Ktoré povolania zaniknú ako prvé?

Autor: Andrej Tichy | 17.2.2017 o 14:20 | (upravené 20.2.2017 o 11:35) Karma článku: 10,33 | Prečítané:  20164x

Predpokladá sa, že do desať rokov zanikne tretina povolaní. Ktoré povolania zaniknú medzi prvými? Nie som žiadny veštec a informácie v mojom článku sú len úvahou, odvodením súčasného stavu.

Moja prognóza sa môže, ale aj nemusí naplniť...

Taxikári

Určite ste už počuli o samo jazdiacich taxíkoch.

,,Áno, áno, ale ako dlho to bude trvať, kým sa v našich podmienkach zavedú?"  Správna úvaha. Môže to trvať veľmi dlho. Je tu ešte jedna väčšia hrozba a to je záplava aplikácií. Nemyslím tie, ako UBER, z ktorých sa platia dane. Je kopec iných, kde sa platí peniazmi, facebokové skupiny, kde vás odvezú za pár drobných. Poviete si, ,, Ale veď tí ľudia na tom zarobia! "  Áno, zarobia. Problém je v tom, že nikto z toho nezaplatí dane, zdravotné a sociálne poistenie. To bude mať za následok to, že naozajstný taxikár bude sedieť na parkovisku. Čakať celý deň na to, či niekto zavolá a nakoniec nezavolá, sa nikomu dvakrát nechce. Preto si myslím, že ak taxikári nevymiznú, tak do desať rokov ich bude len malý zlomok z dnešného počtu.

Šoféri

Tu už nehrozí, že človeka vytlačí aplikácia. Skôr to bude stroj. Predstavte si autonómne nákladné auto, ktoré ide samo. Nikdy nenabúra, nemusí stáť, nie je choré, netreba mu platiť mzdu. Sen každého prepravcu! Je len otázka času, kedy bude technológia dostupná.

Predavači

Zanedlho spúšťa Amazon sieť svojich obchodov Amazon go. Keď sa to odskúša a technológia bude fungovať, nájdu sa ďalšie obchody, ktoré vymenia zamestnanca za umelú inteligenciu. Znova to bude lacnejšie a každý predajca rád ušetrí. Nakoniec sa vymyslí systém aj na to, aby sa tovar dopĺňal do regálu bez pomoci človeka a bude „vymaľované“. Ďalšia z vecí, čo hrá v neprospech predavačov, sú internetové obchody. Každoročne objem internetového obchodu rastie. Je to ľahšie a pohodlnejšie.

Banky

Za pár rokov bude pani za okienkom v banke možno tak v múzeu na obrázku. Je to normálny trend vo vyspelých krajinách. Cez internet vybavíte všetko: úver, hypotéku, sporenie, poistenie. Nepotrebujete nikoho fyzicky stretnúť a ani nič podpísať. Podpíšete cez elektronický podpis a máte novú hypotéku. Ľudí v banke nahrádzajú roboty. Sú efektívnejšie a lacnejšie. Fyzické pobočky banka zavrie, ušetrí na mzde zamestnancov a náklady za nájom atď. Banka bude na internete otvorená stále.

Reklama

Najväčšia reklamná agentúra na svete Facebook mení trh marketingu. Prečo nie? V marketingu sú celosvetovo obrovské peniaze. A keďže sociálne siete vládnu svetu, dobre zacielená marketingová kampaň na Facebooku môže urobiť zázraky. Bežný spotrebiteľ to nevie urobiť sám. Ale čo, keď Facebook odkrojí z koláča marketérom ešte viac? Predstavte si aplikáciu, kde si naozaj úplne každý bude schopný vytvoriť super kampaň za päť dolárov a obíde tým marketéra? Alebo začne ponúkať externého social media managera za zlomok terajšej ceny. Možno áno, možno nie. Každopádne marketing tiež prechádza zmenou a každý zamestnanec je náklad.

Výrobní pracovníci

Je úplne jasné, že tie najjednoduchšie práce, na ktoré nie je treba vysokokvalifikovaných ľudí, sa nahrádzajú prvé strojmi. Dnes sme dospeli do bodu, že už aj miesto, kde je potreba vysokokvalifikovaných zamestnancov, sa oplatí vymeniť za stroje. Je to jednoducho lacnejšie. Čo také automobilky? Alebo iné výrobné závody, kde je veľký tlak na produktivitu a efektivitu?

HR

Human resouce alebo zamestnanci ľudských zdrojov, alebo personalisti. Väčšinou ľudí neobľúbení, ktorí vyberajú nových zamestnancov do firmy a riešia všetky personálne  problémy so zamestnancami. Každý HR bude teraz oponovať.

,,My sme tí, čo vyberajú kvalitu do firmy. My sme tí, čo tvoria úžasný tím a kolektív!"

Každý HR vie, že mzda zamestnanca je náklad. Ak sa v príbehu pár rokov vytvorí a osvedčí aplikácia, ktorá dokáže celý proces náboru zefektívniť, vybrať spomedzi stoviek cv-čiek tých top päť kandidátov na pohovor, čo budete robiť? Množstvo ľudí zastáva názor: „Prečo by mi mal personalista vyberať človeka do tímu, s ktorým budem spolupracovať ja? Čo personalista vie o tom, kto je lepší programátor alebo lekár?“ Aplikáciu pre výber top kandidáta si personalizujete za pár minút. Prácu miesto HR urobí za minútu a vyvoleným pošle automaticky e-mailom pozvánku na pohovor. Na pohovor si každý šéf nájde dve hodiny času. Ale čo tá ostatná práca? A kto bude vyhadzovať ľudí? Raz som o tom videl film. Volal sa ,,In the air." Bol o nájomnom HR, ktorý lietal po USA a vyhadzoval ľudí. Hrá v ňom George Cloony, ženám sa bude páčiť. Prečo nie? Budú dvaja, traja externí HR katovia  pre celú BA a okolie.

,,Ak ste náhodou HR a budete si čítať v budúcnosti moje CV, ja som to tak nemyslel. Mám vás rád a myslím si, že ste najdôležitejší vo firme. A chcel by som u vás pracovať odtiaľ potiaľ."

Samozrejme je kopec povolaní, ktoré v budúcnosti zaniknú. Určite sa zmení aj spôsob, ako sa budú hľadať zamestnanci. Avšak nie všade. V dedinke, kde žije 500 ľudí, to možno nepocítia tak, ako v hlavnom meste. A možno áno. Napíšte mi váš názor. Čo si myslíte, ktoré povolania zaniknú ako prvé?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Víchrica spustošila tretinu hory. Po 20 rokoch na mieste rastie hustý les

V júli 1996 zasiahla Osrblie silná veterná kalamita. Lesníci ju spracovávali dva roky, dnes na mieste rastie hustý les.


Už ste čítali?