§ 85
Pracovný čas
(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
Lenže to neodráža realitu, kde mnoho ľudí má aj druhé zamestnanie (povedzme, za keš), len nech nejako utiahnu hypotéku a uživia rodinu. Napokon sú z nich vyžmýkané citróny a živé mŕtvoly, vlastné deti ich sotva poznajú.
Skúste im prosím vysvetliť, že si za to môžu sami, lebo boli sprostí a nevyštudovali informatiku.
:-):-):-):-):-)ano pripajam sa:-):-)keby som bola ako mlada vedela,ze budeme robit do smrti-tak som mohla nahanat karieru a hladat si teple miestecko- aby sa mi v preddochodkovom veku lepsie zilo.. No kto mohol vtedy vediet, ze nasu generaciu politici tak odpisu...dokonca nestaci,ze predlzuju nas odchod do dochodku-este sa aj vyhrazaju,ze za "odmenu"-kedze budeme robit o 12-14 rokov dlhsie ako nase mamy-tak odmenou nam bude coraz biednejsi dochodok-nuz ziadna perspektiva...
No neviem... niekedy staci trenovat napriklad aj citanie s porozumenim... Potom sa najde aj lepsia praca, a clovek nepise nezmyselne prispevky v casti diskusie ktora je o niecom inom.
Ak niekto ma zamestnanie, ktore ho vyzmyka ako citron,alebo nebodaj dve tak sprosty je.
Bez tohto cenného a poučného príspevku umeriem sprostý...
Niekedy človek jednoducho nemá na výber, to ti nenapadlo? Nikdy nevieš, do akých situácii a sr..čiek ťa život dokope. Neprajem, ale je to poučné.
A myslím, že píšem k téme - tou je dĺžka pracovného času, alebo počet hodín, čo za týždeň, mesiac atd. strávime prácou (alebo v práci, čo nemusí byť to isté). Ak stretneš niekoho, kto dôjde zo stavby, prezlečie sa a do neskorého večera i po víkendoch rozváža pizzu, vysmej ho, že je sprostý. Sám si môže za hypotéku, deti, za manželku čo ochorela a nemôže do práce, i za dlhy po podnikaní, čo krachlo, keď mu zákazník nezaplatil faktúry (a súd nerieši, ťahá čas). Napríklad.
Prečo by si musel pracovať 8 hodín ? Kľudne si pracuj len hodinu denne. Ak ti bude stačiť plat, nikoho tvoj pracovný úväzok trápiť nebude. A samozrejme, ak sa nájde taký zamestnávateľ, ktorému bude vyhovovať tvoja práca.
Syndróm duševnej únavy postihuje stále viac ľudí. Pre rodinu je nepríjemné, ak rodič ráno vypadne do práce a až večer sa vráti domov, ak sa do času započíta i ranná príprava a cestovanie. Tieto stresujúce faktory znižujú u zamestnanca produktivitu práce. Preto skráteným pracovnej doby sa to naozaj polepší, čo bolo už v zahraničí overené. To nemusí platiť pre každú profesiu. Pri manuálnej práci áno, ale duševná práca je závislá na intelekte a tvorivosti, čo prichádza nečakane a ich prerušovanie je škodlivé. Preto pre IT to ani nemusí fungovať, v ňom by po dokončení projektu viac uspeli predĺžené a povinné dovolenky, na ktorých si myseľ dobre oddýchne. A v rámci skrátenej pracovnej doby by sa mohli využívať 4-hodinové zmeny, čiže dvaja by na striedačku naplnili plných 8 hodín a tým pádom by dostalo prácu viac ľudí, nezamestnanosť by poklesla. Lenže toto by bolo možné, len ak by mzdy si zachovali úroveň alebo sa ešte zvýšili. Vzhľadom na zvýšenú produktivitu z toho vzniknutú by toto ale nemal byť pre firmu problém zabezpečiť...
