Ako funguje škôlka v Nórsku?

Autor: Andrej Tichy | 23.9.2016 o 10:16 | (upravené 23.9.2016 o 11:15) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  14013x

Na svete snáď niet krajiny, o ktorej by sa viac diskutovalo v súvislosti s deťmi. Zaujíma vás, ako funguje škôlka a ako sa starajú o deti v Nórsku? Čítajte ďalej.

Hneď na začiatok chcem napísať, že som nikdy v žiadnej škôlke nepracoval (a ani nemám túto ambíciu). O tom, ako to funguje v škôlke v Nórsku, som sa rozprával s pani, ktorá v Nórsku roky pracuje v škôlke a teda mám informácie z prvej ruky. 

V prípade, že by ste mali chuť ma ukrižovať alebo rozniesť po internete za to, čo som napísal.

Každá škôlka v Nórsku (a asi aj všade na svete) je iná a teda ak máte inú skúsenosť, môže to byť spôsobené tým, že vaša skúsenosť pochádza z iného miesta. 

Škôlka

Do škôlky chodia v Nórsku deti od 0 do 6 rokov. Škôlka má oddelenia, kde sú deti umiestnené podľa veku a potrieb. V škôlkach je viac stupňov učiteliek. Od asistentov bez pedagogického vzdelania cez fagarbeiderov až po učiteľky s pedagogickým vzdelaním. Dúfam, že mi odpustíte, ja ich budem všeobecne nazývať učiteľky. Jedlo v škôlkach je väčšinou suchá strava, chlieb so salámou, džemom, šunka, syr, pašteka. V niektorých škôlkach sa raz do týždňa navaria cestoviny s párkami alebo pizza. Výnimočne majú škôlky teplú stravu (catering). Keďže deti trávia veľmi veľa času vonku, učiteľky nosia jedlo v batohu. Nie je nič výnimočné, že deti jedia svoj obed na prechádzke niekde vonku. Keď je možnosť, sedia na lavičke, keď nie je, sadnú si kľudne na zem. To, že im prší na chlieb a jedia ho úplne premočený, vôbec nikomu nevadí. 

Sladkosti sa v Nórsku berú veľmi prísne. Sú dovolené len cez víkend a deti si to náležíte užívajú. V prípade, že  dieťa cudzinca dostane na desiatu so sebou do škôlky sladkosť, často to vyvolá rozruch u učiteliek. Nedodržiavanie tohto zákazu vyvoláva často pohoršenie. 

Práca

Na to, aby ste v Nórsku mohli pracovať v škôlke ako asistent, častokrát nepotrebujete žiadne vzdelanie. Mnoho mladých Nórov pracuje ako asistent v škôlke len preto, že tam pracuje ich mama alebo niekto z rodiny. Častokrát sú to 18-roční mladí ľudia, ktorí majú základnú školu alebo 2-ročnú strednú školu. Na pozíciu ako fagarbeider by ste mali mať vzdelanie a fagbrev (výučný list)barne og ungdoms arbeider, ale tiež to nie je vždy vyžadované. Na pozíciu pedagóga už musíte mať vyššie pedagogické vzdelanie. Zamestnanci v škôlke mávajú rôzne školenia ohľadom toho, ako sa majú správať k deťom a ako postupovať v prípade, že s dieťaťom nie je niečo v poriadku. Napríklad, keď majú podozrenie, že dieťa môže byť týrané, kedy majú kontaktovať barnevernet a ako postupovať v jednotlivých prípadoch. 

Na oddelení, kde je dvanásť detí, pracujú najmenej štyria zamestnanci. V prípade, že niekto ochorie, nastáva chaos a pochybnosti, či také množstvo detí zvládnu len traja. Cez prázdniny sa občas stáva, že je v škôlke viac zamestnancov ako detí. Pedagógovia v škôlke majú na plánovanie si týždňa takmer celý deň.

Výchova

Deťom sa v škôlke takmer nič nezakazuje. Deti sa nehrešia, keď napríklad ničia hračky a hádžu oblečenie na zem. Deti majú veľmi veľkú voľnosť a tým pádom nemajú rešpekt a disciplínu. Deti trávia veľmi veľa času v prírode, chodia na prechádzky, na ryby, pozerať zvieratá (bez ohľadu na počasie). V prípade dažďa má každé dieťa oblečenie do dažďa. V zime majú deti teplé oblečenie a väčšinu času trávia von. Deti si nosia jedlo v batohoch, keď dieťa nemá batoh, nesie ho učiteľka. 

Preháňanie

Ak dieťa zakašle alebo plače, berie sa to vážne. Keď dieťa plakalo pol hodinu po príchode do škôlky, bolo červené a rozhorúčené, zavolali matke. Brali to veľmi vážne, že musia dieťaťu odmerať teplotu a zavolať matke. Choré deti nemôžu byť v škôlke s ostatnými.

V prípade, že sa dieťa len trochu udrie (nemá zranenie ani viditeľné poranenie), sa dieťaťu nalepuje náplasť. A tak môžete vidieť v škôlke pobehovať množstvo zdravých detí polepených farebnými náplasťami.

Zahraničné deti

Zahraničným deťom sa zo zákona v Nórsku má venovať pol hodina týždenne pod dohľadom psychológa. Niečo ako jazykový tréning. Nórsko je povinné zabezpečiť človeka, ktorý rozpráva materinským jazykom dieťaťa, aby si dieťa zachovalo svoj jazyk a kultúru. V praxi to tak nie je vždy. Častokrát to býva menej a niekedy vôbec. Cudzojazyčným deťom sa nevenuje nejaká zvýšená starostlivosť. 

Cena

Škôlky v Nórsku sú platené. Ceny sa samozrejme líšia podľa miesta a služieb. Štát reguluje cenu škôlky a stanovuje maximálnu cenu. Napríklad Stavanger kommune to je  2655 NOK (cca 260 EUR/mesačne).

http://stavanger.kommune.no/no/Tilbud-tjenester-og-skjema/Barn-og-familie/barnehage/Priser-og-betaling-2011/

Nad túto hranicu nemôže žiadna domácnosť platiť viac ako 6 % príjmu domácnosti. To znamená, že rodina s ročným spoločným príjmom menej ako 486750 NOK má právo na kompenzáciu. V prípade, že má rodina menší spoločný ročný prijem ako 180 136 NOK, je od platenia oslobodená. 

 

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.

Alebo  http://andrejtichy.com

article_photo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Víchrica spustošila tretinu hory. Po 20 rokoch na mieste rastie hustý les

V júli 1996 zasiahla Osrblie silná veterná kalamita. Lesníci ju spracovávali dva roky, dnes na mieste rastie hustý les.


Už ste čítali?