Sviečková za 10 EUR

Autor: Andrej Tichy | 14.5.2017 o 17:48 | Karma článku: 10,73 | Prečítané:  10449x

,,My v Nórsku kúpime maximálne mlieko, maslo a chlieb. Všetko ostatné je zo Švédska. Napríklad mäso sme doma nekúpili roky.“

Jednou z  výhod života v okolí Osla je blízkosť Švédska.

Hlavná výhoda života v Nórsku je blízkosť Švédska?

Možno to znie zvláštne, ale je to tak. Pochopíte to veľmi rýchlo. Za niečo dlhšie ako hodinu. Toľko trvá cesta. Po prekročení hranice sa v strede lesa objaví supermarket. Ďalší, ďalší a ďalší. Je ich tam množstvo. Vyrástli doslova ako huby po daždi. Cezhraničné nákupy sú dlhé roky populárnou aktivitou. Dôkazom toho je, že sa na parkovisku vo Švédsku cítite ako v Nórsku. Všetky auta sú z Nórska.

Kolega v práci mi hovoril:

"My v Nórsku kúpime maximálne mlieko, maslo a chlieb. Všetko ostatné je zo Švédska. Napríklad mäso sme doma nekúpili roky.“

Harryhandel

Pre vytvorenie si  predstavy, fenomén cezhraničného nakupovania prinesie ročne okolo 12 miliárd NOK do Švédska (číslo je z roku 2013). To je pre predstavu (pri kurze 1EUR=9,5 NOK)  okolo 1,26 miliárd EUR. Niet sa čomu čudovať. Ceny v švédskych obchodoch sú častokrát tretinové oproti nórskym.

Sviečková za 10 EUR

Keď prídete z nórskeho obchodu do švédskeho, je to rozdiel ako medzi dňom a nocou. Potraviny sú v Nórsku drahé a výber je oveľa menší. Čo je na jednu stranu dobre, že si chránia svoj domáci trh a preferujú svoje domáce produkty. Na druhú stranu ja ako spotrebiteľ si radšej kúpim sviečkovú za 10 EUR/kg vo Švédsku ako v Nórsku za 30 EUR/kg. Na mäse je rozdiel v cene asi najviditeľnejší. Dlho som stál a pozeral na cenovku. Hlavou mi behala myšlienka. Ako je možné, že sviečková stoji tak málo? Na Slovensku stoji 26 EUR/kg a tu 10 EUR? To nie je možné. V tom musí byť nejaký háčik. Krajina pôvodu. Nemecko! Žiadna Afrika alebo Brazília. Ako to je možné? Kúpil som ju, zjedli sme ju. Bola výborná!  

 Pre vytvorenie si predstavy prikladám zopár príkladov.

(neberte to extrémne presne, kurz voči EUR a prepočet je zaokrúhlený. Ak je momentálne kurz 9,5 a ja píšem, že sviečková stoji 10 EUR a nie presne 10,421 EUR, nesnažím sa vás oklamať. Iba zjednodušujem prepočet).

Nórsko:

Sviečková 30 € /kg

Kuracie prsia  12 € /kg

Víno  11 € /0,7 l

Zemiaky  1,6 € /kg

Švédsko:

Sviečková 10 € /kg

Kuracie prsia  6 € /kg

Víno  6 € /0,7L

Zemiaky  0,5 € /kg

Čo sa najviac oplatí?

Tradične alkohol je v Nórsku veľmi drahý a predáva ho iba štát v špecializovaných obchodoch Vinmonopolet. Vo Švédsku je tiež čiastočná prohibícia a nápoje s obsahom nad 3,5 %  alkoholu sa predávajú iba v obchodoch Systembolaget. Cena oproti nórskej je takmer polovičná. Vo švédskom obchode môžete kúpiť 12x0,5 l pív v akcii za 10 EUR, v Nórsku by vás to stálo okolo 36 EUR. Švédske pivo je však slabšie, má iba 3,5 % obsah alkoholu. A tak sa vám môže stať, že si kúpite napríklad Pilsner Urquel s obsahom alkoholu 3,5%.

Všetci tabakoví nadšenci chodia zo Švédska s plnými kuframi snusu a cigariet. Keďže ja tomuto športu neholdujem, presné ceny neviem, ale orientačne je to zhruba o polovicu lacnejšie.

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že nakupovanie vo Švédsku je veľmi populárne a oplatí sa. Ušetriť sa dá nielen na potravinách, alkohole a tabaku, ale aj na záhradnom nábytku či oprave auta. Za hranicou je možné všetko a lacnejšie. Kým tu bude táto možnosť, tisíce ľudí z blízkeho alebo ďalekého okolia budú často chodiť na výlet a podporovať túto víkendovú kultúru.

 

A tak Heia, heia Sverige...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Víchrica spustošila tretinu hory. Po 20 rokoch na mieste rastie hustý les

V júli 1996 zasiahla Osrblie silná veterná kalamita. Lesníci ju spracovávali dva roky, dnes na mieste rastie hustý les.


Už ste čítali?