Blog ako keby vychádzal zo známej cynickej premisy o tom, že práca je posledný zúfalý pokus, ako získať peniaze na živobytie. V biblických dobách, ale aj v stredoveku a veľkej časti novoveku, si väčšina ľudí v našom geografickom priestore dorábala na chlieb v pote tváre za veľmi ťažkých podmienok. Snaha aspoň v snoch uniknúť drine bola normálna. Nadišla doba, keď stále viac a viac ľudí má možnosť nachádzať v práci aj osobné naplnenie a to by malo byť snahou. Načo si zhnusovať niečo, čo nás živí. Skracovanie pracovného času je potom na osobnom prístupe a netreba z toho robiť tému pre zákonodarcov. Ak si niekto vie na svoje potreby zarobiť v práci na polovičný úväzok, tak prosím.
socializmu, a mozem potvrdit, ze jadna vec sa odvtedy neskutocne zhorsila. Nerobi sa viac, pocet hodin sa nezmenil, ale dlhsie a to je problem. Vtedy robotnici robili bezne do 14, kancelarski pracovnici, teda ti ktori nemali uradne hodiny pre verejnost do 15, takze este po fajronte mali moznost niekam ist, venovat sa detom, rozbehnut nejaku pracu doma. Dnes sa bezne robi do 17, ale casto aj dlhsie, plus cesta domov, a je po dni, uz sa nic neoplati zacinat, vsetko sa odklada na vikend, no a vtedy ako naschval prsi, a tak mame pocit ze len robime a nezijeme. A ak nam este nahodou zrusia letny cas, tak to bude este horsie.
pises, ze robili do 14, ale od kedy? ak museli byt v robote na 6 museli casto uz o 5 sediet v dopravnom prostriedku a vstavat o 4. Primerane tomu sa muselo aj skorsie spat. Vzdy sa robi od-do. Nielen od.
Preto treba tlačiť na to, aby bola flexibilná pracovná doba všade, kde sa to dá. Mne sa letný čas hnusí, -- štát ma núti sedem mesiacov v roku vstávať o hodinu skôr. Ak to teba vyhovuje, som úplne za to, aby si mal právo chodiť do práce hoci aj 4-12. Ale nútiť do skorého vstávania všetkých nie je dobrá cesta.
"Na Slovensku sa zatiaľ ponúkajú rôzne bonusy, keď odporučíte developera alebo niekoho schopného. Zatiaľ." - toto by som urcite neradil k tym typickym bonusom, letmy pohlad na profesiu ukazuje benefity ako: gastrace, pracu v mladom dynamickom kolektive, obcas sickdays a pod.
Ako uz niekto pisal este pred par desiatkami rokov sa robilo aj v sobotu, schvalne si zistite ako a kedy k nam prislo slovo "víkend"...nie, nebolo tu odjakživa.
Vseobecne sa bavime o delbe prace na pracovisku a potrebe prace v hodinach vs. co zamestnanec akceptuje. Aj teraz je moznost pracovat menej hodin za rovnaku mzdu, vola sa to podnikanie/zivnost, ale nie je to velmi vyhodne/pohodlne pre zamestnanca. Firmy teda beru ludi na TPP aj ked vedia, ze 10-15% (minimalne) hodin z rocneho fondu ich nemaju ako vyuzit ale platy dvihnut nemozu/nechcu. Jedinym východiskom je v profesiách, kde sa to da (prevazne kancelarske) ponukat aj taketo benefity ako extra dovolenka, sick days ci rovno kratsia pracovna doba.
Z blogu by niekto mohol mylne dufat, ze sa to dotkne nebodaj aj vyrobnych hal...to urcite nie. Kratsi pracovny cas sice zvysuje efektivitu prace ale v mnohých profesiách ten narast produktivity neprevysi pokles odpracovanych hodin. Tyka sa to najma kreatívnych zamestnani, v ktorých zamestnanci premyslaju o rieseni pracovnych problemov prave vtedy, ked relaxuju/nudia sa.
