Aké sú možnosti na Slovensku?

Autor: Andrej Tichy | 3.3.2019 o 10:00 | (upravené 11.3.2019 o 20:10) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  10829x

Po takmer desiatich rokoch života v Nórsku som sa vrátil na Slovensko. Tu je zhodnotenie možností, ktoré som si všimol.

Prosím berte môj článok ako môj názor, ktorý vychádza z mojej skúsenosti v IT branži v Bratislave. Verím tomu, že v iných oblastiach a mestách to môže byť inak.

Slovensko

Asi ako každý kto sa odsťahuje zo Slovenska do zahraničia za prácou aj ja som stále sledoval situáciu doma. Pravidelne som sa vracal na Slovensko, navštevoval rodinu a priateľov. Posledný rok som externe študoval vysokú školu a do Bratislavy som chodil každý mesiac aj dva krát. Čítal som slovenské média a v kútiku duše premýšľal, aké by to asi bolo vrátiť sa. Myslím, že to je celkom prirodzené a po rokoch strávených v zahraničí som sa častokrát pristihol pri tom ako pozerám inzeráty práce na Slovensku. V médiách sa často spomínalo to ako je stále ťažšie zohnať zamestnancov v každej oblasti. Žil som v Nórsku a chcel som začať pracovať v odbore, ktorý študujem.

Nórsko

Kvôli vysokej životnej úrovni tu túži pracovať veľké množstvo ľudí z celého sveta. To spôsobuje to, že na jedinú voľnú pracovnú pozíciu sa častokrát hlásia stovky uchádzačov. Konkurencia je niekoľkonásobne väčšia ako na Slovensku. Poslal som si desiatky životopisov na juniorské pozície. Väčšinou mi ani neodpovedali. V pár prípadoch mi odpísali, že keď budem mať dokončenú školu a prax nech sa ozvem. Podľa toho ako som to vnímal doma, situácia bola presne opačná. A tak som si napísal prvý krát za veľa rokov slovenský životopis a na skúšku som ho poslal. Výsledkom toho, že som poslal šesť životopisov boli tri ponuky práce.

V mojom videu sa dozviete viac.

Možnosti

V zahraničí práve kvôli veľkej konkurencii je bežné, že ľudia chodia na stáže. Pracujú mesiace zadarmo alebo za malú mzdu. A to sú radi, že majú vôbec nejakú skúsenosť z odboru. Trh práce na Slovensku je momentálne nastavený tak, že je dovolím si napísať jednoduché nájsť si prácu. Nemyslím teraz pre ľudí, ktorí majú vzdelanie a roky praxe. Mám na mysli ľudí, ktorí stále študujú, majú málo praxe alebo žiadne skúsenosti. Toto vnímam ako veľkú príležitosť a možnosť pre tých, ktorí chcú začať novú kariéru. V porovnaní so zahraničím to je pre mňa výhoda, že tu mi dali šancu a zamestnali ma. Môžem študovať vysokú školu a popri tom pracovať v odbore, ktorý študujem. Čo je veľká výhoda.

Prečo o tom píšem?

Na internete môžete nájsť množstvo negatívnych článkov o tom čo je na Slovensku zlé. Tým, že som žil dlho v zahraničí vnímam rozdiely. Za ten necelý rok čo som tu som stretol veľké množstvo inteligentných, šikovných a múdrych ľudí. Aby som bol úprimný oveľa viac ako za všetky tie roky čo som bol v zahraničí. A chcem aby sa rozprávalo aj o tom čo máme na Slovensku dobré a podľa mňa aj lepšie ako v zahraničí. V Bratislave vnímam to, že sú tu firmy, ktoré organizujú prednášky pre verejnosť, kde vás pohostia a dozviete sa niečo zaujímavé. Je tu tiež silná komunita ľudí, ktorí majú zápal pre to, aby sa veci zlepšovali.

Na to aby ľudia mohli rásť potrebujú príležitosť nájsť si dobrú prácu a získať zaujímavé pracovné skúsenosti. Na Slovensku sú tieto možnosti a to je podľa mňa super.

Možno žijete v zahraničí a premýšľate nad návratom a nie ste si istý. Ja som si tiež nebol. Bol som opatrný a hľadal som možnosti. A som veľmi rád, že som ich našiel.

 

Prajem Vám veľa šťastia v hľadaní tých vašich. 

Ak sa vám páčil môj blog, môžeme ostať v kontakte. Stačí, ak dáte like na moju Facebook stránku. Budete tak mať ako prvý prístup ku všetkým mojim článkom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Fica obvinili. Už sa tu nehráme geometriu pri hajlovaní

Fico sa do Rómov nepustil prvýkrát.

Stĺpček šéfredaktorky

Fico dostal certifikát extrémistu

Do volieb si Fico vymyslí nejaký slogan o tom, proti komu stavia hrádzu s fašistami.


Už ste čítali?