reklama

Aká je budúcnosť práce?

V roku 1919 bol uzákonený osem hodinový pracovný čas. Od tej doby sa aj vplyvom technológie zvýšila produktivita práce x-násobne. Prečo ľudia stále pracujú osem hodín?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Inštitúcia práce

Ľudia pracovali od počiatku. Postupom času sa však práca a jej význam menili. Dovolím si napísať, že žijeme v dobe, kedy sa zmyslel práce zmení najdramatickejšie v dejinách. Nejde len o zmysel práce, ale hlavne o to, ako samotnú prácu ľudia vnímajú.

História

Prvotný zmyslel práce bol obživa. Ľudia lovili, zbierali, neskôr pestovali a chovali. Od momentu, keď sa začala tvoriť ľudská spoločnosť, začali ľudia organizovane pracovať. Niektorí pracovali slobodne, iní otrocky. Všetci však pracovali väčšinu svojho života. Práca bola povinnosť. Bolo to tak veľmi dlho až do momentu priemyselnej revolúcie. Dovtedy väčšina ľudí pracovala v poľnohospodárstve, aby mali čo jesť. Až tak veľa iných možností nebolo. Pracovali od svitu do mrku. V zime pracovali samozrejme menej. Vplyvom priemyselnej revolúcie ľudia začali pracovať za prísnych podmienok vo fabrikách. Tu mohli pracovať celoročne, pod umelým osvetlením. Pracovalo sa 12-16 hodín denne, šesť až sedem dní v týždni. Ľudom sa samozrejme nepáčilo všetok svoj čas tráviť v práci, a tak sa postupne pracovný čas skrátil v roku 1919 na osem hodín. To bolo takmer pred sto rokmi. Stačí sa obzrieť spätne, ako sa zmenil svet za posledných desať rokov. Aký bol svet pred 40 rokmi? A prečo stále chodíme do práce na tak isto dlho, ako pred sto rokmi? Inštitúcia práce je veľmi zastaraná a bude sa musieť zmeniť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zmena

To najhlavnejšie čo sa zmenilo, je pohlaď ľudí na prácu. Stále častejšie sa stretávam s ľuďmi, ktorí hľadajú v práci naplnenie a rozmýšľajú nad tým, aký život im daná práca umožní žiť. Dnešní mladí ľudia neberú prácu ako niečo, čo musia robiť, aby mali čo jesť. Práca sa začína stávať miestom, kde chodíme príjemne tráviť svoj čas. Mladí ľudia chcú voľnosť, nie sedieť každý deň v kancelárii a pozerať sa z okna, ako je vonku krásne. Môže za to dostupnosť informácií. Dnes si každý a zadarmo môže pozrieť, ako žijú iní ľudia. A to je začiatok zmeny, chcenie.

Poviete si: „To je síce pekné, ale každý musí chodiť do práce!“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Už ani toto neplatí. Koľko ľudí v spoločnosti nepracuje? Dostáva sociálne dávky a iné dávky! Áno, je ich veľa a bude ich ešte viac. V minulosti žiadne sociálne dávky neexistovali. Museli ste sa uživiť vlastnou silou. Mnoho krajín rozpráva o základnom príjme.

„No ale to je niečo iné.“

„A v čom?“ Dnes existuje už niekoľko generácií ľudí, ktorí nikdy nepracovali a ani nikdy nebudú. A žijú, bývajú, majú deti. Takže práca už nie je nutná pre to, aby človek prežil.