da sa to, ale treba mat na to rezervu...z clanku v podstate vyplyva, ze sa akurát len zefektivnil pracovny cas zamestnancov a dalsie znizenie pracovného casu velmi mozne nie je...a tak to aj vidim, realne sa mozme posunut na tych 35 hodin tyzdenne...dnes je privela narazovej prace a ludia chcu mat nejaku istotu vo forme TPP cize zamestnávatelia maju prebytok bezneho pracovného casu, casto sa potom takýchto na 50% vyuzitych zamestnancov snazia zavalit hovadinami len aby mali pocit, ze ich vyuzivaju na maximum
v slovakistane nam ostava len dufat, ze aspon nase deti/vnucata zaziju kratsi pracovny cas...moj odhad je niekedy okolo roku, kedy to zavedu oficialne zapadne staty a k tomu +30
Milý mladý muž, Vaše myšlienky sú veľmi pekné, až revolučné. Žiaľ, nechápete niektoré súvislosti. Som lekár v ambulancii a som platený od počtu vyšetrených pacientov (nie paušálne ako obvodníci a taktiež nie ako lekári v nemocniciach, kde nemusia ani prstom pohnuť a mzda ide, na konci roka ich štát, teda aj ja oddĺžime).
Pokračovanie: A nik v našej brandži nezohľadňuje skúsenosti, rýchlosť a presnosť. Poisťovne zaplatia rovnako absolventovi so zlým prístrojom a vysoko skúsenému lekárovi s kvalitným prístrojom. Buďte múdry a svojim umom mi poraďte. Zamestnám sa na polovičný úväzok, už sa teším.
... stabilizovaný IT-čkár vlastní mezonetový trojizbák v centre mesta, dnes ráno však nejde do práce, čerpá dovolenku, dnes je dajme tomu štvrtok a ráno o ôsmej nastupuje partia troch montážnikov vymieňať okná v jeho byte. Má už všetko pripravené, do polnoci mu pomáhala priateľka, kartóny sú na podlahe, skrytú má elektroniku aj fotografie, pozakrývané knižky, spálňové letisko, vaňu v kúpeľni aj varný ostrovček v kuchyni, kvety dal ku susede. Remeselníci rozbehnú prácu, o pol tretej už majú vymenené dve tretiny okien. Dnes končia, šesťhodinová šichta ubehla rýchlo, tešia sa na predĺžený víkend, odkedy má pracovný týždeň 4 dni je v piatok voľno a v pondelok je štátny sviatok, tak prídu opäť v utorok ráno, vymenia zvyšné okná a pustia sa do omietania ostení. V stredu bude hotovo aj s roletkami, možno už o druhej. Podobných príbehov je na mraky. Skrátka, čo nevidieť budú ľudia riešiť úplne iný problém, nie agendu odborárskych predákov, šesťhodinový pracovný deň či štvordňový pracovný týždeň, budú hľadať remeselníkov, ktorým zveria do realizácie svoje súkromné sny kryté zarobenými peniazmi. Nohy na zem, priatelia!
To hovorí zákon
Skúste im prosím vysvetliť, že si za to môžu sami, lebo boli sprostí a nevyštudovali informatiku.
Ak niekto ma zamestnanie, ktore ho vyzmyka ako citron,alebo nebodaj dve tak sprosty je.
Ďakujem
Niekedy človek jednoducho nemá na výber, to ti nenapadlo? Nikdy nevieš, do akých situácii a sr..čiek ťa život dokope. Neprajem, ale je to poučné.
A myslím, že píšem k téme - tou je dĺžka pracovného času, alebo počet hodín, čo za týždeň, mesiac atd. strávime prácou (alebo v práci, čo nemusí byť to isté). Ak stretneš niekoho, kto dôjde zo stavby, prezlečie sa a do neskorého večera i po víkendoch rozváža pizzu, vysmej ho, že je sprostý. Sám si môže za hypotéku, deti, za manželku čo ochorela a nemôže do práce, i za dlhy po podnikaní, čo krachlo, keď mu zákazník nezaplatil faktúry (a súd nerieši, ťahá čas). Napríklad.
podla teba je
To cim argumentujes?
Vidis v ZP slovo najviac!
Ja osobne mam 37.5