Ako sa dostať na ropnú plošinu?

Autor: Andrej Tichy | 30.10.2018 o 18:51 | (upravené 30.10.2018 o 18:59) Karma článku: 10,06 | Prečítané:  7980x

Za roky, čo píšem o tejto téme, mi prišli stovky mailov s tou istou otázkou. Andrej, poraď mi, ako si nájsť prácu na ropnej plošine? Tu je moja odpoveď.

Sen

Prvým desiatkam ľudí som sa trpezlivo snažil odpísať a vysvetliť. Keď to už nešlo, napísal som o tom článok. Keď ani to nepomohlo, napísal som knihu, v ktorej som zhrnul všetko, čo viem a podrobne opísal moju cestu za snom. V knihe som písal o tom, ako som sa z bodu nula dostal na plošinu. Aj napriek tomu mi ľudia stále píšu tú istú otázku. A preto som sa rozhodol napísať ešte jeden článok, ku ktorému som natočil aj video, kde to podrobne zhrniem.

Nemám čas

Keď som moje vedomosti zhrnul do článku a poslal link ako odpoveď niekomu, kto ma žiadal o radu, boli aj takí, čo mi napísali, že oni nemajú čas, si to prečítať. To isté sa opakovalo, keď som im neskôr napísal, že všetko, čo o tom viem, je zhrnuté v mojej knihe.

Ako sa opovažujem žiadať, aby si niečo prečítali? 

Pre tých, ktorí majú chuť dozvedieť sa niečo viac, ako je vo videu, tu je link na moju knihu.

Potrebujem peniaze

Jedna vec sa v mailoch, ktoré mi prichádzajú, často opakuje. Ľudia mi píšu, že majú veľké finančné problémy a potrebujú rýchlo zarobiť. Preto som o tom toľko písal, aby každý pochopil, že ísť na ropnú plošinu nie je rýchly proces. Mne osobne to trvalo tri roky. Stálo ma to veľké množstvo energie a musel som sa naučiť po nórsky na slušnej úrovni. Taktiež ma to stálo peniaze, ktoré som do toho musel investovať ja sám.

Príklad

Zasnívajme si teraz trochu. Dnes pošlete váš fantastický životopis a v priebehu budúceho mesiaca idete na pohovor do Nórska. Samozrejme letenku a ubytovanie si platíte sami. Máte obrovské šťastie a zoberú vás. Ani im nevadí, že nemáte offshore kurz. Dokonca vám ho zaplatia. Kurz je za dva týždne a vy si musíte zohnať ubytovanie v Nórsku a kúpiť letenky, keď úspešne spravíte kurz v anglickom jazyku. Predpokladajme, že nórsky neviete. Tak za dva mesiace od dnešného dňa sa dostanete na plošinu. Výplata vám príde nasledujúci mesiac pätnásteho. To je príklad, že by úplne všetko perfektne klaplo. Čo sa nestáva. Vtedy by ste sa dostali k peniazom za minimálne tri mesiace. Čiže ak súrne potrebujete peniaze, toto asi nie je tá najrýchlejšia cesta.

Učiť sa, učiť sa, učiť sa

Ak chcete ísť na ropnú plošinu, musíte sa pripraviť na to, že sa budete stále niečo učiť. Predpisy, procedúry, postupy, bezpečnosť. Sú to stovky strán nie veľmi zaujímavých vecí. Je toho kvantum a všetko v cudzom jazyku. (A tak mi príde veľmi zvláštne, že niekto, kto by tam chcel ísť, má problém prečítať si tenkú knihu v rodnom jazyku.)

Ak nemáte šťastie, ako vo fiktívnom scenári vyššie, čo nemá asi nikto, tak budete musieť investovať tisíce z vlastného vrecka na to, aby ste sa do Nórska vôbec dostali, na bezpečnostný kurz, na kurz nórskeho jazyka. A po tom všetkom budete musieť prekonať množstvo problémov, napríklad, že budete posielať možno aj roky životopisy bez toho, aby vám na ne vôbec niekto odpísal. 

Tvrdá realita

To je realita hľadania si práce na ropnej plošine. Je všeobecne známe, že sa tam veľmi dobre zarába, a preto je veľký záujem o túto prácu. Ropné spoločnosti to vedia a keď im príde na jednu pozíciu (ktorá už je možno dávno obsadená, ale zo zákona musia dať inzerát), aj niekoľko tisíc životopisov, prečo by mali vziať práve vás?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maiga: Kosík bol po prepustení u nás na návšteve

Ibrahim Maiga v Mali Kosíkovi pomáhal.

DOMOV

Lajčák by bol favoritom prvého kola, ukazuje prezidentský prieskum

Za Lajčákom skončil s odstupom Mistrík.


Už ste čítali?