Realita

Žijem v Nórsku v meste, kde začali skúšobne prevádzkovať autonómny autobus, bez šoféra. Bude skúšobne chodiť. Keď sa to osvedčí, čo myslíte, ako dlho bude trvať, kým si dopravcovia spočítajú náklady na mzdy ľudom a investíciu do technológie? Jeden z najväčších internetových predajcov na svete Amazon prichádza so službou Amazon Go od jari 2017 obchod bez pokladní. Umelá inteligencia presne vie, aký tovar si zákazník zobral a zaúčtuje mu ho. Čo myslíte, ako dlho bude trvať, kým sa takáto služba masovo rozšíri? Každá samoobslužná pokladňa v Supermarkete, každý robot vo fabrike, každý samo jazdiaci taxík znamená stratené pracovné miesto pre človeka. Keďže technologická revolúcia je v plnom prúde a technológia je stále lepšia na tu istú prácu, na ktorú bola potreba ľudí v minulosti, dnes už ľudí netreba takmer vôbec. Ľudia sú drahší ako technológia. Dnes, v časoch nízkej nezamestnanosti, je možno ťažké uveriť, keď napíšem, že nezamestnanosť ľudí bude stúpať. Ale tak to bude. Netvrdím to len ja, ale množstvo iných ľudí to predpovedá tiež. Populácia ľudí na svete rastie. Aj keby nerástla technológia, zmenšuje počet pracovných miest. Keď ľudská nezamestnanosť prekročí únosnú hranicu, budú politici nútení dať ľuďom peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Peniaze odkiaľ?

Keď nebude exitovať povolanie šofér alebo predavačka atď... čo budú títo ľudia robiť? Odkiaľ zoberie štát peniaze na ich základný príjem? Sociálne dávky alebo nazvite to akokoľvek chcete. Zodpovednosť ostane na štáte a ten ako regulátor zákonov prehodí horúci zemiak podnikateľom. Zavedie dane za technológiu. Chcete mať taxislužbu bez šoférov, musíte zaplatiť daň za to, že nezamestnávate ľudí.

Význam práce

Ako som už písal, žijem v Nórsku a vidím veľa ľudí, ktorí nechodia do práce. Majú fajn život a živí ich štát. Formou rôznych dávok dostávajú peniaze. Nech to znie akokoľvek zle, ale toto je budúcnosť práce. Ľudia nebudú musieť chodiť do práce. Určite nie v dnešnom slova zmysle. Nie na osem a viac hodín. Chodenie do práce sa stane sociálnou aktivitou. Niečím prijemným napríklad ako je dnes nakupovanie. Keďže v budúcnosti ľudia nebudú nakupovať ako dnes. Veď na čo by ste zabíjali svoj čas chodením do obchodu, keď všetko príde k vám domov. Nebude to samozrejme zmena zo dna na deň. Pracovný čas sa bude postupne skracovať, až raz budú ľudia chodiť do práce na pár hodín. Niekto pôjde v pondelok, niekto v utorok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som blázon? 

Predstavte si, čo by o vás povedali, keby ste pred 300 rokmi ľudom povedali to, ako žijete dnes.

Asi by vás upálili.

Nehovoriac o tom, že svet sa za posledných 30 rokov vyvinul viac ako za tisíc rokov kedykoľvek predtým. Čo bude za ďalších 30-40 rokov? Keď „toto“, čo je dnes, sa stalo za tak krátko? Keď sa bavíte dnes s dvadsaťročnými ľuďmi a počujete ako hovoria o dôchodku.

„Veď my sa ho možno ani nedožijeme.“

 Áno, s tým súhlasím, lebo ľudia, ktorí majú dnes 20-30, nikdy do žiadneho dôchodku nepôjdu! V porovnaní s dnešným objemom práce bude každý človek na dôchodku cely život. Rozdiel bude len v tom, aké veľké percento z jeho príjmu bude tvoriť občasná práca.

Ak mi dnes niekto predpovedá, že ja pôjdem na dôchodok v 67 rokoch, zasmejem sa. Do akej práce chcete, aby chodili tak starí ľudia, keď žiadna nebude?

Ak sa vám páčil môj blog, viac info a zaujímavých príbehov nájdete na mojom Facebooku. Stačí kliknúť na obrázok.

Alebo http://andrejtichy.com 

 

Obrázok blogu
Andrej Tichy

Andrej Tichy

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  80
  •  | 
  • Páči sa:  13x

Aplikovaná informatika. Viac info o mne nájdete na: www.AndrejTichy.com www.kuriatkospinkacik.sk Zoznam autorových rubrík:  CestovanieRopné plošinyNórskoBudúcnosťSúkromnéNezaradenéPostrehy

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu