják je opustený od roku 1989 a momentálne slúži ako turistická ubytovňa. Na facebooku môžete nájsť stránku priateľov majáka, ktorí sa o maják starajú a za poplatok asi 20 EUR vás prevezú cez more loďou a ukážu vám maják. Ak by ste chceli prenocovať asi za 10 EUR na osobu, tak môžete. Keď o ubytovanie na majáku nie je veľký záujem, je šanca, že budete mať noc na ostrove sami pre seba. 

 

 

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie (píše Ivan Mikloš)

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

ŠPORT

Hamšík zrejme pôjde do Číny: Chcel by som skúsiť niečo nové

Som sklamaný, že nám opäť titul ušiel, uviedol Marek Hamšík.


Už ste čítali?