Kedy sa skráti pracovná doba?

Autor: Andrej Tichy | 7.7.2019 o 13:23 | (upravené 7.7.2019 o 15:45) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  12953x

Prečo pracujeme osem hodín denne už viac ako sto rokov? Máme dnes lepšie možnosti, ako mali ľudia pred sto rokmi? Do päť rokov sa pracovná doba na Slovensku bude skracovať. Prečo si to myslím? Čítajte ďalej...

Prosím, berte môj článok ako môj osobný názor na túto tému. Nie som veštec, ani nič podobné. Možno sa mýlim (dúfam že nie), ale to ukáže čas. Zatiaľ si to sem uložím.

Sto rokov osem hodín

Prečo pracujeme osem hodín? Nie je to veľa? Keď pred sto rokmi zamestanec vytvoril hodnotu s vtedajšou produktivitou, koľko toho vyprodukuje zamestnanec dnes? Na túto tému môžeme polemizovať dlho. Skúsme sa na to pozrieť z úplne iného uhla.

Verím, že nasledujúce riadky sa ťažko budú čítať mnohým riadiacim pracovníkom. Tiež verím, že mnohí to chápu, lebo píšem o reálnych veciach.

Nezamestnanosť

Určite ste si všimli, že nezamestnanosť na Slovensku láme rekordy. Je rekordne nízka. Firmy majú problém získať zamestnancov na množstvo pozícií. Práve preto firmy, ktoré vytvárajú vysokú pridanú hodnotu, napriklad v IT, musia vynakladať veľkú energiu na získanie správnych ľudí. Jednoducho nie sú. Buď odišli do zahraničia, alebo si ich hýčkajú vo firme, kde pracujú. Získať dnes skúseného seniora je naozaj problém. Preto firmy usporadúvajú rôzne eventy, kde vám akože nenápadne ponúknu prácu. Mnohí investujú nemalé sumy do tvorby silného brandu. Kvalitné forografie, pútavý copywriting, videá plné usmiatych ľudí, ktorí pijú značkovú kávu a úžasné smoothie. Áno, prišlo to už aj na Slovensko.

High end

Novinky na svetlo sveta prichádzajú v top modeloch. To, čo je dnes novinka v S-triede Mercedesu, za pár rokov bude štandard strednej triedy. Proste to tak je. Pravidelne mi chodia ponuky práce na Linked In. Píšu mi HR od UK, cez Nórsko, Rakúsko a samozrejme Slovensko. Ponuky práce na severe sa samozrejme líšia výškou ponúknutej mzdy, ale čo ma najviac upútalo je, že väčšina z nich ponúka štvordňový pracovný týždeň. Áno, každý piatok je voľno. Nie je to tak v každej brandži. Informatika je špecifická tým, že je málo ľudí a extrémny dopyt.

Na Slovensku sa zatiaľ ponúkajú rôzne bonusy, keď odporučíte developera alebo niekoho schopného. Zatiaľ.

Prečo si myslím, že sa bude pracovať menej?

Keď som prišiel na Slovensko, prvé čo ma prekvapilo bolo, že musím pracovať o 2,5 hod. týždenne viac, (v Nórsku som pracoval 37,5 h týždenne) krát 46 = 115 hodín ročne viac. Realita dnešných dní je taká, že je veľmi ťažké zohnať správnych ľudí.

Každá firma chce rásť a posúvať sa. A keďže kľúčová vec na rast firmy sú správni zamestnanci, niekde ich potrebuje zohnať. Ako prvé ponúkne pekné pracovné prostredie atď. To už majú všetci. Ako posledné firma ponúkne viac peňazí. Predstavte si, že už ani to nestačí! Čo ďalej, ako sa odlíšite? Ako dokončíte projekt, ktorý máte na stole, keď ho nemá kto spraviť? Budete bičovať zamestnancov, aby robili za troch? Ako dlho bude trvať, kým odídu? Vyrieši to váš problém? Nie.

Viac života, menej práce

Ľudia chcú viac žiť. Chcú cestovať, byť na záhrade s rodinou. Dnešní mladí ľudia vidia, ako sa dá krásne žiť 150-x denne na internete. Čoraz menej ľudí chce sedieť osem hodín v kancelárii. Akýkoľvek trh je o ponuke a dopyte. Svet sa mení a trh práce nie je izolovaný. Keď prichádzajú firmy alebo krajiny, kde vám ponúknu viac. Čo sa stane?

Väčšina ľudí pôjde tam. IT je ešte špecifické tým, že drvivá väčšina sú jazykovo zdatní ľudia. Všade na svete ich privítajú s otvorenou náručou. Keďže už vieme, že prvé firmy začínajú ponúkať kratšiu pracovnú dobu a tým pritiahnu k sebe tých najkvalitnejších ľudi, zvyšným firmám ostane menej ľudí a vo finále im to nevyrieši ich problém s nedostatkom zamestnancov. Keď nepomôže už ani zvýšenie platu, lepšia káva, budú musieť, síce veľmi neradi, ale pristúpiť aj oni k tomuto manažérsky veľmi nepopulárnemu opatreniu. Skrátia pracovnú dobu. Nie všade, ale príde to.

Trh sa vždy mení pod tlakom, možno príde kríza, možno neviem čo, ale jedno je isté, to, čoho je málo, bude vždy cenené. Zmena sa vždy deje postupne. A tak si myslím, že do piatich rokov budú aj v IT brandži na Slovesnku firmy, ktoré budú ponúkať kratšiu pracovnú dobu. Keby že som ja na manažérskom mieste, určite by som premýšľal nad tým skrátiť pracovnú dobu na 7 hodín denne, aby som prilákal do firmy top ľudí, čo by firme poskytlo ďaleko väčšiu konkurenčnú výhodu a zvýšilo produktivitu. Tí, ktorí začnú medzi prvými, dostanú tých najlepších ľudí.

Ak sa vám páčil môj blog, môžeme ostať v kontakte. Stačí, ak dáte like na moju Facebook stránku. Budete tak mať ako prvý prístup ku všetkým mojim článkom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?